follow us on twitter . like us on facebook . follow us on instagram . subscribe to our youtube channel . announcements on telegram channel . ask urgent question ONLY . Subscribe to our reddit . Altcoins Talks Shop Shop


This is an Ad. Advertised sites are not endorsement by our Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise Here

Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Topics - mnixxo.crypto

Pages: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 21
61
zdroj: kryptonovinky.sk

O projekte Cardano a kryptomene ADA píšeme na Kryptonovinkách pomerne často. Dôvody sú dva – podľa nášho názoru ide o jeden z najzaujímavejších altcoinových projektov vôbec a na česko-slovenskej kryptoscéne pravdepodobne neexistuje silnejšia mimo-bitcoinova komunita než tá, ktorá sa zhromažďuje okolo Cardana.

Portál CryptoSlate citoval zaujímavé poznámky zakladateľa projektu Charlesa Hoskinsona, ktorý je zároveň generálnym riaditeľom spoločnosti IOHK, ktorá zastrešuje vývoj Cardano. Rozhodli sme sa, že vám ich sprostredkujeme prostredníctvom tohto článku.

Hoskinson skonštatoval, že sme sa dočkali obdobia, kedy je konečne vidieť plody práce, na ktorých sa v rámci tohto robustného projektu pracovalo dlhých 5 rokov. Viditeľné výsledky však zároveň znamenajú začiatok konca účasti firmy IOHK na celom projekte. Tým, že IOHK sa jedného dňa stiahne, Cardano sa stane úplne decentralizované. Teda presne také, aké malo byť, keď sa o ňom začalo uvažovať.

To čo robí Cardano jedinečným, je použitie akademických metód skúmania. Hoskinson spomína, že projekt sa hneď od počiatku zaoberal otázkou, či je možné “písať kód inak“. Na rozdiel od toho, aby napísali whitepaper a vytvorili základný kód sa IOHK vrátila k úplným základom a začala starou dobrou matematikou.

Formálne metódy a proces vykonávania pokročilých matematických analýz pri návrhu softvéru – to boli kroky, ktoré mali za úlohu zabezpečiť, aby bol konečný projekt čo najspoľahlivejší a najrobustnejší. Tento postup bol však nesmierne náročný na pracovnú silu a tiež náklady.

,,Keď píšete softvér, ako je tento, pridá vám to do plánu roky práce navyše,” priznáva. Trvalo to presne 5 rokov, kedy sú výsledky práce badateľné. Na Cardano sa totiž začalo robiť už v roku 2015.

Významným pokrokom, ktorý zaznamenal obrovský úspech, bolo spustenie testnetu fázy Shelley a s ňou súvisiaceho stakingu. Užívatelia, ktorí sa zapojili už v rámci testnetu, sú odmeňovaní za “staking” svojich ADA mincí. Tí, ktorí túto príležitosť premeškali, budú musieť počkať na spustenie mainnetu. Záujem už v rámci testnetu bol obrovský, čo je významným bullish signálom aj pre cenových špekulantov.

Testnet fázy Shelley prekonal podľa Hoskinsona všetky očakávania. Dlhodobým cieľom síce bolo, aby vzniklo aspoň 1000 poolov, čo zabezpečí decentralizáciu mnohonásobne prekonávajúcu aj decentralizáciu Bitcoinu, no rozhodne nečakali, že poolov bude vyše 1000 už v rámci testnetu. A stále pribúdajú ďalšie…

Cardano však nie je len o stakingu. Zvýšený záujem o Cardano vďaka spusteniu testnetu má podľa Hoskinsona aj druhú stranu mince. Ľudia totiž prehliadajú ďalšie skvelé veci, ktoré sa dejú “pod povrchom”. Upozornil napríklad na to, že Cardano má za sebou prvú bezpečnostnú správu, ktorá upozornila na dobré aj zle časti kódu. Po opravách bude zverejnená podrobná správa.

Hoskinson povedal, že je veľmi hrdý na to, ako aktuálne spolupracuje komunita. Jej myšlienky a názory pomáhajú porozumieť tomu, ako funguje a čo treba vylepšiť na  Ouroboros, natívnom protokole pre staking.

Domnieva sa, že “investícia” do komunity je správnym krokom a poznamenáva, že konečným cieľom IOHK je vzdať sa všetkej kontroly nad projektom a nechať ho v rukách jeho používateľov, ktorí budú v praxi používať pokročilý systém riadenia, na ktorom sa pracuje. To bude totiž jediným spôsobom, ako môže byť Cardano skutočne decentralizovaným blockchainom a kryptomenou.

Po mainnete Shelley je na rade Goguen

V čase, kedy sa blíži spustenie fazy Shelley na mainnete, sa čoraz viac hovorí o fáze Goguen. Tá so sebou prinesie dlho očakávané smart kontrakty. Cardano sa tak stane v tomto smre plne konkurencie schopné Ethereum. Vízia, že Cardano dosiahne vysokú mieru decentralizácie vďaka stakingu a popri tom umožní vytvárať decentralizované aplikácie (Dapps) vyzerá veľmi zaujímavo.

V súčasnosti prebiehajú snahy o vylepšenie spravovania multi-asset managementu (správa viacerých aktív), identít, oraclov či kanálov spravujúcich metadata, ktoré prechádzajú transakciami. Predmetom skúmania je aj interoperabilita s Ethereum. ,,Všetka práca, ktorá bola vložená do Shelley v posledných mesiacoch, prebieha súbežne s prácou, ktorá sa deje na Goguen,” prezrádza Hoskisnon. ,,Toto sú výplody rokov nášho úsilia,” dodal.

Cardano sa má v najbližších mesiacoch sústrediť na dodanie sľubovaných produktov a aktualizácii, na ktorých v minulých rokoch pracovalo.

Všetky tri organizácie pracujúce na Cardano, čiže okrem IOHK aj Emurgo a Cardano Foundation si kladú za spoločný cieľ zlepšiť komunikáciu s komunitou. Priznávajú, že v minulosti v tomto smere urobili niekoľko chýb. Vyčítané boli najmä zlyhania v oblasti marketingu či neaktualizovaná alebo nepresná roadmapa.

Častejšie sa spomína už aj fáza Basho, ktorá je zameraná na riešenie škálovateľnosti a interoparability siete. Testnet by mohol byť spustený už v marci alebo apríli.

Hoskinson poznamenal tiež to, že viedol mnohé zaujímavé rozhovory s partnermi a obchodnými organizáciami, ktoré sa týkali toho, ako Cardano komercializovať. ,,Skutočne máme šancu nahradiť globálne platobné a zúčtovacie systémy tým, čo sme na Cardano dosiahli,“ nádeja sa.

Pokiaľ ide o plány IOHK, uviedol, že čím je Cardano bližšie k hotovému produktu, tým je IOHK bližšie k odchodu zo scény. ,,Táto kniha sa pomaly chýli ku koncu,” priznáva, no zároveň vyjadruje túžbu, aby IOHK predtým dodala pevné základy systému, ktorý bude udržateľný a škálovateľný po dlhé roky a bude schopný rozvoja a samoriadenia.

62
zdroj: kryptonovinky.sk

Bitcoinových investorov možno rozdeliť do troch hlavných kategórii – (1) tí, ktorí len špekulujú na jeho cenový vývoj, (2) tých ktorí veria, že sa môže stať digitálnym zlatom, (3) a tých, čo sú presvedčení, že bitocoiny v budúcnosti plnohodnotne nahradia ako formu platidla dnešné fiatové meny.

Hoci investorov patriacich do tretej kategórie je stále dostatok, zároveň má možnosť, že by sa Bitcoin jedného dňa stal hlavnou svetovou menou a denne používaným platidlom, aj najviac skeptikov.

Parker Lewis zo spoločnosti Unchained Capital uviedol v dlhom blogu s názvom “Bitcoin robí všetky ostatné peniaze zastaralými” niekoľko základných dôvodov, prečo verí, že Bitcoin ako platidlo uspeje:
- Ľudia ako individuality prirodzene prechádzajú na singulárne monetárne médium, pretože jednotná mena im poskytuje príležitosť komunikovať a vymieňať so svojou najdôležitejšou skupinou obchodných partnerov
- Bitcoin je na rozdiel od mnohých iných foriem peňazí globálny a prístupný bez povolenia
- Bitcoin je omnoho vzácnejší ako fiatové peniaze, ktorých hodnota sa v posledných desaťročiach neustále znižuje
- Bitcoin je najľahšie prevoditeľný zo všetkych mien, pretože ho môžeme previesť bez potreby akejkoľvek dôveryhodnej tretej strany ako sprostredkovateľa

Článok Parkera Lewsisa sa stretol s pozitívnymi reakciami. Na Twitteri ho zdieľala napríklad aj spoločnosť Fidelity Digital Assets, ktorá ponúka custody riešenia pre úschovu kryptomien inštitucionálnych investorov.

Pochopiteľne nie všetci sa v tejto veci zhodujú. Vo nedávnej štúdii, ktorú publikovala Deutshe Bank, je uvedené, že Bitcoin je príliš volatiný na to, aby ho ľudia používali ako platidlo. Skeptikom je aj legendárny Wall Street obchodník Ray Dalio, ktorý v rozhovore pre CNBC tvrdil, že Bitcoin nie je ani účtovnou jednotkou a ani úložiskom hodnoty.

Známy propagátor Bitcoinu Jack Dorsey, ktorý je zakladateľom a šéfom dvoch mimoriadne úspešných firiem Twitter s Square, si taktiež nemyslí, že Bitcoin má v súčasnosti využitie ako mena. Jeho graf a vlastnosti mu skôr pripomínajú zlato.

Fanúšikovia Bitcoinu ako platidla veria, že v budúcnosti, kedy bude jeho kapitalizácia mnohonásobne väčšia, sa jeho volatilita výrazne zníži, čo bude viesť k jeho dennodennému používaniu. Aktuálne sme však vo fáze, kedy sa technológia a transakčné kanály len budujú.

63
zdroj: kryptonovinky.sk

Ak sledujete pohyby ceny kryptomeny Cardano (ADA), určite neušlo vašej pozornosti, že si vedie v posledných dňoch veľmi dobre. Dôkazom toho je posilnenie o 23% (v čase písania článku) za posledný týždeň, čo je spomedzi 10 najsilnejších kryptomien na trhu podľa trhovej kapitalizácie jednoznačne najlepší výsledok.

O dôvodoch rastu ceny ADA tokenov sa intenzívne špekuluje, no pravdepodobne to môžeme pripísať pondelňajšej publikácii, ktorá popisuje fázu Goguen, čiže implementáciu dlho očakávaných inteligentných zmlúv (smart kontraktov) na Cardano blockchaine.

Zverejnila ho spoločnosť Input Output Hong Kong (IOHK), na čele ktorej stojí zakladateľ a hlavný predstaviteľ Cardano Charles Hoskinson. Takzvaný Extended UTXO (EUTXO) model popisuje spôsob, akým budú fungovať smart kontrakty a vyzerá to tak, že by mal využiť to najlepšie z Bitcoinu a Ethereum.

V Bitcoine je každá transakcia založená na koncepte vstupov a výstupov, ktoré reprezentujú špecifické množstvo BTC. Špecifická transakcia jednoducho vezme niektoré bitcoiny vo forme vstupov a pretvorí ich na rôzne výstupy. Podobné ako pri zmene vyúčtovania na nižšie nominálne hodnoty nie je dôležitý počet výsledných výstupov alebo ich konkrétne sumy, pokiaľ ich celková hodnota je rovná hodnote vstupov. Správnosť transakcii zabezpečujú kryptografický overovatelia, ktorí v prípade bitcoinu využívajú súkromný kľúč užívateľa na vytvorenie overiteľného podpisu.

Vedci z Cardano si myslia, že tento model je vhodný pre súbežne distribuovaný charakter blockchainov, no zároveň má obmedzenia v programovateľnosti , čo je nepraktické pre riešenie väčšiny smart kontraktov.

Naproti tomu Ethereum umožňuje zložité výpočty, ktoré však musí overovať “zdieľaný štát” – čo je akási kolektívna pamäť všetkych transakcií a zmlúv. Vývojári Cardano si v tomto prípade myslia, že tento model je ťažké zabezpečiť kvôli komplikovanému kódu, čo vedie k incidentom, ako bol napríklad hack DAO.

S cieľom umožniť výkonnejšie inteligentné zmluvy v modeli UTXO preto predstavili mechanizmy, ktoré môžu rozdeliť vykonávanie inteligentných zmlúv na viacero transakcii. V modeli Cardano bude mať každý výstup transakcie dátove pole, ktoré bude obsahovať ľubovoľné informácie spojené s konkrétnou inteligentnou zmluvou. Okrem toho má systém zabezpečiť, aby určitý reťazec výstupov používal rovnaký zmluvný kód. Koncept získal povenovanie contact continuity.

64
zdroj: kryptonovinky.sk

Spoločnosť Chainalysis informovala, že podiel kryptotransakcií realizovaných na Darknete sa v minulom roku výrazne zvýšil oproti počtu transakcií, ktoré boli realizované v roku 2018.

Americká spoločnosť sídliaca v New Yorku informovala, že kým v roku 2018 mali platby na Darknete len 0,04% podiel na celkovom počte všetkých kryptomenových transakcií, v roku 2019 sa zdvojnásobili na 0,08%.

Chainalysis zároveň informovala, že celkové predaje realizované kryptomenami narástli v roku 2019 na rekordných 790 miliónov dolárov a vôbec prvýkrát v histórii prekonali 600 miliónov USD.

Napriek tomu, že podiel platieb na Darknete zostáva stále pomerne nízky, ich medziročný nárast naznačuje, že nelegálne transakcie sú stále mimoriadne odolné voči zásahom regulátorov a to napriek ich úsiliu zvyšovať presadzovanie právnych predpisov.

Podľa štúdie Chainalysis v boji proti nelegálnym platbám nepomáha ani zatváranie nelegálnych trhovísk. V roku 2019 ich bolo zatvorených osem, no v rovnakom čase vzniklo osem 8 nových. Celkový počet aktívnych trhovísk prijímajúcich kryptomeny je aktuálne 49.

Autori štúdie sa domnievajú, že zvyšujúci sa podiel kryptotransakcií na darknete môže súvisieť aj s prílevom nových decentralizovaných technológii, ktoré to umožňujú. ,,Aby predišli výpadkom spôsobeným zásahom orgánov činných v trestnom konaní, niektoré darknet trhoviska aplikujú nové infraštruktúry, ktoré majú decentralizovaný charakter podobný prehliadaču Tor alebo samotnému blockchainu,” vysvetľujú.

Firma sa domnieva, že v roku 2020 bude čoraz viac darknet trhovísk prijímať kryptomeny orientované na ochranu súkromia ako je napríklad Monero (XMR).

65
zdroj: kryptonovinky.sk

Erik Finman je v kryptokomunite dobre známe meno a to napriek tomu, že má len 21 rokov. Už v roku 2011, keď mal 12 rokov, totiž investoval do Bitcoinu 1000 dolárov, vďaka čomu je teraz milionár.

Názory Finmana sú vzhľadom na jeho dlhé pôsobenie v bitcoinovej komunite rešpektované bez ohľadu na jeho nízky vek. Erik sa však domnieva, že oproti roku 2011 sa toho v súvislosti s Bitcoinom veľa zmenilo. A žiaľ nie k lepšiemu.


Erik Finman je v kryptokomunite dobre známe meno a to napriek tomu, že má len 21 rokov. Už v roku 2011, keď mal 12 rokov, totiž investoval do Bitcoinu 1000 dolárov, vďaka čomu je teraz milionár.

Názory Finmana sú vzhľadom na jeho dlhé pôsobenie v bitcoinovej komunite rešpektované bez ohľadu na jeho nízky vek. Erik sa však domnieva, že oproti roku 2011 sa toho v súvislosti s Bitcoinom veľa zmenilo. A žiaľ nie k lepšiemu.


,,Keď vznikol Bitcoin, bolo to niečo neuveriteľné. Nebola to len špičková technológia, bolo to niečo prelomové. Cítili ste tú energiu vo vzduchu, že ide o skutočnú vec, o skutočný deal. Vtedy sa cítili byť všetci medzi sebou jednotní. Išlo o spoločnú misiu. Boli to najkrajšie okamihy môjho života,” spomína v rozhovore pre Cointelegraph.

O Finmanovi písali v priebehu rokov mnohé média. Príbeh chlapca, ktorý sa stal vďaka šikovnej investícii milionárom, sa dobre predával aj v mainstreame. Koncom roka 2018 však začal byť Finman k bitcoinovej komunite kritickejší.

Atmosféra, ktorá okolo Bitcoinu panovala v skorých rokoch, sa už dávno vytratila. ,,Tie časy, kedy sme držali spolu, sa zdajú byť minulosťou. Mne na Bitcoine skutočne záleží, ale komunita sa podľa mňa už nedá dohromady. Snažil som sa do toho zapojiť, aby sme napravili chyby, ale prostredie bolo veľmi nepriateľské. V komunite okolo Bitcoinu napriek tomu sú stále mnohí úžasní a inteligentní ľudia, ktorí pracujú na jeho technologických problémoch,” uviedol.

Finman sa vyjadril aj k častému tvrdeniu, že cena Bitcoinu skôr či neskôr dosiahne 100 000 dolárov a v budúcnosti nie je vylúčených ani milión USD za jediný BTC. Domnieva sa, že tieto ciele sú nereálne, ak nenastanú výrazne zmeny v bitcoinovej komunite.

,,Aj keby sa svet destabilizoval, Bitcoin nutne nemusí byť tou kryptomenou, do ktorej dajú ľudia peniaze,” priznal svoje obavy. ,,Bitcoin sa stane ďalším Myspace, ak komunita neurobí zásadné zmeny.“

Pokiaľ ide o komunitné problémy, vhodným príkladom sú nezhody v komunite pred hardforkom a vznikom Bitcoin Cash, a tiež zrod takzvaného bitcoinoveho maximalizmu. Zakladateľ kryptomeny Cardano Charles Hoskinson má na túto tému podobný názor. Hoci si myslí, že bez Bitcoinu by neexistovali žiadne iné kryptomeny, vníma uňho mnoho nedostatkov. ,,Jedným z najväčších problémov Bitcoinu je to, že je slepý, hluchý a nemý a to už od toho, akým spôsobom bol navrhnutý,” povedal v októbri 2019 v rozhovore s Anthonym Pomplianom.

66
zdroj: kryptonovinky.sk

Najväčšia nemecká banka Deutshe Bank pochybuje o pravdepodobnosti, že by v dohľadnej dobe kleslo používanie hotovosti na úkor digitálnych mien. Uvádza to napriek tomu, že vo svojej minuloročnej správe pre budúcu dekádu tvrdila v jednom z možných scenárov, že kryptomeny môžu do konca roka 2030 nahradiť fiatové meny (pre úplnosť – hotovosť sú fyzické papierové bankovky, kým fiatové meny sú doláre, eurá, české koruny a podob. pozn.red.)

Deutshe bank vydala v priebehu týždňa tri správy o budúcnosti platieb. Prvá z nich publikovaná 21. januára mala názov “Hotovosť: Dinosaurus prežije… zatiaľ”. Druhá s názvom “Prechod na digitálne peňaženky a zánik plastových kariet” bola publikovaná o dva dni neskôr a tretia pojednávajúca aj o kryptomenách “Digitálne meny: Ultimátny silný nástroj” bola zverejnená len včera.

Najstaršia nemecká banka v rámci týchto správ vyjadruje presvedčenie, že v blízkej budúcnosti zostane hotovosť obľúbenou platobnou metódou, hoci pripúšťa, že rastúcu úlohu v prebiehajúcej finančne revolúcii zohrajú aj digitálne platby.

,,V tejto správe uvádzame, že je nepravdepodobné, aby hotovosť v dohľadnej dobe zmizla. Za posledných 10 rokov však prebehla skutočná revolúcia v oblasti digitálnych platieb. Hotovosť stráca pôdu pod nohami ako spôsob platby. Niektoré krajiny odstránili veľké bankovky v hodnote 100 dolárov a viac a implementovali politiky na nahradenie tradičných spôsobov platby digitálnymi riešeniami. Uprostred týchto zmien nepredstavujú suverénne kryptomeny hrozbu pre politickú a finančnú stabilitu,” píše sa v správe.

Deutshe Bank realizovala aj interný prieskum. Jeho záverom je, že budúcnosť hotovosti bude závisieť najmä o ďalšieho vývoja v dvoch najľudnatejších krajinách sveta v Číne a Indii. Obe krajiny podporujú väčšie využívanie digitálnych mien a orientujú sa na blockchain. Kým v Číne vyzval na adopciu blockchainu priamo čínsky prezident, v Indii 23. januára naliehal indický regulátor cenných papierov, aby sa čím skôr preskúmalo najlepšie využitie blockchainu na trhoch s cennými papiermi.

Nemecká banka sa zároveň domnieva, že plánovaná čínska kryptomena digitálneho juanu by mohla ohroziť aj suverenitu amerického dolára. ,,Ak budú spoločnosti, ktoré podnikajú v Číne, nútené prijímať digitálny juan, môže to narušiť nadradenosť dolára na globálnom finančnom trhu,” upozornila.

67
zdroj: kryptonovinky.sk

Bitcoin existuje len niečo vyše 11 rokov a hoci posledné “satoshis“ sa vyťažia až v roku 2140, už dnes je v obehu vyše 18 miliónov z celkového počtu 21 miliónov, ktoré kedy budú existovať.

Problémom je, že mnohé z týchto bitcoinov sa podľa všetkého už nikdy “nepohnú”. Odhaduje sa, že v dôsledku stratených prístupových údajov najmä v prvých rokoch jeho existencie, kedy ľudia netušili, že raz môže byť naozaj vzácny, by mohlo ísť o 3 až 7 miliónov BTC. Tri až štyri milióny BTC odhaduje štúdia Chainalysis. John McAfee tvrdí, že ide až o sedem miliónov.

Reálne v obehu, keď odrátame tie, ktoré sú “stratené”, je teda 11 až 15 miliónov bitcoinov. Značnú časť z nich majú pod kontrolou zmenárne a burzy.

Portál CryptoSlate informoval, že najväčšia americká zmenáreň Coinbase má aktuálne pod kontrolou na svojich studených peňaženkách až 983 706.78 BTC (v čase písania článku), čo predstavuje pri súčasnom kurze okolo 8,4 miliardy amerických dolárov. Coinbase je zároveň aj najväčším poskytovateľom inštitucionálneho custody riešenia bezpečnej úschovy kryptomien prostredníctvom platformy Coinbase Custody.

Na druhom mieste skončila burza Huobi, ktorá kontroluje 360 000 BTC a tretia je podľa Chain.info burza Binance, ktorá bola minulý rok druhá (počet držaných BTC nebol uvedený). Na štvrtom mieste je Bitfinex s vyše 192 000 BTC. Nasledujú burzy Bitstamp, Kraken a Bittrex.

Kontroverznú úlohu pri držbe bitcoinov zohrala v poslednom roku najmä burza Huobi. Viaceré analýzy naznačovali, že práve prostredníctvom nej mohla byť negatívne ovplyvňovaná cena Bitcoinu v druhej polovici roka 2019, pretože Huobi údajne sprostredkovávala predaj bitcoinov obrovskej čínskej ponzi schéme Plus Token. Viac o tejto téme sme písali tu.

Nedávna štúdia Chainanalysis zas tvrdí, že cez Binance a Houbi sa realizovalo v roku 2019 až 52% všetkých nelegálnych transakcií.

68
zdroj: kryptonovinky.sk

Známy propagátor investícii do zlata a zároveň kritik Bitcoinu Peter Schiff na seba upútal v predchádzajúcich dňoch kritikou Bitcoinu z dôvodu, že stratil prístup k BTC, ktoré mu v minulosti venoval Erik Vorhees (išlo o bitcoiny v hodnote cca 1800 dolárov).

Ako sme už písali v predchádzajúcich článkoch, Schiff na Twitteri najprv informoval o tom, že sa mu “pokazila peňaženka“, na ktorej mal svoje bitcoiny a na základe toho skonštatoval, že držanie Bitcoinu bolo zlým nápadom. Pomocnú ruku mu následne ponúkali viacerí členovia kryptokomunity.

Kritika Bitcoinu ako takého však značnú časť komunity predovšetkým nahnevala, pretože strata prístupu k bitcoinom nie je chyba technológie, ale ich majiteľa. Samotný Schiff konečne priznal, že bola vina na jeho strane:

,,Záhada okolo mojich bitcoinov je vyriešená. Pomýlil som si môj PIN s mojim heslom. Keď sa moja aplikácia aktualizovala, odhlásil som sa. Snažil som sa nalogovať naspäť s použitím PIN kódu, čo bolo jediné heslo, o ktorom som vedel, alebo aké som používal. Zároveň som nemal kópiu môjho seedu. Čestná, ale veľmi drahá chyba,” napísal na Twitteri.

Názor na bitcoin zrejme nezmenil

Skutočnosť, že Schiff priznal svoj podiel na strate bitcoinov, jeho názor na technológiu kryptomien nemení. Po kritike na Twitteri, kedy mu bolo vyčítané, že je asi posledným človekom, ktorý sa môže vyjadrovať k Bitcoinu, keď ani nerozumie tomu, ako funguje jeho bezpečné držanie, sa už stihol vyjadriť:

,,Najnákladnejšia vec na bitcoine je to, že nejde o peniaze. Neuspeje ani ako prostriedok výmeny a ani ako držiteľ hodnoty. Táto epizóda ukázala, aké ľahké je stratiť bitcoin, ak ste zmätení z toho, ako fungujú peňaženky.”

Má pravdu?

Od Schiffa je nesprávne v rámci rôznych relácii a  článkov o investovaní kritizovať Bitcoin, ak ani nechápe princípu jeho fungovania. Na druhú stranu treba priznať, že bezpečné držanie kryptomien u seba samých je aj vďaka jeho príkladu stále pomerne komplikovaná vec pre bežných menej technicky zdatných užívateľov.

Kryptomeny, ak chceme, aby sa ich adopcia rozrastala, potrebujú riešenia, ktoré ponúknu ich bezpečné držanie bez toho, aby sme sa obávali, že ich stratíme z dôvodu, že si zle zapíšeme seed, alebo ho odložíme a zabudneme kde, ukradnú nám ho, alebo sa poškodí. Kým skúseným investorom do kryptomien to môže prísť absurdné, pre staršiu generáciu môže ísť o vážny problém. Šéf burzy Biancne Changpeng Zhao preto tvrdí, že pre bežných ľudí je lepšou voľbou držať kryptomeny na bezpečných burzách. Vitalik Buterin z Ethereum skôr zas volá po tom, aby sa pracovalo na vývojí takých peňaženiek a riešení, ktoré celý proces bezpečnej úschovy kryptomien (vo vlastnom držaní a nie na burzách) zjednodušia.

69
zdroj: kryptonovinky.sk

Cal Evans zo spoločnosti Gresham International publikoval na stránke CryptoSlate zaujímavý komentár, ktorý sa týka pripravovaného zákona o kryptomenách v Spojených štátoch amerických.

Evans v prvej časti svojho príspevku upozornil, že návrh federálneho zákona s pomenovaním „The Cryptocurrency Bil 2020” vznikol do veľkej miery vďaka Facebooku, ktorý prinútil zákonodarcov konať tým, že oznámil vývoj a plánované spustenie svojej kryptomeny Libra.

Oznámenie Libry viedlo k stretnutiu šéfa Facebooku Marka Zuckerberga s americkými kongresmanmi, ktoré priam dokonale ilustrovalo absolútnu nevedomosť amerických zákonodarcov o problematike kryptomien. Napriek tomu, že znechuteného Zuckerberga “grilovali” približne 6 hodín a pýtali sa ho otázky súvisiace s hrozbou financovania terorizmu a prania špinavých peňazí prostredníctvom Libry, zjavne nikto nepochopil hlavnú tému.

Stačilo to ale na to, aby si Kongres dal za cieľ vypracovať zákon, ktorý bude kryptomeny regulovať jednoznačným spôsobom. Cal Evans upozornil, že v súčasnosti slovo kryptomeny v amerických zákonoch neexistuje a teda každé súdne jednanie a každá jedna udelená pokuta či sankcia v súvislosti s kryptomenami, boli nariadené bez toho, aby to malo nejaký právny základ postavený na danej problematike.

Zákon The Cryptocurrency Bill 2020 sa napokon bude týkať len veľkých spoločnosti, no podľa Cala Evansa je to aj tak významný krok vpred oproti súčasnému stavu. ,,Znamená to, že Kongres sa prebudil. Začať od “veľkých” (inštitúcie)  a končiť u „malých“ (retail), bolo vždy metódou regulátorov a v tomto ohľade by sme kryptomeny nemali považovať za niečo iné. Hoci sa návrh zákona nevzťahuje na každého, ak sa stane platným zákonom, existuje presvedčivý argument, ktorý je možné použiť na súdoch v celej USA, pokiaľ ide o povahu a použitie kryptomien,” vysvetľuje.


Cal Evans zo spoločnosti Gresham International publikoval na stránke CryptoSlate zaujímavý komentár, ktorý sa týka pripravovaného zákona o kryptomenách v Spojených štátoch amerických.

Evans v prvej časti svojho príspevku upozornil, že návrh federálneho zákona s pomenovaním „The Cryptocurrency Bil 2020” vznikol do veľkej miery vďaka Facebooku, ktorý prinútil zákonodarcov konať tým, že oznámil vývoj a plánované spustenie svojej kryptomeny Libra.

Oznámenie Libry viedlo k stretnutiu šéfa Facebooku Marka Zuckerberga s americkými kongresmanmi, ktoré priam dokonale ilustrovalo absolútnu nevedomosť amerických zákonodarcov o problematike kryptomien. Napriek tomu, že znechuteného Zuckerberga “grilovali” približne 6 hodín a pýtali sa ho otázky súvisiace s hrozbou financovania terorizmu a prania špinavých peňazí prostredníctvom Libry, zjavne nikto nepochopil hlavnú tému.

Stačilo to ale na to, aby si Kongres dal za cieľ vypracovať zákon, ktorý bude kryptomeny regulovať jednoznačným spôsobom. Cal Evans upozornil, že v súčasnosti slovo kryptomeny v amerických zákonoch neexistuje a teda každé súdne jednanie a každá jedna udelená pokuta či sankcia v súvislosti s kryptomenami, boli nariadené bez toho, aby to malo nejaký právny základ postavený na danej problematike.

Zákon The Cryptocurrency Bill 2020 sa napokon bude týkať len veľkých spoločnosti, no podľa Cala Evansa je to aj tak významný krok vpred oproti súčasnému stavu. ,,Znamená to, že Kongres sa prebudil. Začať od “veľkých” (inštitúcie)  a končiť u „malých“ (retail), bolo vždy metódou regulátorov a v tomto ohľade by sme kryptomeny nemali považovať za niečo iné. Hoci sa návrh zákona nevzťahuje na každého, ak sa stane platným zákonom, existuje presvedčivý argument, ktorý je možné použiť na súdoch v celej USA, pokiaľ ide o povahu a použitie kryptomien,” vysvetľuje.

,,Čo je dôležité, je to, že častý názor na to, že kryptomeny sú nelegálne, definitívne zomrie. Pokiaľ ide o regulačné orgány, budú mať vzor, ako postupovať. Kryptomeny budú niečo, čo budú vedieť sudcovia hodnotiť a porozumieť im. V právnom zmysle je to presne to, na čo každý právnik, kryptomenový investor a nadšenec čakal.”

Evans vo svojom stĺpčeku na záver naznačil, že hoci zákon nebude dokonalý, vytvorí aspoň nejaký priestor na to, aby sa inštitúciám a firmám zaoberajúcim sa technológiou kryptomien, na trhu ľahšie dýchalo. Očakáva sa, že zákon prejde v priebehu tohto roka obomi komorami amerického gongresu a do konca roka by mohol začať byť  vymáhateľný.

70
zdroj: kryptonovinky.sk

Advokát kontroverzného podnikateľa  a vedca Craiga Wrighta potvrdil pre portál Decrypt, že jeho klient nemá k dispozícii privátne kľúče k bitcoinom v hodnote 8 miliárd dolárov. Ide o bitcoiny, ktoré mali byť vyťažené v skorom období vzniku BTC a s najväčšou pravdepodobnosťou priamo jeho zakladateľom Satoshim Nakamotom.

Fáma o tom, že Craig Wright sa dostal k privátnym kľúčom k týmto bitcoinom bola pritom hlavným spúšťačom veľkého rastu hodnoty krypotmeny Bitcoin SV. Wright šírenie tejto fámy sám podporoval, keď v utorok uviedol, že sa dostal k zásadným informáciám na odomknutie zašifrovaného súboru s tisíckami bitcoinových adries, ktoré má údajne vlastniť.

Táto informácia bola zámerne interpretovaná tak, že má k dispozícii nielen adresy, ale aj privátne kľúče, čo by podporilo jeho dlhoročné tvrdenie o tom, že práve on je záhadný tvorca Bitcoinu Satoshi Nakamoto.

Nakoľko však Wright žiadne privátne kľúče nemá,  celá špekulácia podľa všetkého slúžila len ako nástroj na spustenie masívneho rastu hodnoty kryptomeny Bitcoin SV, ktorej je hlavným predstaviteľom a o ktorej tvrdí, že je pravým Bitcoin. Samozrejme treba podotknúť, že Wright a ľudia, ktorí podporujú jeho tvrdenie, že je Satoshi Nakamoto, vlastnia značnú časť Bitcoin SV.

Bitcoin SV vznikol 15. novembra 2018 ako hardfork kryptomeny Bitcoin Cash, ktorá ešte predtým v máji 2017 vznikla po hardforku Bitcoinu.  Jeho cena začala od utorka masívne rásť, no po zverejnení tvrdenia Wrightovho právnika Andresa Rivera klesla za posledný deň o takmer 20%.

Pre úplnosť informácie treba dodať, že Wright stále uvádza, že sa k privátnym kľúčom k spomínaným bitcoinom dostane, čo tvrdí aj súdu v rámci sporu s bratom jeho bývalého zosnulého kolegu Davea Kleimana. Jeho rodina žaluje Wrighta z toho, že sfalšoval dokumenty a okradol Davea o polovicu z približne 1 000 000 BTC, ktoré mali spolu kedysi vyťažiť.

71
zdroj: kryptonovinky.sk

Nedávno sme publikovali článok, v ktorom sme uviedli tri dôležité bitcoinove fundamenty v roku 2020 mimo halving. Okrem počtu aktívnych adries, budovania infraštruktúry pre inštitucionálnych investorov bol uvedený aj hashrate, ktorý napriek zvýšeniu obťažnosti ťažby dosiahol ďalší rekord.

Hashrate je výpočtová sila, ktorá je vynaložená na ťažbu nových BTC blokov. Od minulého roka s výnimkou krátkych období neustále rastie a dosahuje nové rekordy, čo znamená, že:
- Bitcoinová sieť je čoraz bezpečnejšia voči prípadnému 51% útoku
- Záujem ťažiarov rastie, čo znamená, že predpokladajú rast jeho ceny

Zaujímavým a pozitívnym signálom pre nasledujúce obdobie preto je, že hasharate siete neklesol ani po tom, ako sa o 7% zvýšil “mining difficulty“. Zjednodušene povedané ide o obťažnosť ťažby. Tá sa automaticky upravuje každých 2016 blokov, čo je približne raz za dva týždne. Ak hashrate stúpa a konkurencia v boji o vyťaženie nového BTC bloku stúpa, mining difficulty sa zvýši a naopak.

Keď sa mining difficulty zvýši a obťažnosť ťažby je väčšia, nebýva prekvapujúce, keď hashrate, teda výkon na ťažbu Bitcoinu zaznamená pokles. Teraz sa to však nedeje a napriek zvýšeniu obťažnosti hashrate stúpa. Dokonca vytvoril nový rekord – podľa CoinMetrics až 14.8 terahashov za sekundu.

Tieto štatistiky potvrdzujú, že mineri sú stále dostatočne silní a odhodlaní pokračovať v ťažbe BTC. Zatiaľ ich neodrádza ani blížiaci sa halving v máji 2020, kedy sa odmena pre minerov zníži o polovicu z 12.5 BTC na 6.25 BTC. Až čas však ukáže, ako sa so situáciou vyrovnajú. Aby sa udržala súčasná miera hashrate aj po halvingu, bude potrebné, aby bola ťažba pre minerov stále profitabilná, čo znamená, že cena BTC bude musieť ísť hore. Inak hrozí, že mnohí mineri prerušia ťažbu, alebo s ňou úplne skončia, v čoho dôsledku klesne aj hashrate a mining difficulty.

72
zdroj: kryptonovinky.sk

Rok 2020 sa v súvislosti s Bitcoinom spomínal azda už dva roky dozadu. Dôvodom je halving, ktorý sa udeje v máji 2020 a výrazne ovplyvní odmeny pre ťažiarov najznámejšej kryptomeny. Tá sa zníži o polovicu z 12.5 BTC na 6.25 BTC za jeden vyťažený blok. Hoci to na prvý pohľad vyzerá ako negatívna správa, u predchádzajúcich dvoch halvingov mal tento fundament na cenu Bitcoinu výrazne pozitívny vplyv.

Nikto z nás nedokáže predikovať, či halving pozitívne alebo negatívne ovplyvní cenu Bitcoinu. Isté je len to, že sa udeje a že ťažiari Bitcoinu majú pred sebou kľúčové obdobie. Okrem halvingu by sme však v roku 2020 mali sledovať aj ďalšie dôležité fundamenty, ktoré nám povedia veľa o tom, aký je trh s Bitcoinom zdravý. Portál Crypto Slate vymenoval ti najdôležitejšie:
- Hashrate bitcoinovej siete
- Celkové množstvo unikátnych adries na BTC blockchaine
- Pokrok vo vývoji inštitucionálnej infraštruktúry

1# hashrate

Hashrate je výpočtová sila, ktorá je vynaložená na vyťaženie nového BTC bloku. Dobrou správou je, že s malými výkyvmi prakticky celý minulý rok priemerný hashrate rástol a dosahoval nové historické rekordy, čo znamená okrem iného:
- Záujem ťažiarov o ťažbu Bitcoinu sa zvyšuje
- Čím je hashrate vyšší, tým je Bitcoin bezpečnejší, pretože je odolný voči takzvanému 51% útoku

Otázne je, či bude hashrate stúpať aj po halvingu, po ktorom sa k ťažiarom dostane každý deň o polovicu menej BTC, než doteraz. Ak by cena Bitcoinu klesala, alebo stagnovala na súčasnej úrovni, mnohí ťažiari budú nútení vypnúť svoje zariadenia, pretože ťažba by pre nich už nebola profitabilná. Sledovanie miery hashrate, ktorá vyjadruje celkové vynaložené úsilie na ťažbu BTC, je preto nepochybne dôležitým ukazovateľom.

2# počet unikátnych adries

Počet aktívnych unikátnych adries je hlavným ukazovateľom toho, či aktivita na danej sieti stúpa alebo nie. Podľa portálu blockchain.com, ktorý sleduje aktivitu na Bitcoine, je v posledných dvoch rokoch počet jedinečných aktívnych adries na BTC sieti relatívne stabilný (okolo 450 000). Pozitívom je, že počet aktívnych adries sa neznížil ani po tom, ako cena BTC klesla z 20 tisíc dolárov na 3 tisíc dolárov a aktuálne je cena stále okolo 60% od svojich historických maxím. Ak bude počet aktívnych adries rásť, bude to silným fundamentálnym základom pre úspech Bitcoinu.

3# Zlepšenie infraštruktúry pre inštitucionálnych investorov

Špekulatívni investori do Bitcoinu veria, že práve inštitúcie môžu spustiť nový bitcoinový bullrun, ktorý vyženie cenu tejto kryptomeny k novým maximám. Rok 2019 bol z tohto pohľadu významný, pretože vznikli nové regulované platformy, ktoré ponúkajú inštitúciám služby, ktoré doposiaľ na trhu s kryptomenami dostupné neboli. Či už ide o Bakkt, ktorý umožňuje investovanie do Bitcoin futures viazaných na reálne bitcoiny, Fidelity Assets Management, ktoré ponúka custody riešenia pre bezpečnú úschovu kryptomien, alebo Coinbase Custody, aktuálne najväčší inštitucionálny správca kryptoaktív na svete. Očakáva sa, že v roku 2020 bude trend vzniku nových produktov zameraných na korporácie pokračovať, v čoho dôsledku budú prúdiť do trhu nové milióny až miliardy dolárov. Šéf Coinbase Brian Armstrong sa nechal nedávno počuť, že skôr či neskôr bude držať v kryptomenách časť svojich aktív každá významn á firma na svete.

73
zdroj: kryptonovinky.sk

Portál CryptoSlate publikoval zaujímavý článok, ktorý opisuje spôsob, ako môžu bitcoinove veľryby (takto sú označovaní účastníci na trhu, ktorí vlastnia veľké množstvo BTC) pomerne jednoducho manipulovať s cenou Bitcoinu.

Článok sa odvoláva na zistenia krypto-influencera Albyho Ja, ktorý tvrdí, že mu tieto informácie poskytla pod podmienkou zachovania anonymity jedna zo spomínaných bitcoinových veľrýb. Celkom úprimne – nedokážeme otvoriť, či si rozhovor s veľrybou náhodou len nevymyslel, no nič to nemení na tom, že postup, akým sa dá manipulovať cena, je pre veľryby pomerne jednoduchý.

Anonymná veľryba najprv upozornila, že na manipuláciu ceny Bitcoinu je potrebné vlastniť pri súčasnej veľkosti trhu s kryptomenami prostriedky aspoň v hodnote 100 miliónov dolárov. Tie je nutné rozdeliť na niekoľko búrz. Hlavnou myšlienkou je vytvoriť ilúziu, že dopyt po danej kryptomene stúpa alebo klesá.

Stratégiou veľryby je umiestňovať veľké objednávky na rôzne burzy bez toho, aby ich chcela naozaj realizovať. Vďaka jej aktivite sa však ostatní investori dozvedia o zvýšenom záujme o obchodovanie daného assetu a o náraste počtu objednávok, ktoré čakajú na vyplnenie. Na základe toho budú veriť, že ostatní účastníci trhu sa budú snažiť kupovať alebo predávať za určitú cenu. Títo investori preto umiestnia svoje nákupné alebo predajné objednávky v rovnakom cenovom rozpätí, v ktorom ich umiestnila veľryba.

Trh sa vďaka tomu zväčša posúva práve v smere, v ktorom sú zadávané veľké objednávky veľryby. V tomto okamihu však veľryba svoje obchodné príkazy (objednávky) zruší, čo však neplatí o príkazoch ostatných investorov, ktorých objednávky sa začnú realizovať. Nedostatočný tlak na nákup alebo predaj bude tlačiť trh opačným smerom, čo bude mať za následok straty pre investorov a obrovské zisky pre danú veľrybu.

Anonymná veľryba priznala, že niekedy naozaj realizuje svoje veľké objednávky. Keď sa to stane, trh má tendenciu výrazne rásť alebo klesať. Podstatný býčí alebo medvedí signál, ktorý tým vyvolala, má za tendenciu spúšťať takzvané “FOMO” (strach z premeškanej príležitosti), kedy do trhu vstupujú ďalší investori, ktorí sa obávajú, že zmeškajú príležitosť naskočiť do trhu a zviesť sa na vlne úspechu.

Tento typ obchodného správania obvykle posúva cenu kryptomeny ešte ďalej smerom, ktorým sa vydala. Keďže väčšina účastníkov má nastavené obchodné príkazy na longy alebo shorty (podľa typu trendu), veľryba zarába vďaka vopred nastaveným príkazom pre predaj. Trh nakoniec dosiahne bod vyčerpania, ktorý má za následok retenciu. To má za následok veľké zisky pre veľrybu, ktorá už opustila trh, a veľké straty pre investorov, ktorí naskakovali vo fáze FOMO.

Portál Cryptoslate konštatuje, že aj keď je manipulácia s trhom neetická a nezákonná, je bežnou praxou a to nielen u trhu s kryptomenami. Maloobchodní investori preto musia čím skôr pochopiť, ako tieto postupy veľrýb fungujú, aby chránili svoj kapitál.

Aj vzhľadom na manipuláciu trhu veľrybami stále platí, že najlepšou formou investície do Bitcoinu je “HODL“ (dlhodobé držanie), respektíve pravidelný nákup v rovnakých intervaloch za rovnakú sumu, čím sa nákupná cena BTC priemeruje. Vyhýbanie sa krátkodobým obchodom je zároveň najlepšou stratégiou, ako sa vyhnúť riziku, že prerobíte vďaka manipulácii trhu veľrybami.

74
zdroj: kryptonovinky.sk

Analytický portál DappReview zverejnil prehľad za rok 2019 týkajúci sa decentralizovaných aplikácii (DApps). V tejto oblasti zohrali dominantnú úlohu tri blockchainy – Ethereum, EOS a TRON, ktoré mali dokopy podiel na 98,65% celkového objemu DApps.

DAppReview začal konštatovaním, že v ekosystéme decentralizovaných aplikácii došlo v roku 2019 k transakcií vyše 23 miliárd dolárov. Počas roka vzniklo 1955 nových DApps, čím sa ich počet zvýšil na vyše 4000. Uplynulý rok bol teda z pohľadu počtu nových Dapps jednoznačne rekordný.

Pokiaľ však ide o počet používateľov, decentralizované aplikácie zatiaľ výrazne zaostávajú vo využití za bežnými centralizovanými “appkami” a inak povedané čakajú na prelomovú appku, ktorá by mohla tento trend zmeniť.

Rok 2019 si bude pamätať história aj ako rok, v ktorom sa začali intenzívnejšie hovoriť o decentralizovanom financovaní (DeFi). Uňho zohral kľúčovú úlohu blockchain Ethereum. Odborníci si myslia, že potenciál tohto trhu je veľký, hoci je pravdou, že zatiaľ je v porovnaní s globálnym dlhovým trhom (6 miliárd vs. 250 biliónov dolárov) jeho vplyv zanedbateľný.

Kým Ethereum má najdiverzifikovanejšiu ponuku decentralizovaných aplikácii, Tron (TRX) sa stáva akýmsi “Las Vegas blockchainu” – až 90% z celkového množstva transakcií realizovaných v Dapps na Trone sa totiž týkalo hazardných hier a stávkovania. Nič na tom nezmenilo ani úsilie šéfa Tronu Justina Suna viac diverzifikovať tento blockchain, napríklad tým, že na Trone začali vznikať nové USDT tokeny stablecoinu Tether alebo investoval do spoločnosti ako sú Poloniex či Dlive.

Pre EOS začal rok 2019 pomerne pozitívne, no silný zásah do reputácie a základných štatistík utrpel po tom, ako novembrové spustenie airdropu EIDOS malo za dôsledok obrovské problémy pre celú sieť. Tento mechanizmus distribuoval “zadarmo” tokeny používateľom, ktorí poslali akékoľvek množstvo EOS na svoj smart kontrakt, čo viedlo špekulantov k vytváraniu viacerých účtov, aby sa mohli duplicitne zúčastňovať airdropu. To ale malo priamy vplyv funkčnosť ekosystému EOS a následne aj na počet aktívnych používateľov u EOS DApps, ktorých ku konca roka výrazne ubudlo.

75
Referral Links / KUCOINPLAY - 1,000,000 USDT in rewards
« on: January 10, 2020, 12:20:27 PM »
KuCoin is proud to announce the official launch of KuCoinPlay!

KuCoinPlay rewards users for participating and supporting cryptocurrency projects through competitions and giveaways, where the top-performing participants win the top prizes.

The platform initially launched its beta version in 2019 to great success. Millions of tokens and coins have already been given away by some of the top projects in the market. Now, with the full launch of KuCoinPlay, users can expect to see more great projects and activities becoming available, offering even more ways to support promising projects and receive rewards.

To celebrate the event, KuCoinPlay is launching its biggest campaign yet where we will be giving away 1,000,000 USDT in rewards to participants.

Duration of Giveaway: From 19:00 on January 10, 2020 to 19:00 on February 10, 2020 (UTC+8)
Prize Pool: 1,000,000 USDT - A total of 550 users will be rewarded, the top 500 users will be rewarded 1000 USDT each and we will select 50 users at random from all participants to win 10,000 USDT each.

JOIN THE CONTEST HERE


Pages: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 21
ETH & ERC20 Tokens Donations: 0x2143F7146F0AadC0F9d85ea98F23273Da0e002Ab
BNB & BEP20 Tokens Donations: 0xcbDAB774B5659cB905d4db5487F9e2057b96147F
BTC Donations: bc1qjf99wr3dz9jn9fr43q28x0r50zeyxewcq8swng
BTC Tips for Moderators: 1Pz1S3d4Aiq7QE4m3MmuoUPEvKaAYbZRoG
Powered by SMFPacks Social Login Mod