follow us on twitter . like us on facebook . follow us on instagram . subscribe to our youtube channel . announcements on telegram channel . ask urgent question ONLY . Subscribe to our reddit . Altcoins Talks Shop Shop


This is an Ad. Advertised sites are not endorsement by our Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise Here Ads bidding Bidding Open

Author Topic: Bitcoin Απάτη στα θύματα της Νιγηρίας Χιλιάδες  (Read 868 times)

Offline Marshal

  • Legendary
  • *
  • Activity: 1333
  • points:
    8133
  • Karma: 43
  • Turkish Old Moderator @Leteravian
  • Trade Count: (0)
  • Referrals: 2
  • Last Active: January 18, 2022, 11:18:25 AM
    • View Profile

  • Total Badges: 21
    Badges: (View All)
    10 Posts First Post Fifth year Anniversary


Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις απάτης στις οποίες χρησιμοποιείται το κρυπτογραφικό κέρμα. Αυτή τη φορά η απάτη πραγματοποιήθηκε στη Νιγηρία.

Μια εταιρεία που εδρεύει στο κεντρικό Calabar της Νιγηρίας εξαφανίστηκε με εκατομμύρια ναira που συλλέχθηκαν από τους πελάτες.

Ένας αριθμός ύποπτων πελατών προσπάθησαν να καλέσουν την εταιρεία μετά από καχυποψία, αλλά δεν άνοιξαν τα τηλέφωνα. Οι πελάτες που πήγε στο γραφείο της εταιρείας για το πρωί της ημέρας που πέρασε σε αυτό, και τώρα βλέπουν ότι μια εταιρεία στη μέση. Το γραφείο της εταιρείας ήταν κλειστό και οι υπάλληλοι γραφείων είχαν ήδη εγκαταλείψει τη θέση.

Αν και οι υπάλληλοι της εταιρείας έφυγαν από το γραφείο, άφησαν μερικά πράγματα πίσω. Σύμφωνα με ορισμένες πηγές, περισσότεροι άνθρωποι από το θύμα της εταιρείας αναγκάστηκαν να εισέλθουν και να αφαιρέσουν ό, τι έμεινε μέσα.

Ξαπλώστε υποσχέσεις
Χρησιμοποιώντας το όνομα του Bitcoin στη Νιγηρία, η απάτη γίνεται πλέον δημοφιλής.

Η εταιρεία που πραγματοποίησε την απάτη αυτή τη φορά υποσχέθηκε στους πελάτες ένα μπόνους 30% μετά από μια εβδομάδα ηλεκτρονικής συναλλαγής. Στην πραγματικότητα, αυτή η υπόσχεση έλεγε και τα χρήματα εκείνων που επενδύθηκαν σε αυτό το έργο δυστυχώς καίγονται.

Ένας επενδυτής με όνομα Ifeanyi ήταν μεταξύ των θυμάτων. Μίλησε στο The Guardian για το θέμα και είπε:

"Τα πάντα είναι γεμάτα. Έχω επενδύσει δυόμισι εκατομμύρια (28.400 ₺) και τώρα είναι όλοι ".

Ένας άλλος επενδυτής που είναι θύμα ισχυρίζεται ότι το υποσχεθέν μπόνους 30% είναι πραγματικά πραγματικό και ήδη επενδύει σε αυτό. Τα 5 εκατομμύρια ανθρώπων που επένδυσαν (56 χιλιάδες 800 ₺) χάνονται και το άτομο λέει:

"Είδα κάποιους ανθρώπους να κερδίζουν τόκο 30 τοις εκατό μετά την πρώτη εβδομάδα, έτσι έκανα προκαταβολή. Δανίστηκα τα περισσότερα από τα χρήματα που έχω επενδύσει. "

Εθνική Νέων Δημόσιας Διοίκησης (Nyscan) έχει πάντα ένα μέλος, ένα και μισό εκατομμύριο νάιρα (17 χιλιάδες ₺), και ένα άλλο υποστηρίζοντας ότι επενδύσουν στο έργο επένδυσε 150 χιλιάδες νάιρα λέει:

"Όλα τα χρήματα που είχα συγκεντρώσει στην υπηρεσία μου ήταν υπέροχα. Νόμιζα ότι θα μπορούσα να «κάνω τη δουλειά» και να βοηθήσω τον εαυτό μου και την εγκατάλειψη. »

Οι άνθρωποι εμπλέκονταν στο γραφείο της εταιρείας και μπερδεύονταν. Μέσα από όλη αυτή τη σύγχυση, ένα άλλο θύμα που μιλάει για το θέμα δήλωσε:

"Αποτελείται από ένα μικρό αριθμό ανθρώπων που έρχονται εδώ για να λάβουν τα συνωστισμένα χρήματά σας. Λαμβάνουν εκατομμύρια δολάρια και παίρνουν τα χρήματα και φεύγουν. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορούμε να διδάξουμε. Εκείνοι που έχουν υποσχεθεί να κερδίσουν χρήματα από τον εύκολο τρόπο μας έχουν εξαπατήσει στο παρελθόν, αλλά εξακολουθούμε να αιμορραγούμε σε τέτοια πράγματα. Έχω καταθέσει 500.000 νουάρ αυτή τη φορά, και τώρα παρακολουθώ την πορεία των χρημάτων μου. "

Η Guardian από τις τοπικές αρχές επιβολής του νόμου που τροφοδοτούνται πολλές βολές στον αέρα για να διαλύσει το πλήθος που συγκεντρώθηκε μπροστά από το γραφείο, αλλά δεν πραγματικά εργασία.

Altcoins Talks - Cryptocurrency Forum


This is an Ad. Advertised sites are not endorsement by our Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise Here Ads bidding Bidding Open


 

ETH & ERC20 Tokens Donations: 0x2143F7146F0AadC0F9d85ea98F23273Da0e002Ab
BNB & BEP20 Tokens Donations: 0xcbDAB774B5659cB905d4db5487F9e2057b96147F
BTC Donations: bc1qjf99wr3dz9jn9fr43q28x0r50zeyxewcq8swng
BTC Tips for Moderators: 1Pz1S3d4Aiq7QE4m3MmuoUPEvKaAYbZRoG
Powered by SMFPacks Social Login Mod