follow us on twitter . like us on facebook . follow us on instagram . subscribe to our youtube channel . announcements on telegram channel . ask urgent question ONLY . Subscribe to our reddit . Altcoins Talks Shop Shop

This is an Ad. Advertised sites are not endorsement by our Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise Here Ads bidding Bidding Open

Author Topic: Ekonomi ne durumda ?  (Read 2805 times)

Offline Marshal

• Legendary
  • *
  • Activity: 1333
  • Turkish Old Moderator @Leteravian
  • Trade Count: (0)
  • Referrals: 2
  • Last Active: January 18, 2022, 11:18:25 AM
    • View Profile

• Total Badges: 21
    Badges: (View All)
    10 Posts First Post Fifth year Anniversary
Ekonomi ne durumda ?
« on: July 01, 2018, 08:39:13 PM »

Devletlerin/hükümetlerin son zamanlarda bizim yaptığımız gibi aniden yaptığı über vergi zamları,akaryakıt güncellemeleri(en son %20 doğalgaz zammı/güncellemesi),kredi kartı faizlerinin güncellenmesi vb. uygulamaların 2 sebebi vardır; Savaş hali. Malumunuz içinde bulunduğumuz coğrafyada an be an kendimizi düşünmekten alıkoyamadığımız, boyalı haritalar üzerinde sratejik analizler yaptığımız savaş beklentisi/kaygısı her daim gündemdedir ve de olmaya devam edecektir.İçinde bulunduğumuz coğrafya bizi buna mecbur bırakmaktadır.Keza coğrafya bir ülkenin kaderidir lafı bu noktada boşa söylenmemiştir.Malumunuz,TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ(M.Ö. 209) başta olmak üzere diğer güvenlik güçlerimizin yurtiçinde ve yurtdışında amansız bir şekilde vermiş olduğu mücadele hali hazırda devam etmektedir.Allah ayaklarını taşa çattırmasın, ne diyelim.

Diğeri ise -biz de daha olası gözüken- ekonomik krizdir.Tabii buna ek olarak iktisadi açıdan evvelden beri ara ve yatırım mallarına bağımlı fason sanayimizin olması ki buna rağmen varsayalım Apple veya Samsung Türk firması olsa idi inanın bu gün elde ettikleri gelirleri ar-ge,eğitim vb. harcama kalemleri yerine gidip Kazlıçeşme'den arazi satın alırlardı.(Eczacıbaşı İlaç, Silivri’de bulunan arsayı 16,4 milyon TL bedelle satın alması gibi)

Bu noktada, maalesef üretimden parayı kazanan vizyon sahibi olduğunu düşündüğümüz markalar bile, parayı kendi işini geliştirmeyi,beşeri sermayesini,kalitesini yükseltmeye değil de taşa toprağa yatırır oldu.Çünkü orta sınıf gelir tuzağında sıkışıp kalmış bir üst seviyeye çıkmakta zorlanan bir toplumun eğilimi ve ticari/mesleki değer yargıları bile maalesef bu istikamette tezahür ediyor.Keza ülkemizde son 10 yılda okuyan eğitimli kesimin eğitimsizlere göre fakirleşmesi,organik hoşafın bilim ve teknoloji gelişmişliğini sembolize eder hale gelmesi,yüz binlerce üniversite mezunu genç işsiz olmasına rağmen bir bakanın çıkıp elmas gibi eğitim sistemine sahip olduğumuzu söylemesi bunun en belirgin göstergelerindendir.

Bunun yanında çoğunluğun temsilcisi olduğunu öne süren, kıro/çomar/gerici/yobaz diye nitelendirdiğiniz,aşağılandığını ve hatta yer yer kandırılarak mağdur edildiğini düşünen bu insanlar, sizden daha zengin ve daha güzel yaşam koşullarına daha az emek ve vakit harcayarak sahip olabiliyorlar.Onlara amcasının,dayısının referansıyla her kapı açılırken,sizler yüksek lisans bitince kadro açılacak mı acaba diye kaygıyla bekliyorsunuz.Zira Alesten,Kpss'den,Yds 'den yüksek puanlar almanız yetmeyecektir.Çünkü partilerin ilçe teşkilatlarında dayınızın adamı yoktur. Kaldı ki 50~60 yıldan fazla militarist beyaz Türk oligarşisinin dışladığı, adam yerine koymadığı yine bu insanlar bu gün elitizmin kalesi/sarayı olan yerde iktidar veya onun yalakası olarak mevki/makam/statü/arsa/arazi sahibi olup adeta liyakat sahibi, gerçekten mağdur olmuş insanlarla dalga geçiyor ve onların haklarını yiyorlar.

Şimdi anaakım(yandaş) medyayı takip ettiğinizde her şeyin yolunda gittiğini göreceksiniz ki size öyle olmadığını basit ve medyada pek göz önünde bulundurulmayan örneklerle izah edeyim;

-Devlet memuru olarak 2011 yılında göreve başlayan bir memurun maaşı 950$ dolardı, şu an ise 680$ dolar oldu.

- 2008: 1 asgari ücret 9.5 çeyrek altın      (1 çeyrek altın = 300tl civarında , Temmuz 2018)
  2018: 1 asgari ücret 5.07 çeyrek altın

-Malum soğan ve patates fiyatlarının 1 doları aşmasını herkes biliyor;

-İstanbul 1. ve 2. Köprü geçiş ücretleri;
2016: 3.50 tl
2018: 8.75 tl

-Rotatif kredi faiz oranlarının bir gecede %18’den %27’ye fırlaması.
 (Bankaların verdiği kredi kartları rotatif krediye bir örnektir.)

-Merkez Bankasının 23 milyar tl para basması.Emisyon,yani para arzının arttırılmasıdır.Bu da enflasyonu yani bir manada hayat pahalılığını arttıracaktır.
(Merkez bankasının tedavüldeki para dağılımı aşağıdaki linkten takip edilebilir:
http://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/connect/TR/TCMB+TR/Main+Menu/Banknotlar/Banknotlarla+ilgili+Genel+Bilgiler/Kupur/ )

-Türk lirası Kırılgan Beşli ülkelerinin (BRIC ülkeleri: Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) yerli paralarından daha fazla değer kaybetmiştir.Gelişmekte olen ülkelerin enflasyon ve faiz oranları aşağıdaki grafikte verilmiştir;

(an itibariyle faiz oranının %17.75 civarındadır.)

-Acil ihtiyaç sahipleri gerekli ithal ilaçların bir çoğunu aylardır alamıyor.Şu an paranızla bile bazı ithal ilaçları alamazsınız.Sağlık bakanlığının açıkladığı alım kuru ile gerçek kur arasında dağlar kadar fark olduğundan firmalar bu ilaçları ithal etmiyor,edemiyorlar.Bu durum bir çok mağduriyete yol açıyor.Fakat maalesef pek bilinen bir durum değil bu.

-81 milyonluk ülkeyiz ve mahkemelerimizde 28 milyon icra dosyası mevcut.

- 2017'de 1 ton kömür  700-750tl
  2018'de 1 ton kömür   1350tl
(100m2 ara katta bir ev ortalama 3-3.5 ton kömür harcar Erzurum,Kars gibi soğuk illerde.Keza evin büyüklüğü veya yalıtım durumuna göre kömür sarfiyatı 4 tona çıkabilir.)

Bu örnekler daha da arttırılabilir.Şayet bir ülkede, büyüme oranıyla beraber, cari açık ve enflasyon da artıyorsa o zaman o ülke ekonomisi için çok iyi diyemezseniz arkadaşlar.

Ülke üretimini ocağın üzerindeki bir tencere suya,ihracatı bu tencereye ilave edilen su,ithalata ise eksilen su,enflasyon ise ocağın gazı, cari açığı da ocağı yakan ateş olarak düşünürsek; ülkemizde şu anda ocağın gazıyla beraber sıcaklık derecesi arttığı için, tencere içindeki su kaynamakta olduğu için doğal olarak da suyun hacmi artmaya başladığı sanılıyor, içindeki fokurdayan su baloncuklardan ötürü. E haliyle dışarıdan bakanlar da tencerenin içindeki su miktarını arttı sanıyor ve bilakis yandaş medya da böyle bir algı yaratıyor.Halbuki buharlaşmayla beraber azalan sadece su oluyor.İşte o buharlaşma başlayıp tencere içindeki su azaldıkça sadece ekonomiden anlayanlar değil,anlamayanlar da günün sonunda ekonominin çok iyi olmadığını görecek ve maalesef ki işte o gün bunu acı bir tecrübeyle yaşayacağız.Umarım ben yanılıyorumdur ve ekonomi denildiği üzere çok iyidir.

Herkese iyi forumlar ve güzel paylaşımlar diliyorum.

Alıntıdır hazırlayan arkadaşa teşekkürler

Altcoins Talks - Cryptocurrency Forum

Ekonomi ne durumda ?
« on: July 01, 2018, 08:39:13 PM »

This is an Ad. Advertised sites are not endorsement by our Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise Here Ads bidding Bidding Open

Offline felixesteban

• Legendary
  • *
  • Activity: 1311
  • eLYQD ICO
  • Referrals: 1
  • Last Active: December 03, 2021, 07:48:28 PM
    • View Profile

Re: Ekonomi ne durumda ?
« Reply #1 on: July 06, 2018, 02:20:28 AM »
 Dolar ve Euro'daki korkunç artış ülkeyi iyice fakirleştirdi bu yönüyle dışardan tatil için gelenlere oldukça cazip bir ülke olduk. Dolar ve Euro gelirin yoksa cebindeki para her geçen gün eriyor enflasyon nedeniyle. Çok ciddi yapısal reformların hayata geçirilmesi gerekiyor yoksa yapılan faiz artırımlarıyla ancak gün kurtarılır.
............eLYQD  -  Decentralized ............ Vaping Industry Marketplace
..____________________________Linkedin WhitepaperFacebookTwitterTelegram_________________________..

Offline KomutanLogar

• Jr. Member
  • *
  • Activity: 85
  • Referrals: 0
  • Last Active: November 24, 2018, 11:08:13 AM
    • View Profile

• Total Badges: 12
« Reply #2 on: July 15, 2018, 12:29:10 AM »
Ekonomimiz malesefki vefat etti helvasinin kavrulmasi yakindir. Disaridan bakanlar nasil ekonominiz kotu herkesin elinde son cikan cep telefonlari herkesin altinda araba uzerinde son trend giysiler falan diyor ya haberleri yok millet bunlari kredi ile aliyor girtlaga kadar borc icinde insanlar. Bizzat tanidigim bu sekilde hayat suren ama maasini aldigi gibi kredi borcuna yatiran cok kisi var. Eski bir atasozumuz bu gun can bulmus durumda "Ayrani yok icmeye atla gider sicmaya" cuk oturuyor ulkemizde ki insanlarin durumuna.

Offline alidurmaz

• Legendary
  • *
  • Activity: 1374
  • Last Active: January 15, 2022, 09:35:48 PM
    • View Profile

« Reply #3 on: July 17, 2018, 02:31:14 PM »
Bu saydıklarınızla ekonomiyi ölçemezsiniz. Bunlar göreceli kavramlar. Siz çeyrek altınla kıyaslamışssınız bende başka bir şeyle kıyaslarım oda daha çok verir. Ekonomi yönergelerini takip ederek buna karar vermeliyiz.

Offline furian

• Legendary
  • *
  • Activity: 1353
  • authpaper.io
  • Last Active: July 31, 2019, 08:53:22 PM
    • View Profile

• Total Badges: 20
« Reply #4 on: July 18, 2018, 02:04:10 PM »
çiftçi hak ettiği parayı alamıyorsa neden çiftçilik yapsın. sonra teşvik paketleri verirsin. çiftçinin direkt malını pazara gönderecek şekilde kooperatifler kurulmalı.

cnn de izledim. sıcakta kavrulan karpuzları ucuza almak için aracı bekletiyormuş. nasıl olsa bana satacak diye. sonra büyük şehire götür sat kilosu 2-3 liraya oh ne ala. çiftçinin hakkını korumayan devlet, devlet değildir.

██
       █████
      ███ ███
     ███   ███
    ███ ▄█▄ ███
  ▐███       ███▌
 ████▄█▀ ██████████▄
█████▀   ████████████
         ████   ████
         ███████████
         █████████▀
         ████
         ████
         ▀▀▀▀▀

Authpaper Coin
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
         ▄███████████▄██████████████████
        ███████████████░░░░░░░░░░░░░░░░██
       ██████████████████████████████░░██
      ███████████████████░░░░░░░░░░░░░░██
      ███████████████████████████████░░██
       █████████████████░░░░░░░░░░░░░░░██
        ██████████████░░░░░░░░░▄▀███████████████▀▄
         ███████████████████████▄▀███████████▀▄██
         ████████████░░░░░░░░░░████▄▀███████▀▄████
       ███████████████████████████████▄▀███▀▄██████
 █████████████████████████████░░████████▄▄▄████████
███████████████████████████████░███████████████████
███████████████████████████████░▀█████████████████▀

.BLOCKCHAIN BASED SYSTEM.
.FOR DATA DELIVERY AND........
.CERTIFICATIONS......................
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██

..........WHITEPAPER..........
TWITTER
MEDIUM
GITHUB
REDDIT
SLACK
BTC TALK

Offline Rdu

• Full Member
  • *
  • Activity: 289
  • Last Active: January 08, 2019, 05:41:20 PM
    • View Profile

• Total Badges: 12
« Reply #5 on: July 18, 2018, 04:33:51 PM »
Aslında çok şükür ki birçok ülkeden iyi durumdayız fakat üretime önem vermezsek 10 sene sonra çok daha kötü durumda olabiliriz. Dilerim her geçen gün daha iyi olur

Offline alidurmaz

• Legendary
  • *
    • View Profile

« Reply #6 on: July 18, 2018, 08:38:42 PM »
çiftçi hak ettiği parayı alamıyorsa neden çiftçilik yapsın. sonra teşvik paketleri verirsin. çiftçinin direkt malını pazara gönderecek şekilde kooperatifler kurulmalı.

cnn de izledim. sıcakta kavrulan karpuzları ucuza almak için aracı bekletiyormuş. nasıl olsa bana satacak diye. sonra büyük şehire götür sat kilosu 2-3 liraya oh ne ala. çiftçinin hakkını korumayan devlet, devlet değildir.

Çiftçilrin hak ettiğini alamadığını düşünmüğyorum. Köylüyüm ben ve çiftcilik yapan bir çok tanıdığım akrabam var. Şuandaki en büyük sıkıntıları boşa para harcamaları. Eğer çiftçilikten az biraz anlasaydım şuan kesinlikle çitçilik yapardım.

Altcoins Talks - Cryptocurrency Forum

« Reply #6 on: July 18, 2018, 08:38:42 PM »

Offline furian

• Legendary
  • *
  • Activity: 1353
  • authpaper.io
  • Last Active: July 31, 2019, 08:53:22 PM
    • View Profile

• Total Badges: 20
« Reply #7 on: July 19, 2018, 07:11:46 PM »

Çiftçilrin hak ettiğini alamadığını düşünmüğyorum. Köylüyüm ben ve çiftcilik yapan bir çok tanıdığım akrabam var. Şuandaki en büyük sıkıntıları boşa para harcamaları. Eğer çiftçilikten az biraz anlasaydım şuan kesinlikle çitçilik yapardım.

benim kızdığım nokta çiftçi hak ettiğini alamaması.
tarladan havuç çıkıyor çiftçi 50 kuruştan satıyor aracıya
aracı 50 kuruştan alıyor örneğin 1-1,50 arasından pazara satıyor.
pazarcı bunu 3-4 liraya satıyor.
ha hiç satamazsa maliyetine veriyor akşama olup bitiyor.

kazananın aracılar olmasına karşıyım.

██
       █████
      ███ ███
     ███   ███
    ███ ▄█▄ ███
  ▐███       ███▌
 ████▄█▀ ██████████▄
█████▀   ████████████
         ████   ████
         ███████████
         █████████▀
         ████
         ████
         ▀▀▀▀▀

Authpaper Coin
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
         ▄███████████▄██████████████████
        ███████████████░░░░░░░░░░░░░░░░██
      ███████████████████░░░░░░░░░░░░░░██
      ███████████████████████████████░░██
       █████████████████░░░░░░░░░░░░░░░██
        ██████████████░░░░░░░░░▄▀███████████████▀▄
         ███████████████████████▄▀███████████▀▄██
         ████████████░░░░░░░░░░████▄▀███████▀▄████
       ███████████████████████████████▄▀███▀▄██████
 █████████████████████████████░░████████▄▄▄████████
███████████████████████████████░███████████████████
███████████████████████████████░▀█████████████████▀

.BLOCKCHAIN BASED SYSTEM.
.FOR DATA DELIVERY AND........
.CERTIFICATIONS......................
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██

..........WHITEPAPER..........
TWITTER
MEDIUM
GITHUB
REDDIT
SLACK
BTC TALK

Offline alidurmaz

• Legendary
  • *
    • View Profile

« Reply #8 on: July 19, 2018, 07:46:25 PM »

benim kızdığım nokta çiftçi hak ettiğini alamaması.
tarladan havuç çıkıyor çiftçi 50 kuruştan satıyor aracıya
aracı 50 kuruştan alıyor örneğin 1-1,50 arasından pazara satıyor.
pazarcı bunu 3-4 liraya satıyor.
ha hiç satamazsa maliyetine veriyor akşama olup bitiyor.

kazananın aracılar olmasına karşıyım.

Bu konuda kesinlikle haklısın. Aracılar çiftçilerden fazla kazanıyor. yeni tarım yönetimi bu işe dur demedikçe ne enflasyonla nede üretimle başedemeyiz. Bir de marketlerin manav reyonlarında fireler %20 nin altına düşmüyor. Ve buda fiyatı tetikliyor

Offline bychemist32

• Legendary
  • *
  • Activity: 1493
  • Referrals: 8
  • Last Active: June 09, 2021, 09:32:14 AM
    • View Profile

• Total Badges: 22
« Reply #9 on: August 02, 2018, 10:13:22 AM »
Ekonomi müthiş yaa,soğan 7 lira,patates 7 lira,domates 7 lira,dolar 5 lira..Daha ne olsun? Benzin 6 lira,daha ne olsun..Herşey müthiş,günlük zam geliyor herşeye..Moralimiz çok yüksek,daha fazlasını istiyoruz  :)

Offline natureltiqqy

• Full Member
  • *
  • Activity: 144
  • Last Active: December 19, 2018, 08:35:46 PM
    • View Profile

• Total Badges: 17
« Reply #10 on: August 08, 2018, 09:37:54 PM »
grafik tablosuna baktığımızda bile herşey ortada, bu ülkeyi bu hale getirenler elbet bir gün hesabını verecekler.

ETH & ERC20 Tokens Donations: 0x2143F7146F0AadC0F9d85ea98F23273Da0e002Ab
BNB & BEP20 Tokens Donations: 0xcbDAB774B5659cB905d4db5487F9e2057b96147F
BTC Donations: bc1qjf99wr3dz9jn9fr43q28x0r50zeyxewcq8swng
BTC Tips for Moderators: 1Pz1S3d4Aiq7QE4m3MmuoUPEvKaAYbZRoG