Популарна фраза „
Нису твоји кључеви, нису твоји биткоини“ прикладан је за било коју криптовалуту.
Да бисмо разумели ову фразу, хајде да се прво фокусирамо на два аспекта криптовалута:
- Децентрализована природа криптовалута чини трансакције неопозивим: када једном нешто пошаљете некоме, немогуће је добити повраћај новца преко система јер систем нема ни једног координатора нити друге механизме за отказивање трансакција.
- Криптовалуте су условно анонимне, тако да се потпуна и једина контрола ваше криптовалутне имовине врши помоћу приватног кључа (private key) или сид-фразе (seed phrase). Свако ко има приватни кључ или почетну фразу може да управља непотрошеним средствима на било којој адреси.
Дакле, испоставило се да је за систем стварни власник криптовалуте која се налази на било којој адреси корисник који, користећи приватни кључ или сид-фразу, нареди пренос ове криптовалуте на другу адресу. Како је овај корисник дошао до приватног кључа или сид-фразе није битно, јер је власник анониман.
Закључци:
- Приватни кључ и/или сид-фразу треба чувати што је могуће пажљивије и безбедније! Ако изгубите приступ њему, изгубићете и сва средства на адресама повезаним са овим кључевима и биће немогуће да их вратите.
- Ни у ком случају не покажите и/или пренесите свој приватни кључ и сид-фразу никоме! Свако ко добије приступ њима постаје у ствари исти власник средстава која се налазе на адресама повезаним са овим кључевима и може их брже подићи.
Криминалци стално покушавају да преузму контролу над приватним кључевима и сид-фразама других људи: фишинг, вируси, друштвени инжењеринг и многе друге методе се користе за приступ новцу других људи.
Треба бити опрезан са кастодијалним новчаницима, јер су у таквим новчаницима приватни кључ и сид-фраза под контролом треће стране.