follow us on twitter . like us on facebook . follow us on instagram . subscribe to our youtube channel . announcements on telegram channel . ask urgent question ONLY . Subscribe to our reddit . Altcoins Talks Shop Shop


This is an Ad. Advertised sites are not endorsement by our Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise Here

Author Topic: Moneda virtuală Ripple a crescut cu 37.000% anul trecut  (Read 1817 times)

Offline HBKMusiK

  • Sr. Member
  • *
  • Activity: 345
  • points:
    3034
  • Karma: 5
  • 🔥Romanian Moderator/Translator🔥
  • Trade Count: (0)
  • Referrals: 4
  • Last Active: July 26, 2023, 12:07:57 AM
    • View Profile

  • Total Badges: 20
    Badges: (View All)
    10 Posts First Post Sixth year Anniversary
Moneda virtuală Ripple a crescut cu 37.000% anul trecut
« on: January 04, 2018, 05:12:55 PM »


 
 Moneda virtuală Ripple a crescut cu 37.000% anul trecut, iar inventatorul acesteia are acum o avere de 37 de miliarde de dolari
DISTRIBUIE
   
Uitați de Bitcoin și de Satoshi Nakamoto, există o nouă senzație online: moneda virtuală Ripple a crescut anul trecut cu 37.000%, iar Chris Larsen, fondator și președinte al companiei cu același nume are acum o avere estimată la 37,3 miliarde de dolari, potrivit revistei americane Forbes.

Reamintim, Bitcoin a crescut puternic anul trecut, de la o mie de dolari până aproape de 20.000 de dolari. La un moment dat, Satoshi Nakamoto, enigmaticul inventator al Bitcoin avea o avere de 17 miliarde de dolari, pe baza cotațiilor de atunci ale Bitcoin. Dar acesta a terminat anul la 13.000 de dolari, crescând astfel de 13 ori față de începutul lui 2017.

Citeste si
Alexandru Arșinel, despre acuzațiile că a beneficiat preferențial de transplant. “Jigodiile profită de treaba asta”
Faza anului 2017 în fotbalul românesc. Un spectator a furat steagul de la colțul terenului | VIDEO
Așa arată cel mai NOROCOS șofer din România!
Ce s-a întâmplat în realitate cu cadavrele pasagerilor de pe Titanic?
Ei bine, moneda Ripple (XRP) s-a apreciat de 37 de ori, de la 0,0065 dolari pe unitate în ianuarie 2017 la 2,47 dolari bucata în decembrie. Din această cauză și averea lui Chris Larsen a crescut ca Făt-Frumos din poveste.

Astfel, revista americană Forbes că Larsen are o avere de 12,82 de miliarde de dolari doar din faptul că a adunat 5,19 milioane de monede Ripple.

De asemenea, Larsen deține 17% din acțiunile companiei Ripple, care folosește moneda digitală cu același nume pentru tranzacții financiare ușoare. Astfel, averea totală a acestuia ar ajunge la 37,3 miliarde de dolari și ar fi al 15-lea cel mai bogat american.

Spre comparație, cam atâta are Steve Ballmer, fost director general al Microsoft și actual investitor în Twitter și patron al echipei de baschet Los Angeles Clippers.

Chris Larsen, 57 de ani, a renunțat la funcția de director general al Ripple în noiembrie 2016, dar este în continuare președinte.

Alți doi miliardari în Ripple
Actualul director general al companiei, Brad Garlinghouse, deține la rândul său 6,3% din Ripple, ceea ce înseamnă că are și el o avere de 9,5 miliarde de dolari.

Un alt miliardar este Jed McCaleb, co-fondator al Ripple. Acesta a părăsit compania în 2013. Acesta deține 5,3 miliarde de monede digitale XRP, dar nu are voie să le vândă pe toate deodată. Cu toate acestea, la valoarea de 2,47 dolari pe unitate înseamnă că are o avere de 13 miliarde de dolari.

Ripple are acum mai bine de 100 de clienți pentru tranzacții financiare bazate pe moneda sa, între care gigantul American Express și Banco Santander, cea mai mare instituție financiară din Spania. De asemenea, între clienți se găsesc banca britanică Standard Chartered, cea elvețiană UBS și cea franceză Credit Agricole.

Între investitorii în compania Ripple se regăsesc Google, compania de servicii Accenture, producătorul de hard-disk-uri Seagate, fondul de investiții Andreesen Horowitz și băncile Santander și Standard Chartered.
Sursa : libertatea.ro

Altcoins Talks - Cryptocurrency Forum

Moneda virtuală Ripple a crescut cu 37.000% anul trecut
« on: January 04, 2018, 05:12:55 PM »

This is an Ad. Advertised sites are not endorsement by our Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise Here


Offline sorin90

  • Baby Steps
  • *
  • Activity: 10
  • points:
    150
  • Karma: 0
  • Trade Count: (0)
  • Referrals: 0
  • Last Active: November 16, 2018, 03:30:38 AM
    • View Profile

  • Total Badges: 9
    Badges: (View All)
    10 Posts First Post Sixth year Anniversary
Re: Moneda virtuală Ripple a crescut cu 37.000% anul trecut
« Reply #1 on: February 13, 2018, 08:46:11 AM »
Nu stiu ce sa zic. intr-adevar ripple s-a dovedit a fi o moneda buna, cel putin pentru investitie, dar a inceput sa scada foarte mult si multi oameni nu o prea considera o adevarata moneda virtuala. adevarul este ca, eu as incerca sa detin cativa, dar mai mult pentru a mica investitie.

Offline HBKMusiK

  • Sr. Member
  • *
  • Activity: 345
  • points:
    3034
  • Karma: 5
  • 🔥Romanian Moderator/Translator🔥
  • Trade Count: (0)
  • Referrals: 4
  • Last Active: July 26, 2023, 12:07:57 AM
    • View Profile

  • Total Badges: 20
    Badges: (View All)
    10 Posts First Post Sixth year Anniversary
Re: Moneda virtuală Ripple a crescut cu 37.000% anul trecut
« Reply #2 on: February 20, 2018, 12:13:58 AM »
Nu stiu ce sa zic. intr-adevar ripple s-a dovedit a fi o moneda buna, cel putin pentru investitie, dar a inceput sa scada foarte mult si multi oameni nu o prea considera o adevarata moneda virtuala. adevarul este ca, eu as incerca sa detin cativa, dar mai mult pentru a mica investitie.
Era doar o stire, asta nu inseamna ca sfatuiesc pe cineva sa incerce sa investeasca in ripple.

 

ETH & ERC20 Tokens Donations: 0x2143F7146F0AadC0F9d85ea98F23273Da0e002Ab
BNB & BEP20 Tokens Donations: 0xcbDAB774B5659cB905d4db5487F9e2057b96147F
BTC Donations: bc1qjf99wr3dz9jn9fr43q28x0r50zeyxewcq8swng
BTC Tips for Moderators: 1Pz1S3d4Aiq7QE4m3MmuoUPEvKaAYbZRoG
Powered by SMFPacks Social Login Mod