Altcoins Talks - Cryptocurrency Forum

Local => Український форум криптовалют => [Guides] Корисні інструкції => Topic started by: saniksin on October 10, 2018, 03:41:47 AM

Title: SCAM чи ні - зроби аналіз проекту самостійно!
Post by: saniksin on October 10, 2018, 03:41:47 AM
Доброго часу усім користувачам форуму  :)

Я знаю, що на форумі подібні топіки "Скам чи ні?" або "Основні ознаки скаму" вже створювалися. Так, вони корисні та дуже важливі, але якщо людина має намір "копнути" глибше під проекти що її цікавлять, безумовно, поради в цих топіках підкажуть на що саме звернути увагу.

В цій темі, я не просто нагадаю тобі куди і чому потрібно дивитися, а й пораджу інструменти, за допомогою яких ти зможеш це зробити самостійно не витрачаючи часу на пошуки того чи іншого ресурсу. Після прочитання всієї цієї стіни тексту, я сподіваюсь, ти поставиш перед собою мету. Мету - визначити свою стратегію аналізу проекту. Не важливо баунтіхантер ти або інвестор - ти інвестуєш зароблені гроші або дорогоцінний час, а бути марнотратним тут не можна! Краще витратити годину на аналіз, ніж шкодувати про втрачені кошти або витрачені три місяці часу на Баунті. Згоден? Думаю що так.

(http://www.picshare.ru/uploads/181007/78408f57O7.jpg) (http://www.picshare.ru/view/9300583/)

Отож, розпочнемо?

З чого ж я пропоную тобі почати? Мабуть, з самого головного - куди і навіщо потрібно дивитися.

Я перерахую все, що вважаю важливим:

1. Дизайн сайту
Дизайн сайту - показник професіоналізму команди розробників. Далеко не всі проекти використовують унікальний дизайн, в основному вони купують шаблон і наймають недорогого веб-дизайнера, щоб той вніс невеликі поправки, тому якщо ти бачиш сайт, який тобі здається знайомим і схожим - це привід копати далі.

2. Інформація на сайті
Суть така сама. Багатьом лжепроектам немає діла до унікальності контенту на їхньому сайті, простий копіпаст інформації з сайту будь-якого попереднього успішного ICO підійде - думають вони. Справжні проекти не прагнуть бути схожими на когось, вони оригінально і креативно подають тобі свою ідею.

3. Домен сайту
Інформація про домен - дуже важлива частина нашого розслідування. Нещодавно створений домен викликає багато запитань. Я б радив орієнтуватися на 3-5 місяців, це означає, що запуск ICO був запланований заздалегідь. Крім віку домену важливо дивитися на інформацію про його власника. Немає інформації - підозріло, це означає, що розробники використовують сервіси, що приховують їхні дані. Але, мушу сказати, це не панацея від лави, деякі проекти, домен-інформація яких була прихована, були успішні. Ось ресурс, який тобі допоможе з'ясувати всю вищезгадану інформацію, щодо домену сайту - https://www.whois.com

4. Команда
Мабуть, один з найбільш важливих пунктів. Фейкові команди, фейкові вайтпейпери - найчастіші капкани. Фейкова команда - це люди, що займають будь-яку позицію в проекті і мають фотографію (вкрадену з Facebook/LinkedIn), але які не мають до проекту жодного відношення або зовсім не причетні до криптосвіту. Якщо у проекту фейкова команда - далі копати немає сенсу, це 100% скам. Як впізнати фейкову команду та знайти її? Інструменти я опишу нижче.

5. Плагіат та непрофесійний whitepaper
Всі деталі проекту повинні бути вказані в даному документі - мета, бачення, roadmap, проблеми, їх вирішення, застосовність токена, застосування технології блокчейн, softcap, hardcap, розподіл токенов, їх розповсюдження і тд. Він повинен бути унікальний, але це не завжди так, знову ж копіпаст чужих вайтпейперів. Читай його дуже уважно і повністю, якщо ти маєш намір інвестувати гроші в цей проект. Все повинно мати зрозуміле пояснення, не всі цілі чітко пояснили - сприйми це як дзвіночок, є інформація що не стосується проекту - дзвіночок (копіпаст?).

6. Roadmap
Все просто - roadmap повинен описувати всі кроки проекту для досягнення їх мети. Якщо roadmap описує тільки інформацію, що стосується створення і продажу токенів - це тривожний дзвіночок.


7. Концепт
У проекту повинен бути концепт (платформа) - біржа, маркетинг, ігрова індустрія і тд. Якщо немає певного концепту - дзінь-дзінь.
А якщо він і є, то чим, створений ними продукт краще своїх вже існуючих аналогів? Що нового він дозволить нам робити? Який профіт ми отримаємо, вибравши їх платформу? Порівняй та зауваж всі ці питання з їх вайтпейпером і роадмапом - є відповіді? Добре! Немає? - Ну ти зрозумів ::)


8. Необхідність Токенізаціі
Коли ти хочеш отримати той чи інший токен завжди потрібно шукати відповіді на запитання - "Як я зможу його використовувати?", "Чи є ресурси де я зможу його використовувати?". Якщо немає - для чого він тоді потрібен? Я б навіть не назвав токенізацію необхідною, а сам фандрейзинг - ICO. У використанні токену важливу роль відіграє підвищення його вартості, тому нехтувати цим пунктом не варто.


9. Ком'юніті
Сильне та активне ком'юніті - запорука успішного ICO. Подивися все в соціальних мережах проекту, спостерігай за активністю, подивися на реальність людей, які перебувають в ньому. Без ком'юніті - все безглуздо.


10. Порушення своїх правил
Якщо команда проекту порушує встановлені ними ж правила і умови - дзвіночок. Тут я маю на увазі такі дії як - зміна вайтпейперу, зміна роадмепа, збільшення загального числа токенів, зміна умов KYC і тд.


11. Відстутність репозиторія
Репозиторій - відкритий ресурс, де проекти зберігають свої програми, додатки, код і тд. В основному це GitHub. Відсутність сховища - дзвіночок. Це може означати різне, починаючи з відсутності хоча б якогось коду їх платформи і закінчуючи відсутністю блокчейну розробника в команді проекту.


12. Обіцянки "золотих гір"
Думаю, тут і пояснювати нічого не потрібно.


13. Hardcap/Softcap:
Різниця між ними не повинна бути величезною. Скажімо, якщо softcap це всього лише 30% від hardcap'а, то для мене це підозріло.



Звичайно є ще багато пунктів на які варто звернути увагу, зараз я обмежився найбільш важливими.

Як би тут не любили знаменитий нами форум (є на то безліч причин) там повно дійсно цікавої та корисної інформації. Саме зараз нас цікавить тред про всілякі підозри на скам і викритих в шахрайстві різних індивідуумів. Просто стовори запит в гуглі "Назва проекту + Назва форуму" і переглянь перші пару сторінок, давай я покажу тобі на прикладі:

(http://www.picshare.ru/uploads/181007/y6I2GX2Nvz.jpg) (http://www.picshare.ru/view/9300589/)


Ось, що нас цікавить. Звичайно це не означає, що проект скам, а команда - шахраї, але це перший дзвіночок і моя тобі порада - зайди та уважно почитай, можливо, якийсь детектив вже провів своє розслідування і його докази незаперечні.

Якщо ж результату такий пошук не приніс - доведеться нам самим стати Камбербэтчами, ось ресурси що тобі допоможуть:

1. http://www.reverse-image-search.org (http://www.reverse-image-search.org) та https://www.duplichecker.com/reverse-image-search.php (https://www.duplichecker.com/reverse-image-search.php)
Два найефективніших ресурсу з пошуку схожих фото.


2. https://www.tineye.com (https://www.tineye.com)
Такий самий ресурс з пошуку фото, серед більш ніж 30 мільярдів фото, завантажених в мережу.


3. https://www.everypixel.com (https://www.everypixel.com)
Якщо команда скам-проекту купила фото у будь-якого фотоагентства, то цей ресурс допоможе тобі знайти його з понад 50 різних агентств.


4. http://imgops.com (http://imgops.com)
Цей пошуковий ресурс шукає фото в базах Google • Bing • Tineye • Reddit • Yandex • Baidu• So.com • Sogou.


5. http://www.pictriev.com (http://www.pictriev.com)
Знаходить схоже фото і показує % схожості.


6. https://berify.com (https://berify.com)
Пошук схожих фото і відео.


7. www.icoethics.com/tools (http://www.icoethics.com/tools)
Цілий набір юного детектива! ;D


8. https://copyleaks.com/compare (https://copyleaks.com/compare)
Якщо захочеш порівняти вайтпейпери або іншу текстову інформацію.


9. https://rescan.pro (https://rescan.pro)
Дуже корисний ресурс для аналізу сайту на віруси і редіректи, також показує чи доданий сайт в чорний список веб-антивірусів, однак обмежений трьома використаннями на день.


10. https://www.wpthemedetector.com (https://www.wpthemedetector.com)
Порівняння стилів вайтпейперів.



Подискутувати на цю тему завжди радий.
Якщо знаєш ще якісь корисні ресурси - пиши, обов'язково додам (t.me/FindYourIkigai (http://t.me/FindYourIkigai))



Переклав з російської мови - https://www.altcoinstalks.com/index.php?topic=59347 (https://www.altcoinstalks.com/index.php?topic=59347)

Стаття написана автором проекту bountygalaxy.
Переклав спеціально для кращого розуміння принципів якими проект користується при відборі баунті компаній.


Більш детальніше про проект можна дізнатись - https://www.altcoinstalks.com/index.php?topic=55309.0 (https://www.altcoinstalks.com/index.php?topic=55309.0)
Title: Re: SCAM чи ні - зроби аналіз проекту самостійно!
Post by: epidemia on October 10, 2018, 06:34:54 AM
Хоча такі топіки і створювалися раніше, але тема SCAM буде актуальною завжди! Кожен може описати як правильно аналізувати проект, всі його позитивні та негативні сторони, а читач, вивчивши різні думки, зможе саме для себе вибрати основні критерії відбору.
Title: Re: SCAM чи ні - зроби аналіз проекту самостійно!
Post by: Dushanaya on December 05, 2018, 01:07:50 AM
Хоча такі топіки і створювалися раніше, але тема SCAM буде актуальною завжди! Кожен може описати як правильно аналізувати проект, всі його позитивні та негативні сторони, а читач, вивчивши різні думки, зможе саме для себе вибрати основні критерії відбору.

я теж вважаю, що такі топіки не можут не бути актуальними, тим паче, що скамних проектів все більше і більше. Вони як віруси, з кожним днем все більше і більше пристосовуються до шукачів проектів, навчаются все краще маскувати свою скамність.