follow us on twitter . like us on facebook . follow us on instagram . subscribe to our youtube channel . announcements on telegram channel . ask urgent question ONLY . Subscribe to our reddit . Altcoins Talks Shop Shop

This is an Ad. Advertised sites are not endorsement by our Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise Here

Author Topic: KYC (Know Your Customer/Müşterini Tanı) Taleplerinde dikkat edilmesi gerekenler  (Read 4798 times)

Offline Marshal

• Legendary
  • *
  • Activity: 1333
  • Turkish Old Moderator @Leteravian
  • Trade Count: (0)
  • Referrals: 2
  • Last Active: January 18, 2022, 11:18:25 AM
    • View Profile

• Total Badges: 21
    Badges: (View All)
    10 Posts First Post Fifth year Anniversary

Kimlik bilgileriniz ile yapılabilecek bazı işlemler ve tabi ki bunlar kanun nizamın da bir açıkla veya resmi personellerin işgüzarlığı yada kasıtlı olarak art niyetli şahsiyetlere yardım etmesiyle oluşabilecek durumlar dan bazıları şunlardır ;

• Telefon Hattı açılabilir yüksek meblalı faturalar ve bir çok ürün alımı onayı ile karşılaşabilirsiniz
  • Banka hesabı açılabilir ve kendi üzerinden çekemedikleri paraları sizin adınıza çekip vergi yükünü sizin sırtınıza bindirebilirler yada kredi çekebilirler
  • Kimlik doğrulaması yapılan İnternet Sitelerinde kullanılabilir ve kendileri anonim kalırken olası bir yasa dışı durumda yaptırımla direk olarak siz karşılaşabilirsiniz
  • Alım satım işlemi yapılabilir ve yine vergiden siz sorumlu tutulur yada yasa dışı bir işe karışmış bir mülk sizin adınıza geçirilebilir
  • Adınıza şirket açılıp yüklü borç altına sokulabilir veya borçlu bir şirket size devredilebilir
  • Şahsınız üzerinden kara para aklanabilir
  • Bilgileriniz kopyalanıp yasa dışı olaylarda kullanılabilir
  • Mevcut banka hesabınıza ait bir kredi kartı hesap kartı veya ek kart çıkartarak kullandığınız bankanın yurtdışı atm'sinden bütün hesabınız boşaltılabilir (ek bir güvenlik önlemi yoksa)
  • Henüz daha bizlerin aklına gelmeyip art niyetli kişilerin aklına gelip uygulayabilecekleri onlarca şey olabilir

Bir kaç Avukat arkadaşın olası bir kimlik bilgisi kullanımına karşı görüşleri ;

• ''Normalde özel ,ya da kamuya ait bir kurumun kimlik fotokopinizle işlem yapabilmesi,kimliğinizin aslını göstermeden mümkün değildir.ve ayrıca birçok kurumda kimlik fotokopinizin altında imzanız aranmaktadır.''
  • ''Kimlik fotokopiniz kullanılarak yapılan tüm işlemlerde elbet imzanızında olması gerekir, imza size ait değilse imza inkarı ile sorumluluktan kurtulabilirsiniz, ancak imza yerine paraf atıyorsanız, kimin el ürünü olduğu kolayca tespit edilemediğinden kurtulmak biraz daha zor olabilir.''
  • ''Siz kimlik fotokopisini bir yere veriyorsanız da, üstüne ne amaçla verildiğini yazar veya kaşe basarsanız, bir başkta işlemde o fotokopiden yapılan fotokopiler kullanılamaz.''
  • ''Kredi çekiliyorsa, çekilen kredinin yattığı hesap sahibi işlemden mefaat sağladığı için 1 numaralı şüpheli olur.''
  • ''Noterlerde kimlik fotokobisi ile işlem yapılması mümkün değildir. Ayrıca Kimlik Kaybı Neticesinde Ticaret Sicil Müdürlüklüklerine gidilmesi ve dilekçe ile adınıza şirket ve işletme açılması tamamen kısıtlanabiliyor. Kimlik fotokobinizi hangi amaçla çoğaltıldığını fotokobi de belirtilmesi olası kayıp durumlarında işlemleri bağlayıcı hale getirmektedir.''
  • ''Hiçbir resmi kurumlarda fotokopi ile işlem yapılmamaktadır çünkü resmi kurumlar kimliği kime ait olduğunu ancak orjinal hali olduğu şekilde kabul ediyorlar o anki işlem neyi gerektirir bilemem ama yapılan işlemde aslı olmadan hiçbir işlem yapılamaz yapılsa şayet hukuka aykırı bir davranıştır.''

Evet arkadaşlar gördüğünüz gibi Avukatlar da personelin bir iş güzarlığı veya kasıtlı olarak işlem yapması ve sistemde bir açık olmadığı sürece bu tarz olayların yaşanmayacağını veya çok zor olduğunu ağız birliği ile ön görüyorlar... Fakat ;

Sizler yinede her şeyi hesaba katıp başka bir değişle ''eşşeğinizi sağlam kazığa bağlayıp'' yukarıda ki resimde örnek vermeye çalıştığım şekilde göndereceğiniz KYC lerin üzerine gerekli bilgileri tamamen kapatmayacak şekilde ufak ingilizce çeviriler veya direk türkçe yazı ile hangi amaçla gönderildiğini ve başka bir işlem için kullanılamayacağını belirtin. Banka hesabınız dan para çekim işlemi için telefon onayını ek güvenlik olarak kurun. Bu önlem sadece yurt dışından bir kişinin eline geçmesinden ziyade ülkemizden de dolandırıcılar bu sektöre çoktan giriş yapmış ve biz farkında olmayabiliriz... Benim araştırmada atladığım gözümden kaçan sizlerin aklına gelen bir şey varsa lütfen paylaşın çoğu kişi zaten bu konulara hakim fakat kimi zaman aklımızdan çıkıveriyor veya bir şey olmaz değip es geçiyoruz. Tedbiri elden bırakmayalım...

Edit : Burada yazdıklarım global olarak olabilecek ihtimaller ve hukukla uğraşan kişilerin yorumları üzerine bir bilgilendirme yazısıdır. KYC lerin üzerine yazı yazma ise şu ana kadar kaç tane KYC gönderdiysem bu şekilde gönderdim ve bir problem yaşamadım bu sebepten kaynaklı bir tavsiyedir. Uygulayıp uygulamamak tamamen sizin insiyatifinizdedir. Olumsuz bir durumla karşılaşırsanız lütfen beni sorumlu tutmayın. Anlayışınız için teşekkür ederim...

NOT :  Diğer platformda ki kullanıcı adım Leteravian çoğu konuyu kendimden alıntılıyorum ; Her iki platformu da kullanıp denk gelen varsa yanlış anlaşılmasın...
« Last Edit: June 27, 2018, 03:33:24 PM by Marshal »

Altcoins Talks - Cryptocurrency Forum

This is an Ad. Advertised sites are not endorsement by our Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise Here

Offline KomutanLogar

• Jr. Member
  • *
  • Activity: 85
  • Referrals: 0
  • Last Active: November 24, 2018, 11:08:13 AM
    • View Profile

• Total Badges: 12
Bence yurt dışındakiler pek problem değil de eğer yurt dışı görünümlü Türk dolandırıcılar girdiyse işin içine yandık demektir

Offline felixesteban

• Legendary
  • *
  • Activity: 1311
  • eLYQD ICO
  • Referrals: 1
  • Last Active: December 03, 2021, 07:48:28 PM
    • View Profile

Belgenin üzerine o şekilde bilgilendirme notu düşülebildiğini hiç duymamıştım, süper bir imkan bu. Pek çok yer artık hep KYC istiyor, bu sayede risk de minimuma indirilmiş olur. Bilgilendirme için teşekkürler.
............eLYQD  -  Decentralized ............ Vaping Industry Marketplace
..____________________________Linkedin WhitepaperFacebookTwitterTelegram_________________________..

Offline Marshal

• Legendary
  • *
    • View Profile

Belgenin üzerine o şekilde bilgilendirme notu düşülebildiğini hiç duymamıştım, süper bir imkan bu. Pek çok yer artık hep KYC istiyor, bu sayede risk de minimuma indirilmiş olur. Bilgilendirme için teşekkürler.

Dostum en alttaki yazdığım uyarıyı atlama yalnız bazı Coin/Token üreticileri kabul etmeyebiliyor ve yeniden gönderim imkanı sunmuyorlar bu sadece bilgilendirme amaçlı bir yazı. Ben bir sıkıntı yaşamadım ama şimdi kalkar birisi ters sonuç doğuracak bir gelişme ile karşılaşır vebali altına da girmek istemem...

Offline alidurmaz

• Legendary
  • *
  • Activity: 1374
  • Last Active: January 15, 2022, 09:35:48 PM
    • View Profile

Bilgi için teşekkürler. Peki kyc isteyen yerler için tc kimlik nomuzu değiştirerek versek yinede sorun olurmu?

Offline furian

• Legendary
  • *
  • Activity: 1353
  • authpaper.io
  • Last Active: July 31, 2019, 08:53:22 PM
    • View Profile

• Total Badges: 20
ödül programlarında hak edişleri almak için KYC yi yıl başı gibiydi sanırım o aralar baya patladı. Arka planda ne yapıyorlar kimlikleri bilmiyoruz. isteyen kopyalar, satar birilerine.

██
       █████
      ███ ███
     ███   ███
    ███ ▄█▄ ███
  ▐███       ███▌
 ████▄█▀ ██████████▄
█████▀   ████████████
         ████   ████
         ███████████
         █████████▀
         ████
         ████
         ▀▀▀▀▀

Authpaper Coin
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
         ▄███████████▄██████████████████
        ███████████████░░░░░░░░░░░░░░░░██
       ██████████████████████████████░░██
      ███████████████████░░░░░░░░░░░░░░██
      ███████████████████████████████░░██
       █████████████████░░░░░░░░░░░░░░░██
        ██████████████░░░░░░░░░▄▀███████████████▀▄
         ███████████████████████▄▀███████████▀▄██
         ████████████░░░░░░░░░░████▄▀███████▀▄████
       ███████████████████████████████▄▀███▀▄██████
 █████████████████████████████░░████████▄▄▄████████
███████████████████████████████░███████████████████
███████████████████████████████░▀█████████████████▀

.BLOCKCHAIN BASED SYSTEM.
.FOR DATA DELIVERY AND........
.CERTIFICATIONS......................
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██

..........WHITEPAPER..........
TWITTER
MEDIUM
GITHUB
REDDIT
SLACK
BTC TALK

Offline alidurmaz

• Legendary
  • *
    • View Profile

ödül programlarında hak edişleri almak için KYC yi yıl başı gibiydi sanırım o aralar baya patladı. Arka planda ne yapıyorlar kimlikleri bilmiyoruz. isteyen kopyalar, satar birilerine.

İşte b uyüzden airdrop bonuty lere kimlik göndermiyorum. Adamların ne yapacağı belli değil. Bu konudaki en büyük sıkıntım katıldığım bountylerin kyc şartlarını bittikten sonra soylemeleri :)

Altcoins Talks - Cryptocurrency Forum

Offline furian

• Legendary
  • *
  • authpaper.io
    • View Profile

İşte b uyüzden airdrop bonuty lere kimlik göndermiyorum. Adamların ne yapacağı belli değil. Bu konudaki en büyük sıkıntım katıldığım bountylerin kyc şartlarını bittikten sonra soylemeleri :)

kesinlikle airdroplarda kyc yok. ben rastlamadım. ama onun da kazancı doğru düzgün değil. kazancı olan nadiren karşına çıkar. borsaya girmekte daha çok zorlanan kesim airdrop bence.

bazı bountyler ise kyc başta yok sonradan getiriyor. ödül programı bitince. oyunu yeniden dizayn etmek gibi.

██
       █████
      ███ ███
     ███   ███
    ███ ▄█▄ ███
  ▐███       ███▌
 ████▄█▀ ██████████▄
█████▀   ████████████
         ████   ████
         ███████████
         █████████▀
         ████
         ████
         ▀▀▀▀▀

Authpaper Coin
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██

TWITTER
MEDIUM
GITHUB
REDDIT
SLACK
BTC TALK

Offline Marshal

• Legendary
  • *
    • View Profile

kesinlikle airdroplarda kyc yok. ben rastlamadım. ama onun da kazancı doğru düzgün değil. kazancı olan nadiren karşına çıkar. borsaya girmekte daha çok zorlanan kesim airdrop bence.

bazı bountyler ise kyc başta yok sonradan getiriyor. ödül programı bitince. oyunu yeniden dizayn etmek gibi.

Arkadaşın demek istediği sanırsam sadece referral airdrop yapan bounty tarzı olanlar ben karşılaştım bir kaç tanesiyle sizinde dediğiniz gibi son dakikada istiyorlar.

Not : Üstte de belirttiğim gibi KYC gönderebilirsiniz avukatlar bir şey olmaz diyorlar ama daha temkinli olmak ve en azından her projeye göndermemek gerektiğini tekrar vurgulamak istiyorum... Bol kazançlar...

Offline furian

• Legendary
  • *
  • authpaper.io
    • View Profile

Arkadaşın demek istediği sanırsam sadece referral airdrop yapan bounty tarzı olanlar ben karşılaştım bir kaç tanesiyle sizinde dediğiniz gibi son dakikada istiyorlar.

Not : Üstte de belirttiğim gibi KYC gönderebilirsiniz avukatlar bir şey olmaz diyorlar ama daha temkinli olmak ve en azından her projeye göndermemek gerektiğini tekrar vurgulamak istiyorum... Bol kazançlar...

twitter, facebook kazançları genelde düşük olur. bunlar için kyc fuzuli bence.
imza, article, youtube gelirleri nispeten daha yüksektir. ödül miktarına göre değişir kime gönderip göndermeyeceğimiz. ama karşı tarafın ne yapacağına tam olarak emin olamayız tabi ki.

██
       █████
      ███ ███
     ███   ███
    ███ ▄█▄ ███
  ▐███       ███▌
 ████▄█▀ ██████████▄
█████▀   ████████████
         ████   ████
         ███████████
         █████████▀
         ████
         ████
         ▀▀▀▀▀

Authpaper Coin
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██

TWITTER
MEDIUM
GITHUB
REDDIT
SLACK
BTC TALK

Offline alidurmaz

• Legendary
  • *
    • View Profile

Sorumun cevabını bilen yok sanırım. Lütfen bilen varsa cevap versin. KYC lerde sahte kimlik göndersek ne olur? En azında TC numaramızı değiştirsek.

Offline Marshal

• Legendary
  • *
    • View Profile

Sorumun cevabını bilen yok sanırım. Lütfen bilen varsa cevap versin. KYC lerde sahte kimlik göndersek ne olur? En azında TC numaramızı değiştirsek.

Şimdi tam olarak nasıl bir kontrol aşamasından gectiğini bilmiyorum fakat bir arkadaşım ne kadar sağlam photoshop yaparsanız yapın bazı grafik programları ile herhangi bir resim foto üzerinde oynama yapılıp yapılmadığına dair kontrol yapılabildiğınden bahsetti. Eğer bu tarz application veya exeler aracılığı ile kontrol ediyorlarsa sıkıntı yaşayabilirsiniz... Aksi takdirde dünya kimlik database'ine sahip olmadıkları için anlamalarının imkanı yok...
« Last Edit: July 19, 2018, 11:34:53 PM by Marshal »

Offline lucitar

• Legendary
  • *
  • Activity: 1432
  • PRIVATE FEDERATED BLOCKCHAIN
  • Last Active: July 11, 2019, 10:57:30 AM
    • View Profile

• Total Badges: 18
bountyden sağlam kazanç varsa ve kimlik bilgilerini vermek istemiyorsan.
bul birini al kimlik fotosunu, faturasını o gelecek tokenden pay ver. olsun bitsin.

██████████▀▀▄▄▄▄▄▄▄▄▀▀██████████
████████▀░▄██████████▄░▀████████
██████▀░████████▀▀▀█████░▀██████
█████░░███████▀░░░░██████░░█████
████░░██████▀░░▄██░███████░░████
███░░█████▀░░▄███░▄████████░░███
████████▀░░▄████░░██████████▀▀██
█░░░░██░░▄█████░░█████▀░░██░░░░█
██████████████░░████▀░░▄████▄▄██
███░░████████▀░███▀░░▄█████░░███
████░░███████░██▀░░▄██████░░████
█████░░██████░░░░▄███████░░█████
██████▄░█████▄▄▄████████░▄██████
████████▄░▀██████████▀░▄████████
██████████▄▄▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄██████████

ZROCOR  -  PRIVATE   FEDERATED   NETWORK         
MOST ACCESSIBLE PLATFORM FOR SELF-ACTUALIZATION
                   FACEBOOK                         TWITTER                         GITHUB                          

██████████▀▀▄▄▄▄▄▄▄▄▀▀██████████
████████▀░▄██████████▄░▀████████
██████▀░████████▀▀▀█████░▀██████
█████░░███████▀░░░░██████░░█████
████░░██████▀░░▄██░███████░░████
███░░█████▀░░▄███░▄████████░░███
████████▀░░▄████░░██████████▀▀██
█░░░░██░░▄█████░░█████▀░░██░░░░█
██████████████░░████▀░░▄████▄▄██
███░░████████▀░███▀░░▄█████░░███
████░░███████░██▀░░▄██████░░████
█████░░██████░░░░▄███████░░█████
██████▄░█████▄▄▄████████░▄██████
████████▄░▀██████████▀░▄████████
██████████▄▄▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄██████████

Offline levyashin

• Sr. Member
  • *
  • *
  • Activity: 448
  • Referrals: 14
  • Last Active: January 05, 2022, 06:26:50 AM
    • View Profile

• Total Badges: 16
Gidip kyc, üzerine o eki koyduk diye de kabul etmez. Öyle saçma sapan şeyler istiyorlar ki. Bir de mecbur olduğundan el mahkum uyuyorsun.

Offline alidurmaz

• Legendary
  • *
    • View Profile

Bu kimlik verme olayı beni çok endişelendiriyor. Adamlar terör eylemi yapmak için kullanırlarsa? Bu işten kolay kolay sıyrılamayız..

ETH & ERC20 Tokens Donations: 0x2143F7146F0AadC0F9d85ea98F23273Da0e002Ab
BNB & BEP20 Tokens Donations: 0xcbDAB774B5659cB905d4db5487F9e2057b96147F
BTC Donations: bc1qjf99wr3dz9jn9fr43q28x0r50zeyxewcq8swng
BTC Tips for Moderators: 1Pz1S3d4Aiq7QE4m3MmuoUPEvKaAYbZRoG