follow us on twitter . like us on facebook . follow us on instagram . subscribe to our youtube channel . announcements on telegram channel . ask urgent question ONLY . Subscribe to our reddit . Altcoins Talks Shop Shop

This is an Ad. Advertised sites are not endorsement by our Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise Here Ads bidding Bidding Open

Author Topic: Kripto Para Portföyü  (Read 4127 times)

Offline Marshal

• Legendary
  • *
  • Activity: 1333
  • Turkish Old Moderator @Leteravian
  • Trade Count: (0)
  • Referrals: 2
  • Last Active: January 18, 2022, 11:18:25 AM
    • View Profile

• Total Badges: 21
    Badges: (View All)
    10 Posts First Post Fifth year Anniversary
Kripto Para Portföyü
« on: July 13, 2018, 07:02:27 PM »
Kripto para sektöründe yatırım yönetimi oldukça zor ve zahmetli bir iştir. Hayatımızda yer alan birçok yatırım bu şekilde zor olarak nitelendirilse de kripto para sektöründe yapılan yatırımlar tüm bu yatırımlara kıyasla çok daha zordur. Bunun başlıca sebebi merkezsiz işlemlerin gerçekleşmesi ve manipülasyon riskinin daima ortada olmasıdır. Peki, bu kadar risk varken neden birçok yatırımcı bu sektöre yöneldi ve oldukça ciddi yatırımlar yaptı? Bu yatırımcılar kendi paralarını nasıl değerlendiriyor? Hangi şekillerde risk faktörünü en düşük düzeyde tutuyor? Cevap aslında oldukça basit ve gündelik hayatımızda muhakkak ara ara duyduğumuz bir söz: ''Portföy''.

Portföy Nedir

Portföy birçok farklı alanlarda bazı durumlarda farklı anlamlar içermekte bazı durumlarda ise aynı anlamlar içermekte olan bir kelimedir. Ekonomide potföyün anlamı ''çeşitlilik'' demektir. Yatırım yapıldığı sırada tüm paranın tek bir yatırım aracına bağlanması doğru bir hareket olmayacaktır. Ekonomistlerin de söylediği gibi çeşitlilik daima iyi bir tercihtir. Bu doğrultuda ise portföy oluşturmak kavramı ile karşılaşacağız. Ekonomide portföy, farklı yatırım araçlarının tek bir sermaye altında toplanarak değerlendirilmesine denir. Yani farklı yatırım seçeneklerini tek bir çatı altında değerlendirme işlemi bir çeşit portföy oluşturmaktır. Kripto para sektörü üzerinden örnek vermek gerekirse, elinizde bulunan sermaye ile 10 farklı kripto para çeşidi aldığınız zaman portföy oluşturmuş oluyorsunuz. Uzun lafın kısası portföy kelimesini çeşitlilik olarak da değerlendirebilir veya portföy kelimesi yerine bu terimi kullanabiliriz.

Portföy Nasıl Oluşturulur

Portföy oluşturmak için yapılması gereken işlem oldukça basittir. Yatırım yapılacağı zaman tek bir yatırım aracı tercih etmek yerine iki veya daha fazla kripto para tercih ederek kendi portföyünüzü kolayca oluşturmuş oluyorsunuz. Portföy oluşturmak için alt limit olarak minimum 2 farklı yatırım aracı veya para çeşidi gereklidir. Portföy oluşturulduğu zaman ise maksimum yatırım sayısı yönünden herhangi bir limit bulunmamaktadır.

Portföy Oluştururken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Portföy oluşturulacağı zaman bazı noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Yapılabilecek herhangi bir ufak hata dahi portföyünüz için kötü sonuçlar doğurabilir. Peki, portföy oluştururken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?
- Sermaye bölünmesine dikkat edilmesi şart. Yatırım yapılacak yatırım aracı sayısına bağlı olarak sermaye eşit olarak veya orantılı olarak bölünebilir. Örnek vermek gerekirse şu şekilde bir kripto para sepeti oluşturarak bir portföy yaratabiliriz;
%50 Bitcoin
%30 Ethereum
%10 ADA
%3 Dogecoin
%3 Dash
%2 Bitcoin Cash
%2 Litecoin

veya

%25 Bitcoin
%25 Ethereum
%25 Dogecoin
%25 ADA

şeklinde çeşitli sepetler oluşturulabilir.
- Portföy oluşturulduğu sırada çeşitlilik sayısına dikkat etmekte de fayda var. Her ne kadar sınırsız seçenek kullanabilsek de fazla seçenek olduğu zaman kontrol zorlaşır ve portföy için kötü sonuçlar doğabilir.
- Portföy oluşturulduğu sırada portföy içerisinde yer verilen yatırım araçlarının gelecekleri hakkında tahminlere de dikkat etmek gereklidir. Herhangi bir geleceği olmayan yatırım tercihleri portföyünüzün kötü sonuçlar ile sonlanmasına katkı sağlayabilir.

Kripto Para Sektöründe Portföy Kullanımı

Kripto para sektöründe oldukça sık olarak portföy kullanılmaktadır. Ekonomistlerin şiddet ile tavsiye ettiği bu yöntem bu sektörde de oldukça önemli bir yere sahiptir çünkü tek yatırım aracına bağlı yatırımların önüne geçmektedir. Bu sektörde de portföy kullanımı oldukça önemli olduğundan dolayı iyi bir şekilde portföy oluşturmanın da önemli olduğunu belirtmeden geçmek istemiyorum. Kripto para sektöründe portföy kullanırken yapılan tercihlerin tamamı analizler doğrultusunda yapılmalı ve her tercih için gerçek anlamda kaliteli bir araştırma yapılmalıdır. Bunun en büyük sebebi portföy seçeneklerinde kazanç hareketlerinin çok hareketli olması ve portföyümüzün en az hasarı almasıdır.

Panik Satışları

Yapılan portföy negatif yönlü olarak bir hareketlenme yaşadığı zaman dikkatli bir şekilde portföyü takip etmekte fayda var. Herhangi bir panik anı ile yapılacak panik satışları portföyünüz için negatif sonuçlar doğabileceği gibi sermayeniz içinde negatif sonuçlar doğuracaktır. Bu hem psikolojik hemde maddi olarak olumsuz etkiler içerecek bir olay olacaktır. Panik satışlarının gerçekleşmemesi için stres yapmamaya ve panikli bir şekilde fiyatı anlık takip etmemeye özen göstermeliyiz. Düşüş anında fiyatın anlık takip edilmesi ile zarar hesaplamaları başlayacak ve hemen arkasından panik satışları gerçekleşecektir. O sebeple güvendiğiniz yatırımlarınız için anlık kontroller yapmayarak yapılacak olan kontrolleri zaman içerisine bölmek daha doğru olacaktır.

Portföy Kontrolü

Oluşturulan portföyü günlük ve haftalık olarak düzenli olarak kontrol etmekte, bu kontroller hakkında raporlar tutmakta fayda vardır. Uzun süreli kontrol edilmeyen portföyler hem size yeterli bilgi veremez hemde kontrol aşamasında fazla uzayacağı için canınızı sıkabilir. O sebeple belirli bir süre düzeni ile kontrol yapmakta fayda var.

Kripto para sektörü içerisinde portföy yönetimi hakkında daha fazla merak ettiğiniz noktalar var ise yorum kısmından sorularınızı iletebilirsiniz arkadaşlar. Faydalı gördüğüm soruları ve cevapları ilk mesaja (yani buraya) ekleyeceğim.

Kaynak: https://www.btcfrm.com/bitcoin-genel/2350-kripto-para-portfoyu.html
NOT: Yatırım tavsiyesi değildir. Alıntıdır.

Altcoins Talks - Cryptocurrency Forum

Kripto Para Portföyü
« on: July 13, 2018, 07:02:27 PM »

This is an Ad. Advertised sites are not endorsement by our Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise Here Ads bidding Bidding Open

Offline KomutanLogar

• Jr. Member
  • *
  • Activity: 85
  • Referrals: 0
  • Last Active: November 24, 2018, 11:08:13 AM
    • View Profile

• Total Badges: 12
Re: Kripto Para Portföyü
« Reply #1 on: July 15, 2018, 12:14:47 AM »
Güzel paylasim elinize saglik ayrica portfoy listesini de begendim fakat kafama birsey takildi bu ADA nin gecen ayin 18 inden beri %90 lik deger kaybinin sebebi ne bilen var mi global dump ile alakali gibi gozukmuyor cunku birden cakilmis

Offline Dontcry.

• Member
  • *
  • Activity: 93
  • Referrals: 1
  • Last Active: October 16, 2021, 11:25:13 PM
    • View Profile

• Total Badges: 12
« Reply #2 on: July 18, 2018, 02:43:46 PM »
yani aslında bir portföy yaratmak lazım herşeyi bir şeye gömmektense bilemessin biri x20 x30 yapar diğer tüm hiç olan altcoinlerde dengeni sağlar o yüzden şahsen ben btc eth tutmak yerine dağıtıyorum ya hep kaybederim yada hiç alırım risk büyük bu piyasada sende risk alacaksınki kazanasın!
Kripto Hayat ♦ Kripto Para Haberleri ve Analizleri ♦ Kripto Para Haberleri

Kripto Para Analiz ve Yorumu

Offline lucitar

• Legendary
  • *
  • Activity: 1432
  • PRIVATE FEDERATED BLOCKCHAIN
  • Last Active: July 11, 2019, 10:57:30 AM
    • View Profile

• Total Badges: 18
« Reply #3 on: July 20, 2018, 02:12:05 PM »
be vicdansız sabuha ada. 12 centten 20'ye dayandı. bitcoin ile kıyaslayın. %5 nerde %80 nerde. bitcoin pumplarında portföyü kesinlikle bitcoin, ether değil de böyle patlama yapacak olanlar ile doldurmalı.

██████████▀▀▄▄▄▄▄▄▄▄▀▀██████████
████████▀░▄██████████▄░▀████████
██████▀░████████▀▀▀█████░▀██████
█████░░███████▀░░░░██████░░█████
████░░██████▀░░▄██░███████░░████
███░░█████▀░░▄███░▄████████░░███
████████▀░░▄████░░██████████▀▀██
█░░░░██░░▄█████░░█████▀░░██░░░░█
██████████████░░████▀░░▄████▄▄██
███░░████████▀░███▀░░▄█████░░███
████░░███████░██▀░░▄██████░░████
█████░░██████░░░░▄███████░░█████
██████▄░█████▄▄▄████████░▄██████
████████▄░▀██████████▀░▄████████
██████████▄▄▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄██████████

ZROCOR  -  PRIVATE   FEDERATED   NETWORK         
MOST ACCESSIBLE PLATFORM FOR SELF-ACTUALIZATION
                   FACEBOOK                         TWITTER                         GITHUB                          

██████████▀▀▄▄▄▄▄▄▄▄▀▀██████████
████████▀░▄██████████▄░▀████████
██████▀░████████▀▀▀█████░▀██████
█████░░███████▀░░░░██████░░█████
████░░██████▀░░▄██░███████░░████
███░░█████▀░░▄███░▄████████░░███
████████▀░░▄████░░██████████▀▀██
█░░░░██░░▄█████░░█████▀░░██░░░░█
██████████████░░████▀░░▄████▄▄██
███░░████████▀░███▀░░▄█████░░███
████░░███████░██▀░░▄██████░░████
█████░░██████░░░░▄███████░░█████
██████▄░█████▄▄▄████████░▄██████
████████▄░▀██████████▀░▄████████
██████████▄▄▀▀▀▀▀▀▀▀▄▄██████████

Offline denizsar

• Sr. Member
  • *
  • Activity: 502
  • Referrals: 8
  • Last Active: October 12, 2020, 12:29:18 PM
    • View Profile

10 Posts First Post Sixth year Anniversary
« Reply #4 on: July 25, 2018, 02:22:00 PM »
Piyasaya girdiğimden beri temel coinlere değil, yeni ve değerlenme ihtimali olan altcoinlere yatırım yaptım. Şu andaki portföyümde bu şekilde. Amacım x1000 yapacak coini ya da tokeni bulmak. Kazanmak için risk almak gerekiyor, tabi bu da kazanmak için tek koşul değil.

Offline Marshal

• Legendary
  • *
  • Activity: 1333
  • Turkish Old Moderator @Leteravian
  • Referrals: 2
  • Last Active: January 18, 2022, 11:18:25 AM
    • View Profile

« Reply #5 on: July 25, 2018, 03:24:54 PM »
Amacım x1000 yapacak coini ya da tokeni bulmak.

Supriz ata oynuyorum diyorsun yani :D Ben genellikle airdrop ve bountylerden gelenleri hold yapip bekliyorum bilindikleri arbitraj forever...

Offline denizsar

• Sr. Member
  • *
    • View Profile

« Reply #6 on: July 25, 2018, 07:04:07 PM »

Supriz ata oynuyorum diyorsun yani :D Ben genellikle airdrop ve bountylerden gelenleri hold yapip bekliyorum bilindikleri arbitraj forever...

İnan ki son bir yılda 5-6 defa bu fırsatı yakaladım ama sırf cesaretsizlikten çok fazla kazanamadım. Nxt, Litecoin, Verge, Neo, Tron bu fırsatı verdi. Tek yapmam gereken 30 ile 100 dolar arasında değil de 1000 dolarlık almaktı. Neyseki dersimi aldım, bu şekilde bir kaç coini attım cüzdana bekliyorum. :)

Altcoins Talks - Cryptocurrency Forum

« Reply #6 on: July 25, 2018, 07:04:07 PM »

Offline levyashin

• Sr. Member
  • *
  • *
  • Activity: 448
  • Referrals: 14
  • Last Active: January 05, 2022, 06:26:50 AM
    • View Profile

• Total Badges: 16
« Reply #7 on: July 28, 2018, 08:34:35 PM »

1000 katına çıkacak diye aç gözlülük yapmamak lazım. Ben 300 katına çıkan tokenımı satmadım sonra 20 katına sattım. Tamam iyi kar ettim de 300 katındayken zengindik.

Offline denizsar

• Sr. Member
  • *
    • View Profile

« Reply #8 on: July 28, 2018, 10:34:16 PM »
Son dönemdeki yatırımcı profilini "sabırsız" olarak tanımlayabiliriz. Mesela bir ico tamamlanıyor, ertesi gün yüz kişi proje sorumlusuna şunu soruyor "ne zaman Binance'de listelenecek". Beklenti o coinin ertesi gün çift haneli fiyatlara ulaşması. Adı üstünde proje. Daha temeli kazılmamış inşaat gibi. Ortada hiç bir şey yok. Aldığım coinin ilk önce yol haritasına bakıp, oradaki planlanan tarihlere altı ay daha ekleyip beklentimi ona göre şekillendiriyorum. Yoksa sabırsızlık her zaman kaybettiriyor.

Offline levyashin

• Sr. Member
  • *
  • *
    • View Profile

« Reply #9 on: July 28, 2018, 10:40:28 PM »
Son dönemdeki yatırımcı profilini "sabırsız" olarak tanımlayabiliriz. Mesela bir ico tamamlanıyor, ertesi gün yüz kişi proje sorumlusuna şunu soruyor "ne zaman Binance'de listelenecek". Beklenti o coinin ertesi gün çift haneli fiyatlara ulaşması. Adı üstünde proje. Daha temeli kazılmamış inşaat gibi. Ortada hiç bir şey yok. Aldığım coinin ilk önce yol haritasına bakıp, oradaki planlanan tarihlere altı ay daha ekleyip beklentimi ona göre şekillendiriyorum. Yoksa sabırsızlık her zaman kaybettiriyor.

Katılıyorum.

Bir de aslında binance de listelenmek demek kuru hype. Proje için hiç bir anlama gelmiyor.

Örnek olarak bir vr projesi, ne zaman tüm platformlarda oyun hazır olacağı çok daha önemliyken millet exchange'e takıyor. Çünkü projenin oturarak gelilşmesi ile normalde uzun süreli bir durum varken, binance'e bir girebilse parayı alıp kaçacak. Ancak hem proje hem de ekosistem için, projelerin gerçek bir şeyler üretebilmesi şart.

Offline denizsar

• Sr. Member
  • *
    • View Profile

« Reply #10 on: July 29, 2018, 09:34:01 AM »
Hocam kripto para yatırımcılarının çoğu ergenlerden oluşuyor maalesef. Ergenlik yaşı günümüzde 25'lere kadar çıkmış durumda. İşin diğer ucunda olan 20 yıllık borsa yatırımcıları ise kripto piyasasını ve altında yatan teknolojiyi anlayamadıkları için piyasadan uzak duruyor. Yani anlayacağınız piyasa bile ergen daha. Yeterki bizler piyasa olgunlaştığından doğru yerde duruyor olalım.

Offline bychemist32

• Legendary
  • *
  • Activity: 1493
  • Last Active: June 09, 2021, 09:32:14 AM
    • View Profile

• Total Badges: 22
« Reply #11 on: July 31, 2018, 04:10:48 PM »
Kaliteli paylaşımınız için teşekkür ederim,emeğinize sağlık.Ancak bu piyasada portföy diye birşey olması sıkıntı.Uzun vadeli bir coin hemen hemen yok neredeyse. Karı görünce kaçmak en mantıklısı.Keza doluya tutulabiliyoruz.

Offline denizsar

• Sr. Member
  • *
    • View Profile

« Reply #12 on: July 31, 2018, 10:05:58 PM »
Kaliteli paylaşımınız için teşekkür ederim,emeğinize sağlık.Ancak bu piyasada portföy diye birşey olması sıkıntı.Uzun vadeli bir coin hemen hemen yok neredeyse. Karı görünce kaçmak en mantıklısı.Keza doluya tutulabiliyoruz.

Uzun vadeli düşünülüyorsa alınabilecek coinlerin stake özelliği olanlardan tercih edilirse zarar bir anlamda minumuma indirilebilir aslında. Mesela Neblio, Komodo gibi coinler cüzdanda durdukça faiz veriyor. Neblio da cüzdanın açık olması gerek tabi. Komodo ise yıllık %5 faiz veriyor. Yine Neo da durduğu yerde kazandıran coinlerden biri.

Offline natureltiqqy

• Full Member
  • *
  • Activity: 144
  • Last Active: December 19, 2018, 08:35:46 PM
    • View Profile

• Total Badges: 17
« Reply #13 on: August 07, 2018, 08:55:15 AM »

1000 katına çıkacak diye aç gözlülük yapmamak lazım. Ben 300 katına çıkan tokenımı satmadım sonra 20 katına sattım. Tamam iyi kar ettim de 300 katındayken zengindik.
Kar cebe yakışır lafı çok güzel bi laf bu piyasa için. karı aldın mı fazla arkana bakmamak gerek. x1000leri göreceğim derken devran bir anda terse döner eldeki kardan da olursun. aç gözlü olmadan karı alıp çıkmak lazım

Offline levyashin

• Sr. Member
  • *
  • *
    • View Profile

« Reply #14 on: August 08, 2018, 05:15:34 PM »

Uzun vadeli düşünülüyorsa alınabilecek coinlerin stake özelliği olanlardan tercih edilirse zarar bir anlamda minumuma indirilebilir aslında. Mesela Neblio, Komodo gibi coinler cüzdanda durdukça faiz veriyor. Neblio da cüzdanın açık olması gerek tabi. Komodo ise yıllık %5 faiz veriyor. Yine Neo da durduğu yerde kazandıran coinlerden biri.

Pos çok sevemedim, cüzdan açık tutmak zorundasın diye. Komodo'nun %5 faizini bilmiyordum, sanırım cüzdanda tutmak yeterli?

Dpos seviyorum ben, bir kere oy veriyorsun, adam delege olduğu sürece payını yolluyor sana. Misal semux var şu anki gözdem, ayda %4.8 gibi bir oranla token geliyor tabi bu oran düşüyor sürekli, önceden 6-7 civarıydı.

ETH & ERC20 Tokens Donations: 0x2143F7146F0AadC0F9d85ea98F23273Da0e002Ab
BNB & BEP20 Tokens Donations: 0xcbDAB774B5659cB905d4db5487F9e2057b96147F
BTC Donations: bc1qjf99wr3dz9jn9fr43q28x0r50zeyxewcq8swng
BTC Tips for Moderators: 1Pz1S3d4Aiq7QE4m3MmuoUPEvKaAYbZRoG