follow us on twitter . like us on facebook . follow us on instagram . subscribe to our youtube channel . announcements on telegram channel . ask urgent question ONLY . Subscribe to our reddit . Altcoins Talks Shop Shop


This is an Ad. Advertised sites are not endorsement by our Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise Here Ads bidding Bidding Open

Author Topic: Kompletni Bitcoin vodič  (Read 1014 times)

Offline Ferki

  • Moderator
  • Legendary
  • *
  • *
  • *
  • *
  • Activity: 3502
  • points:
    88545
  • Karma: 478
  • Observer only
  • Trade Count: (0)
  • Referrals: 1
  • Last Active: March 01, 2024, 03:32:42 PM
    • View Profile

  • Total Badges: 29
    Badges: (View All)
    Fifth year Anniversary Fourth year Anniversary 10 Posts
Kompletni Bitcoin vodič
« on: April 07, 2021, 07:26:23 PM »
Kompletni Bitcoin vodič

Tradicionalni novac je slomljen. Bitcoin nudi rješenje – baš kao i Internet decentralizirane informacije, otvarajući cjelokupno ljudsko znanje svima koji imaju web vezu i motivaciju da ih koriste, Bitcoin nudi novčanu slobodu.

Bitcoin je i tehnološka i financijska revolucija, koja omogućuje bijeg od namještenih centraliziranih sustava i ujednačavanje uvjeta za sve. Financijski suverenitet konačno može postići pojedinac.

Zanima vas Bitcoin (BTC), ali niste sigurni o čemu se radi ili gdje uopće započeti? Bez brige. Ovaj je vodič osmišljen kako bi vas naučio svemu što trebate znati o projektu i pripremio za ulazak u najkorisnije iskustvo trgovanja dostupno na tržištu.



Što je Bitcoin (BTC)?


31. listopada 2008. osoba ili grupa pod pseudonimom Satoshi Nakamoto objavila je Tehnički dokument  pod nazivom “Bitcoin: Peer-to-Peer Electronic Cash System”. Tehnički dokument je distribuiran na kriptografsku mailing listu, samo mjesec dana nakon što je investicijska banka Lehman Brothers podnijela zahtjev za najveći stečaj u povijesti SAD-a, a vlada odobrila spašavanje od 700 milijardi dolara za ovu industriju.

Nekoliko mjeseci kasnije, 3. siječnja 2009., Bitcoin mreža pokrenula se, uvodeći novi sustav decentralizirane digitalne valute bez središnjeg tijela (poput banke ili drugog posrednika). Bitcoin se može brzo i sigurno prenijeti na svakoga s Bitcoin adresom (poput računa) bilo gdje u svijetu, bez potrebe za dopuštenjem ili plaćanjem nepotrebnih naknada. U znak klimanja ekonomskog okruženja u to vrijeme, prva transakcija uključivala je bilješku koja se odnosila na istaknuti novinski naslov:”The Times 03. siječnja / 2009..”

BTC je jedinica valute u Bitcoin sustavu za koju postoji konačna ponuda od 21 milijun. Svaki je Bitcoin djeljiv na 100 milijuna “satoshis” ili “sats” – najmanja jedinica Bitcoina, poput centa u dolaru. Baš kao što vam fizička gotovina omogućuje trenutno plaćanje i namiru transakcije, Bitcoini djeluju kao elektronička gotovina, čineći ovaj postupak bez globalnih granica s univerzalnom valutom.

Kako funkcionira Bitcoin?

Slično novcu, i Bitcoin se nalazi u novčanicima, iako digitalnoj verziji. Bitcoin novčanik djeluje poput bankovnog računa, čuva sredstva i pruža mogućnost transakcija s drugim računima (nazvanim adresama) u peer-to-peer mreži. Te adrese omogućuju slanje sredstava iz jednog novčanika u drugi, slično kao što se e-poruke šalju s jedne adrese na drugu, ali osiguravaju sustavom kriptografije javnog i privatnog ključa.

“Hash” javnog ključa stvara alfanumeričku adresu znaka koju dajete za primanje Bitcoina. Privatni ključ vrsta je lozinke koja vam omogućuje autorizaciju transakcija digitalnim potpisivanjem, baš kao što ste se u prošlosti možda potpisivali za kartične transakcije, štiteći neovlašteni pristup sredstvima. NIKADA ne dijelite svoj privatni ključ – on omogućava pristup svim sredstvima na vašoj adresi novčanika. Poduzmite praktične korake kako biste osigurali da vaš privatni ključ nikada ne bude ugrožen i, suprotno tradicionalnom bankarskom sustavu, Bitcoin sustav je toliko siguran da bi trebale milijarde godina da provali jednu adresu.

Korisnici mogu otvoriti svoj Bitcoin novčanik, unijeti javnu adresu primatelja, a zatim novčanik koristi digitalni potpis privatnog ključa za autorizaciju transakcije i on se emitira na mrežu za obradu. U početku se transakcije provjeravaju i drže u statusu na čekanju u onome što se naziva “mempool-om”, čekajući da bude potvrđena. Zatim se, otprilike svakih deset minuta, potvrde u bloku transakcija, a zajedno blokovi tvore Bitcoin blockchain.

Bitcoin Blockchain

Veliki napredak Bitcoina bio je u rješavanju problema dvostruke potrošnje, omogućujući slanje Bitcoina izravno s jednog korisnika na drugog, bez treće strane.

Zamislite skupinu stranaca, svaki s knjigom računa ili bilježnicom stanja i transakcija Bitcoin adresa. Jedan od neznanaca prenosi 1 BTC na Bitcoin adresu drugog. I ostatak grupe bilježi tu transakciju. Zatim uspoređuju svoje knjige računa kako bi osigurali da se podudaraju.

Ako se sve knjige računa podudaraju, transakcija je potvrđena. Ako je jedna od neznačevih knjiga računa drugačija, možda pokušavaju prevariti skupinu i potrošiti novac koji nemaju ili ponovno potrošiti isti novac – poznat kao “problem dvostruke potrošnje”. U Bitcoin-u je ovaj problem riješen jer ostali stranci u grupi ignoriraju knjigu koja se ne podudara, odbijaju transakciju i prelaze na sljedeću.

Zamislite ovaj sustav knjiga računa na svjetski distribuiranoj mreži i tako funkcionira tehnologija Bitcoin-a. Svaki računalni čvor na mreži ima identičnu kopiju knjige računa Bitcoin koja javno bilježi sve transakcije pseudonimno, neprestano uspoređujući knjige računa kako bi se osiguralo da se podudaraju i zadržavajući trajnu evidenciju prošlih transakcija kako bi se dokazalo koje adrese posjeduju koliki je iznos Bitcoina. Pomoću Bitcoin blockchaina stranci mogu obavljati transakcije širom svijeta, bez povjerenja i bez potrebe za skupom trećom stranom.

Koji su osnivači Bitcoina?

Bitcoin je isporučio prvu uspješnu kriptovalutu na svijetu, ali to se nije samo dogodilo preko noći. Bio je to vrhunac desetljeća napretka u kriptografiji i povijesti cypherpunka koji su se vraćali u 1970-e, uključujući formativne projekte poput B-money, Bit Gold, eCash i HashCash.

Tada je 2006. osoba ili grupa poznata kao Satoshi Nakamoto, koja je do danas još uvijek pseudonim, započela pisanje koda za novi digitalni sustav gotovine, što je kulminiralo objavljivanjem tehničkih knjiga 2008. i pokretanjem mreže 2009. Nekoliko poznati potencijalni kriptografi kao što su Hal Finney, Nick Szabo, Wei Dai i Adam Back navedeni su kao potencijalni Satoshi kandidati, a svi su to poricali.

Satoshi je nastavio surađivati s drugim programerima na Bitcoinu do sredine 2010. godine, prije nego što je predao kontrolu nad spremištem izvornog koda. Satoshi je također autor arhiva e-mailova i postova na forumima o budućnosti Bitcoina prije nego što je u potpunosti napustio projekt 2011. Stotine programera sada doprinose Bitcoinu među zajednicom od milijuna korisnika.

Što čini Bitcoin jedinstvenim?


Bitcoin je inovacija nula prema jedan, čineći ravnopravni digitalni novac po prvi puta doista mogućim u velikom tehnološkom napretku koji je više od deset puta poboljšan u odnosu na ono što je prije bilo. Daljnje inovacije uvijek su moguće s Bitcoinom, a povremeno rezultiraju “račvanjem” bitcoin koda, omogućavajući da se rodi potpuno nova kripto valuta koja se temelji na Bitcoinu, ali nikada ne može uistinu biti Bitcoin.

Bez centralizirane figure ili organizacije, Bitcoin nema niti jednu točku neuspjeha, isporučujući sustav koji je uistinu decentraliziran sa softverom koji omogućava bilo kome da ima kontrolu nad vlastitim novcem i s povjerenjem provjerava autentičnost i oskudicu bitcoina koje prima.

Bitcoin nije krhak, a Lindyjev efekt njegove dugovječnosti pokazuje sposobnost preživljavanja, čak i u neprijateljskom okruženju spornih snažnih račvanja i državnih zabrana. U kombinaciji s povjerenjem i poznavanjem brenda, Bitcoinov mrežni efekt tjera sve više ljudi da ga smatraju zalihom vrijednosti, potičući više sudionika zauzvrat, i tako dalje, povećavajući korisnost iz šire baze korisnika.

Što daje vrijednost Bitcoin-u

Osim svoje decentralizacije i mrežnih učinaka, bitcoin predstavlja još nekoliko karakteristika koje dodaju njegovoj vrijednosti.

Njegova konačna ponuda od 21 milijun BTC pruža razinu oskudice koja je veća od tradicionalne robe, u oštroj suprotnosti s inflacijskim novčanim valutama na koje smo navikli i koje središnje tijelo može po volji tiskati, smanjujući njihovu vrijednost. Opskrba je također zamjenjiva, s tim da je svaka jedinica ujednačeno vrijedna i zamjenjiva, za razliku od isjecanja ili smanjenja kvalitete metalnih kovanica u prošlosti.

Poput zlata, i bitcoin je dovoljno izdržljiv da se s vremenom koristi. Za razliku od zlata, bitcoin je djeljiv na 100 milijuna komada po BTC-u, s svojstvom prenosivosti koje ga čini učinkovitim za prijenos kroz prostor i vrijeme.

Napokon, bitcoin uživa sve veću prihvatljivost koju vrijedi, što mu omogućuje da djeluje kao skladište vrijednosti i sredstvo razmjene prihvaćeno na tisućama tvrtki širom svijeta. Vrijednost koja se samo složi s daljnjim usvajanjem.

Koliko Bitcoin (BTC) novčića ima u opticaju?


Ukupna ponuda bitcoina ograničena je svojim softverom na najviše 21 milijun BTC. Bitcoin nije prethodno rudaren, pa se nisu kovali niti distribuirali bitcoini prije nego što je postao dostupan javnosti.

Novi bitcoini polako se puštaju u mrežu kroz proces koji se naziva rudarstvo, gdje su posebni rudarski čvorovi na Bitcoin mreži nagrađeni za pružanje računske snage za obradu transakcija na čekanju u blokove koji se uspješno dodaju u blockchain.

Prilikom pokretanja Bitcoina, ta rudarska nagrada iznosila je 50 bitcoina po bloku, što je broj koji se vremenom smanjuje, pa će trebati oko 2140. godine da se iskopa svih 21 milijun BTC-a. Kako se nagrada s vremenom smanjuje, distribucija je unaprijed učitana, što znači da trenutna cirkulirajuća opskrba iznosi približno 18,6 milijuna bitcoina.

Prepolavljivanje Bitcoina

Bitcoin koji se prepolovio, ili prepolovljivanje je postupak kojim se nagrade blokova rudara s vremenom smanjuju. Svakih 210 000 blokova koji se iskopaju ili približno svake četiri godine, nagrada se prepolovi, što znači da se nova dnevna opskrba bitcoinima koja se svakodnevno dodaje u mrežu smanjuje za pola. Posljednji događaj prepolovljivanja Bitcoina, i treći u povijesti Bitcoina, bio je 11. svibnja 2020. godine, a nagrada za blok smanjena je s 12,5 bitcoina po bloku na 6,25. Sljedeće prepolovljivanje trenutno je u tijeku za ožujak 2024. Opet, ova fiksna monetarna politika i predvidljivi raspored inflacije u jakoj su suprotnosti s onima središnjih banaka širom svijeta i njihovom poviješću intervencija.

Nakon završetka 32. prepolovljenja, predviđenog za 2140. godinu, nagrada će prijeći s 0,00000001 BTC na nulu. Tada više neće biti stvorenih novih bitcoina, a bit će postignuta ukupna ponuda od 21 milijun BTC-a. U tom će se trenutku bitcoin rudari oslanjati samo na naknade mrežnih transakcija kako bi nadoknadili svoju računsku snagu.

Kako se količina novih BTC-a smanjuje nakon događaja prepolovljivanja Bitcoina, u povijesti dolazi do porasta cijene (što ne čudi s obzirom na mehaniku ponude i potražnje). Iako na tržištu postoji mnogo dinamike opskrbe, a učinak budućih prekida može biti prigušen jer je smanjenje nove ponude BTC-a manje, čini se da je do sada bio pokretač tri glavna bitcoin tržišna ciklusa.

Ostali tehnički podaci


Puni čvorovi na Bitcoin mreži pokreću softver Bitcoin Core, provodeći pravila i odlučujući o budućim nadogradnjama. Ovi računalni čvorovi čuvaju trajnu kopiju prošlih transakcija i adresne bilance, u potpunosti provjeravaju sve bitcoin transakcije i blokove i prenose te podatke na druge pune čvorove tako da se transakcije na čekanju brzo šire po mreži.

Svatko može pokrenuti puni čvor koristeći relativno osnovnu računalnu opremu i preuzimajući besplatni softver Bitcoin Core. Čvorovi bi trebali raditi 24/7, tako da se iz sigurnosnih razloga i kako bi se izbjeglo zauzimanje potrebne procesorske snage i memorije na vašem glavnom računalu, po mogućnosti grade pomoću namjenskog hardvera kao što je “Raspberry Pi” koji kontrolira napredne grafičke kartice ili pomoću računalstva u oblaku servis. Globalno širenje ovih čvorova omogućuje istinski decentraliziranu prirodu mreže, pri čemu svaki sudionik drži i distribuira istu kopiju zapisa transakcije i odbacuje zlonamjerno ponašanje u mreži koja ima najmanje 10.000 čvorova.

Svjetlosni čvorovi dodatno pomažu u decentralizaciji mreže, povezujući se s punim čvorovima. Iako sadrže samo najnoviji dio Bitcoin blockchaina, umjesto da čuvaju cijelu kopiju. U stvarnosti će se mnogi korisnici odlučiti osloniti na čvorove kojima upravljaju druge strane, poput mjenjača i pružatelja novčanika, iako se broj neovisnih čvorova s vremenom povećava.

Kako je Bitcoin mreža osigurana?

Bitcoin mreža zaštićena je rudarstvom – procesom trošenja računske snage radi osiguranja transakcija od sukoba i uvođenja novih Bitcoina u sustav. Rudarstvo bitcoina koristi se mehanizmom konsenzusa Proof-of-Work koji se temelji na algoritmu hashiranja SHA-256.

Rudari koriste specijalizirane rudarske čvorove. Potiče ih se da daju računalnu snagu potrebnu za zaštitu mreže u blokovskim nagradama i naknadama za transakcije, proizvodeći blokove potvrđenih transakcija i dodajući ih u Bitcoin blockchain.

Rudari koriste svoju računsku snagu natječući se u stvaranju blokova rješavajući složene izračune, čija je poteškoća promjenjiva i automatski postavlja softver Bitcoin. To je poznato kao prilagodba poteškoća sa složenošću izračuna koja se povećavala ili smanjivala svakih blokova 2016. (približno dva tjedna), ovisno o ukupnoj računalnoj snazi raspoređenoj na mreži u to vrijeme.

Jednom kada rudar riješi najnoviji izračun, to je poput dobitka na mrežnoj lutriji za izradu sljedećeg bloka. Rezultat objavljuju kao dokaz i uključuju nedavne važeće transakcije na čekanju koje su dodali u novi blok za Bitcoin blockchain. To se emitira čvorovima širom mreže kako bi se provjerilo jesu li rješenje – “dokaz o radu” – i transakcije uključene u blok valjane. Iako je teško riješivo, samo rješenje lako se svaki čvor pokaže valjanim.

Kada je blok riješen, uključene transakcije prikazuju se kao da imaju jednu potvrdu na mreži, vidljivu na softveru novčanika i istraživače blokova. Svaki blok koji slijedi dodaje dodatnu potvrdu. Nakon šest potvrda, transakcije se smatraju nepovratno potvrđenim. U slučaju sukoba, čvorovi na Bitcoin mreži smatraju da je najduži lanac s najvećim dokazom radnog napora istinit i valjan.

Kako koristiti Bitcoin?


Bitcoin nudi različite slučajeve upotrebe za različite pojedince. Omogućuje alternativni, decentralizirani način plaćanja izvan ometanja središnjih vlasti i posrednika, pružajući kontrolu nad vlastitim novcem.

BTC se može koristiti za špekulacije i ulaganja, pružajući rijetki asimetrični rizik zbog kojeg je u posljednjih deset godina nadmašio svaku drugu klasu imovine. Bitcoin također može pružiti dugoročno skladište vrijednosti kako bi se ušteda zaštitila od propadanja novčanih valuta i gubitka kupovne moći.

Bitcoin može ponuditi alternativu skupim i sporim međunarodnim transferima ili pretjeranim deviznim naknadama. Također može pružiti alternativni financijski sustav stotinama milijuna ljudi koji imaju pristup pametnim telefonima, ali ne i bankovnom računu.

Uvodi novu industriju i priliku za stvaranje prihoda ili dopunu u rudarstvu Bitcoina, a trgovcima omogućuje da od svojih klijenata preuzimaju izravna elektronička plaćanja, uklanjajući prijetnju povratom novca i izbjegavajući naknade pružatelja plaćanja – bilo gdje u svijet.

Kako odabrati Bitcoin novčanik?


Vrsta Bitcoin novčanika koji odaberete vjerojatno će ovisiti o tome za što ga želite koristiti i koliko trebate pohraniti.

Hardverski novčanici (zvani “hladni novčanici”), poput “Ledgera” i “Trezora”, pružaju najsigurniju opciju s izvanmrežnom pohranom i sigurnosnom kopijom. Hardverski novčanici mogu uključivati malo više krivulje učenja i skuplja su opcija. Kao takvi, možda su pogodniji za pohranu većih količina bitcoina za iskusnije korisnike.

Iako su prikladni, softverski novčanici smatraju se manje sigurnima od hardverskih novčanika i mogu biti prikladniji za male količine Bitcoina ili korisnika početnika.

Mrežni/web novčanici i razmjene su još jedna besplatna i jednostavna opcija za korištenje, dok im je dodana dostupnost da se mogu koristiti na bilo kojem uređaju s web preglednikom. Međutim, oni se smatraju “vrućim” novčanicima i mogu biti manje sigurni od hardverskih ili softverskih alternativa. Budući da vjerujete platformi za upravljanje vašim Bitcoinom, trebali biste odabrati uglednu uslugu s utvrđenim iskustvom u sigurnosti i skrbništvu. Kao takvi, najprikladniji su za držanje malih količina ili za iskusnije učestale trgovce.

Papirni novčanici” također su nekada bili popularni jer su potpuno izvan mreže. Teški su za upotrebu, lako ih je oštetiti ili uništiti i ne preporučuju se osim naprednim korisnicima u nišnim situacijama.

Bitcoin Rudarenje

Bitcoin rudarenje analogno je rudarstvu zlata po tome što u protokolu postoji više Bitcoina, ali oni nisu objavljeni u tržište još. Nažalost, vrijeme kada bi se Bitcoini mogli kopati na osobnom računalu već je prošlo, jer rudari sada trebaju određene računalne jedinice zvane ASIC (integrirani krugovi specifični za aplikaciju) i rudarski softver kako bi osigurali potrebnu razinu računalne snage kako bi ostali konkurentni i profitabilni.

Osim ako su izuzetno veliki, rudari će također kombinirati svoju brzinu raspršivanja (performanse obrade) u rudarskim bazenima poput “Slush Pool-a” kako bi povećali vjerojatnost rješavanja bloka, dijeleći nagrade među sudionicima proporcionalno računarskoj snazi koju pružaju.

Kao rezultat, rudarstvo bitcoina postalo je teško (iako ne i nemoguće) za pojedine rudare izvan industrijskog okruženja, zbog energetskih resursa, prostora, ventilacije i kapitala potrebnog za vođenje velikih rudarskih poduzeća. Neke rudarske tvrtke nude pristup svojim operacijama, pružajući priliku za rudarska ulaganja u zamjenu za udio u dobiti. S obzirom na cikličnu prirodu Bitcoin ciklusa, oni su stvarno prikladni samo za dugoročne ulagače.

Bitcoin bankomati

Bitcoin bankomati pružaju prikladan i poznat novčarski kiosk za korisnike koji kupuju i prodaju Bitcoin koristeći gotovinu ili debitne kartice, i dodatna ponuda usluga za trgovce koji ih ugošćuju na njihovim lokacijama. Neki su strojevi jednosmjerni i nude samo kupnju. Drugi djeluju dvosmjerno, omogućujući i prodaju Bitcoina.

Ovisno o pružatelju usluga bankomata, kupci mogu koristiti postojeće novčanike ili ih postaviti pomoću bankomata. Bez obzira kupujete li ili prodajete Bitcoin, obavezno uzmite potvrdu od uređaja u slučaju bilo kakvih problema.

Iako mogu biti skupa opcija u pogledu naknada u usporedbi s on-line kolegama, s približno 14 000 bankomata širom svijeta i rastučim brojem, konkurencija i nastavak usvajanja trebali bi s vremenom smanjiti naknade. Također pružaju osnovnu uslugu onima koji nemaju redovan pristup osobnom računalu ili mobilnom uređaju.

Zaključak

Bitcoin uvodi monetarnu i tehnološku revoluciju, omogućujući svima da preuzmu kontrolu nad vlastitim novcem, isključujući potencijalno namještene sustave središnjih vlasti i skupe posrednike.

Od pionirske tehnologije blockchain-a pojavilo se mnogo drugih projekata kriptovaluta kako bi ispunili razne potrebe. Neki su rođeni izravno iz modificiranja baze kodova Bitcoin Core, kao što je Bitcoin Cash (BCH). Drugi su izgrađeni od temelja kako bi koncept blockchaina koristili na nove načine, poput Ethereum (ETH). Bilo izravno ili neizravno, svi projekti duguju Bitcoin-u za pokretanje ove revolucije kriptovaluta.

Bitcoin (BTC) decentralizira novac, baš kao i Internet decentralizirane informacije prije njega. Tehnologija koja sve pokreće omogućuje sigurno slanje transakcija, peer-to-peer, bilo gdje u svijetu – gotovo odmah.

Bitcoin predstavlja klasu imovine s najboljim učinkom u posljednjem desetljeću, nudeći asimetrični rizik koji je sudionicima omogućio da pobjegnu od propadanja novčanih valuta i zaštite svoje štednje deflacijskom imovinom. Bitcoin je oskudan, zamjenjiv, izdržljiv, djeljiv i prenosiv, sa sve većim prihvaćanjem. Predstavlja špekulativne, investicijske i poslovne slučajeve korištenja kao dio svojih rastućih mrežnih učinaka i može biti jednostavan za upotrebu kao i svaka aplikacija za pametne telefone.

Pridružite se revoluciji i započnite već danas svoje Bitcoin putovanje.

Bitcoin – Često postavljana pitanja

Kako kupiti Bitcoin?


Tri su glavne metode kojima možete kupiti Bitcoin:

Razmjene bitcoina, poput Kriptomata, pružaju platformu na kojoj se možete registrirati i stvoriti račun, dodati način plaćanja i kupiti Bitcoin.

Bitcoin bankomati nude još jednu opciju u kojoj jednostavno odaberete bankomat na prikladnom mjestu, dodate podatke o novčaniku ili ih postavite, potvrdite svoj identitet i kupite bitcoin.

Alternativno, možete iskoristiti prednosti lokalnih prodavača bitcoina ili mrežnih peer-to-peer usluga za razmjenu gotovine ili bankovnih transfera za bitcoin.

Kako prodati Bitcoin?

Baš kao što postoje tri glavne metode za kupnju bitcoina, iste su opcije dostupne da prodate Bitcoin umjesto toga: pomoću mrežne platforme za razmjenu poput Kriptomata, bitcoin bankomata ili putem lokalnih kupca bitcoina ili internetske mreže.

Bitcoin cijena?

Nekoliko različitih čimbenika utječe na bitcoin cijenu uključujući razinu opskrbnog pritiska rudara bitcoina, priljeve i odljeve razmjene, maloprodajni i institucionalni osjećaj, tehnička i temeljna zbivanja, vijesti i općenito ekonomsko okoliš.

U konačnici, o cijeni bitcoina u bilo kojem trenutku odlučuje kumulativna kupnja i prodaja milijuna sudionika širom svijeta. Možete biti u toku s najnovijim akcijama cijena koristeći razmjene bitcoina poput Kriptomata ili jedne od mnogih različitih usluga praćenja kriptovaluta.

Trenutna cijena Bitcoina je 47,489.60 EUR. 07.04.2021

24-satni obujam trgovanja BTC-a iznosi 56,214,888,905 EUR. BTC je trenutno rangiran #1 svih kriptovaluta prema ukupnoj tržišnoj kapitalizaciji, s tržišnom kapitalizacijom 888,727,978,565 EUR. Ima cirkulirajuću opskrbu 18,676,218 BTC.

source: https://kriptomat.io/hr/bitcoin/

Altcoins Talks - Cryptocurrency Forum

Kompletni Bitcoin vodič
« on: April 07, 2021, 07:26:23 PM »

For Monthly biddings Check Here


 

ETH & ERC20 Tokens Donations: 0x2143F7146F0AadC0F9d85ea98F23273Da0e002Ab
BNB & BEP20 Tokens Donations: 0xcbDAB774B5659cB905d4db5487F9e2057b96147F
BTC Donations: bc1qjf99wr3dz9jn9fr43q28x0r50zeyxewcq8swng
BTC Tips for Moderators: 1Pz1S3d4Aiq7QE4m3MmuoUPEvKaAYbZRoG
Powered by SMFPacks Social Login Mod