Altcoins Talks - Cryptocurrency Forum
Local => Other languages/locations => Български (Bulgarian) => Topic started by: mu6m0r0k on January 06, 2018, 09:28:07 PM
-
Какви са данъчните последствия от подобни инвестиция?
В България липсва специално данъчно законодателство, което да третира сделките с биткойн и другите криптовалути, както и така нареченото „копаене“. Националната агенция за приходите дава разяснения по темата, като се позовава на правилата и практиката в Европейския съюз, но сякаш не всички въпроси около данъчното облагане на криптовалутите получават отговор към момента.
„Националната агенция за приходите извършва надзор и контрол върху физическите и юридическите лица с цел да предотврати неплащането на данъци, но към момента криптовалутите се разглеждат като част от останалите финансови инструменти“, коментира Росен Бъчваров, говорител на НАП, пред investor.bg
Според Благовест Белев, основател на blockchain.bg, данъчната практика е синхронизирана към момента с европейската и пазарът не среща проблеми в тази посока.
Облагане на физическо лице.
Доходите от продажба на биткойн (или други криптовалути) се третират като доходи от продажба на финансови активи, като облагаемият доход на лицето е сумата от реализираните през годината печалби, определени за всяка отделна сделка, намалена със сумата от реализираните през годината загуби, определени за всяка отделна сделка. Доходите от продажби на биткойни се облагат с данък върху общата годишна данъчна основа и би трябвало да се декларират в годишната данъчна декларация до 30 април на годината, следваща годината на реализиране на доходите.
От НАП поясняват обаче, че при положение, че през годината едно лице е закупило повече биткойни или други криптовалути, отколкото е продало, следва да се има предвид че притежаването на финансовите активи няма да има данъчни последствия.
За целите на корпоративното подоходно облагане сделките с биткойни също се третират като сделки с финансови активи, поясни Таня Павлова, партньор в данъчната компания "Таксакта".
Така или иначе доходът от сделки с криптовалути в България се определя на годишна база и представлява разликата между сумата, за която даден човек е продал своите валути през дадена календарна година и сумата, за която ги е придобил. Ако той обаче не е на печалба, а на загуба, не дължи данък.
Ставката е стандартният данък общ доход - 10%. Декларира се с годишната данъчна декларация като доход от продажба на финансови активи. Тъй като обаче няма специална разбивка по видове финансови активи, в НАП няма реални конкретни данни за това какво количество криптовалути са търгувани в страната.
Облагане при „добиване“
Доходите от създаването (добиването) на биткойн, както и на други видове криптовалути, не са обособени като отделен вид доход, поясняват от НАП. В този случай облагаемият доход, респективно годишната данъчна основа и дължимият данък, се изчисляват по същия начин, както доходите от стопанска дейност на едноличен търговец.
„Разглеждаме миньора, който копае виртуални валути, като всеки нормален бизнес. Има разходи за машини, ток, интернет, наеми и има приходи от продажбата да речем на биткойни, прави се разликата между двете и се плаща данъка“, поясни Благовест Белев.
ДДС третиране.
Продажбата на биткойни се разглежда като освободена доставка за ДДС цели в съответствие с практиката на Съда на ЕС, като този принцип се прилага и в България.
„Въпреки че продажбите на биткойни са освободени доставки на финансови услуги, за лицето, което търгува с тях, може да възникне задължение за ДДС регистрация, ако достигне оборот от 50 000 лева за 12 месеца (оборотът от финансови услуги също участва в облагаемия оборот за целите на ДДС регистрация)“, пояснява Таня Павлова.
Така или иначе е факт, че поради липсата на специални данъчни правила и спецификата на търговията с криптовалути има неясноти и са възможни различни тълкувания при прилагане на данъчното законодателство, смятат данъчни експерти.
"Считаме, че предстоят допълнителни усилия на нормотворческите и правоприлагащите органи по повод урегулирането на правоотношенията, възникващи по повод на т.нар. виртуални валути, които ще предизвикат българския, а и не само, правен ред да реагира на новостите, които виртуалното общество генерира", писа наскоро в свой анализ адвокат Марин Маринов от "Правна кантора Русков и Колеги".
Остава и въпросът дали и как се контролира декларирането на доходи от търговия с криптовалути, след като сделките и потребителите са криптирани. Едно е сигурно - предлаганата от криптовалутите анонимност на лицата, осъществяващи сделки с тях, е проблем не само за българската, но за всички данъчни администрации.
-
Винаги съм се чудил какво е отношението на държавата към криптовалутите.
Този пост е мноооого добър. Благодаря за разяснението. От смъртта и данъците няма измъкване. :)
-
Относно отношението на държавата всичко е във въздуха, но трябва да се отбележи и какво е отношението на банките в България към крипто валутите. Не знам дали си пробвал да закупиш някаква крипто валута, но в момента, не можеш да преведеш пари директно към чейндж бюрата с дебитна или кредитна карта. Това трябва да стане чрез paypal или като си отвориш сметка в чужда банка преведеш пари до банковата сметка в да речем естонската банка и от там към чейндж бюрата. Да не говорим, че по закон всички преводи в европейския съюз трябва да са на цените на преводите в рамките на държавата (sepa transfers https://en.wikipedia.org/wiki/Single_Euro_Payments_Area (https://en.wikipedia.org/wiki/Single_Euro_Payments_Area)), но ако твоята сметка е в лева, българските банки не са задължени да спазват това и почват да те цакат 20-30 лв. за превод.
-
Не си мислих, че на този форум има български раздел. А къкво се отнася към данъците - във България е много трудно да преводиш парите ти си на къде-то, защото там няма такви сервиси как в Русия. Нями ни киви, ни яндекс.деньги, нищо няма и затова е сложно тайно да преводиш пари, банката моментало ще узнае и ще вземе данък
-
Нями ни киви, ни яндекс.деньги, нищо няма и затова е сложно тайно да преводиш пари, банката моментало ще узнае и ще вземе данък
Можете да отворите сметка в тези системи, да издадете електронна банкова карта и да платите с нея директно за стоки в Интернет. Също така, ако имате смартфон с NFC, можете да използвате приложението, за да платите с вашия смартфон, където се приемат безконтактни плащания. ;)