follow us on twitter . like us on facebook . follow us on instagram . subscribe to our youtube channel . announcements on telegram channel . ask urgent question ONLY . Subscribe to our reddit . Altcoins Talks Shop Shop

This is an Ad. Advertised sites are not endorsement by our Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise Here

Author Topic: 3 Aralik 2021 Kripto market cokmesinin kimsenin farkedemedigi sebebi  (Read 1239 times)

Offline cucurucu

• 1st Step
  • *
  • Activity: 2
  • Trade Count: (0)
  • Referrals: 0
  • Last Active: December 05, 2021, 08:17:45 PM
    • View Profile

• Total Badges: 6
    Badges: (View All)
    First Post Second year Anniversary One year Anniversary
Merhaba arkadaslar,

Ben Kanada'da yasiyorum ve 2015 yilindan beri aktif olarak crypto trading yaparak hayallerimin ustunde noktalara geldim. Esim ve bebegimizle birlikte su anda cok keyifli bir yasantimiz var.

Yaklasik 15 yildir yurtdisinda yasadigimdan Turkcem zayifladi, o yuzden kimi zaman Ingilizce kelimeler kullanirsam ya da yazdiklarimda ufak anlam bozukluklari olursa lutfen affedin.

Ilk olarak size bu yaziyi yazmamin sebebiyle baslayayim. Su anda yabanci medyada kripto marketlerinin bugun neden cakildigiyla ilgili cikan haberlere bakiyorum ve bence hicbirisi sorunun asil sebebini yazmiyor ya da bilmiyor. Birkac gun once Turkiye'de yasayan kardesim arkadas ortamlarindan ya da Twitter/Telegram gruplarindan duyma bilgilerle satin aldigi kriptolari ve altcoinleri gosterdiginde cok uzuldum, cunku aldigi altcoinlerden birkac tanesi disinda hepsinin yok olacagina eminim. Turkiye'deki bircok arkadasimin yillarca hem kriptoda ve hem de dolarin yukselmesi nedeniyle buyuk miktarlarda paralarini (ve omurlerinden yillarini) kaybettiklerini gormek beni gercekten cok uzuyor. Belki bazilarinizin ilgisini ceker ve sizlerle yardimi olur diye umarak bazi bilgilerimi paylasmaya karar verdim.

Dun tum kriptolarin cakilmasini ben iki haftadir bekliyordum ve elimdeki tum kriptolari Kraken hesabimda dun aksam nakit dolara cevirmistim, o yuzden su anda olanlari buyuk bir keyifle izledigim itiraf etmek zorindayim (gerci keske 8 Kasim'da satsaymisim ve dolara cevirseymisim!). Kripto piyasasinin dibi gordugunu inandigim anda tum favori kriptolari ve altcoinleri daha dusuk fiyattan yeniden satin alacagim.

Bugunku piyasalarin cakilmasinin sebebi bence cok acik ve basit. Bu durumla ilgili atalarimizin soyledigi cok guzel bir soz var "Ates olmayan yerden duman cikmaz". Simdi size tum olan bitenleri "kendimce" yorumlayayim.

Bazilariniz biliyordur, "stablecoin"lerin buyuk kisminin fiyati dolara sabitli. Ornegin, Amerikan dolarina sabitli Tether (USDT), market ciksa da dusse de tum kosullarda bir dolara esit. Ben stablecoinlerin gelecekte cok daha fazla yayginlasacagini ve kullanilacagini dusunuyorum fakat tum avantajlarina ragmen stablecoin sisteminin buyuk bir problemi var. En buyuk stablecoin firmasi Tether'in dolandirici olma ihtimali cok yuksek ve piyasanin bugun cakilmasinin ana sebebi bence buydu. Soyle aciklayayim..

Normal kosullarda Tether'in duzenledigi her kripto birimi icin elinde 1 Amerikan Dolari olmasi gerekiyor. Uzun suredir kripto kulislerinde dolasan soylentilere gore su anda en buyuk stablecoin olan Tether'in elindeki nakiti duzenledigi kriptolarin bedelinin cok altinda. Arastirmacilar, gazeteciler ve Amerika'nin kanun duzenleyicileri Tether'i son birkac yildir inceliyor, fakat su ana kadar kesin olarak bir seyi ispatlayamadilar.

Tether'in kendisini sorgulayanlara karsi sundugu belgeler cok ikna edici degil. Neden mi?

Ilk neden: Su anda kimse Tether'in $78 milyar dolar olmasi gereken naktinin (cunku piyasada 78 milyar USDT var) nerede oldugunu bilmiyor. Bakin $78 milyar dolar diyorum! Turkiye'nin gayrisafi milli hasilasinin 720 milyar dolar oldugunu goz onunde bulundurdugumuzda Tether'in ne kadar devasa bir stablecoin oldugunun farkina kolaylikla varabiliriz.

Ikinci neden: Tether $30 milyar dolarinin kisa vadeli borclara (short-term loans) yatirdigini iddia ediyor. Bu miktarin normal kosullarda Tether'i finansal piyasalardaki en buyuk oyunculardan birisi yapmasi gerekiyor. Ancak garip olan su ki, bu alandaki cogu finansal kurum ve bankaci Tether isimli bir firmanin varligindan bile haberdar degil.

Bu iste bir is var, bircok tutarsizlik var! Iste tam da bu yuzden ilk kisimda "ates olmayan yerden duman cikmaz" atasozumuz aklimdan gecti. Ayni sekilde dusunen baska bir kurum daha var. Gectigimiz hafta basinda Amerika Senato Komitesi'nin bankaciliktan sorumlu departmani Tether'in CEO'sundan finansal, operasyonel ve prosesleriyle ilgili bilgi istedigi bir mektup gonderdi. Mektubun kopyasina ve icerigini Google'da rahatca bulabilirsiniz (yeni uye oldugumdan sanirim link paylasamiyorum, dilerseniz ozel mesajdan linkleri paylasabilirim). Bu mektupta senato Tether'e bilgileri sunmasi icin 3 Aralik'a kadar sure verdi. Ve bilin bakalim ne oldu? Tether Amerika Senato Komitesi'ne tum bilgileri sunmadi, dolayisiyla senato su anda Tether'in ve tum yoneticilerinin finansal sisteme baglantisini kesebilir. Eger boyle bir sey sozkonusu olursa da Tether'in cokme ihtimali var. Bu durumun kripto dunyasinda doguracagi sonuclari ben bekliyordum ve tum kriptolarimi satip 2 Aralik'ta dolara cevirmistim. Tether'deki yolsuzluk neden diger kripto para birimlerini etkilesin ki diye mantikli bir soru sorabilirsiniz. Nedeni bircok altcoin'in BTC ya da Ether ile degil, yalnizca Tether ile satin alinabiliyor olmasi. Bu yuzden de Tether kripto marketinde buyuk bir likiditeye ve guce sahip.

Gordugum karariyla neredeyse kripto marketindeki hic kimse bu yukarida bahsettigim konudan bahsetmiyor. Bu yuzden aklim biraz karisik. Piyasadaki cokusun nedeni (bence) bu kadar barizken herkes kendince sebepler bulmaya calisiyor. Kimileri Cin'in kripto mining'ini yasakladigina bagliyor, kimileri markette duzeltme oldugundan bahsediyor. kimileri de Amerikan merkez bankasinin mudahalesine bagliyor. Benim yorumlamamsa yukaridaki sekilde.

Kesin olan tek sey, kriptonun hayatimizin ve finansal sistemin bir parcasi olmasinin onunu artik dunyada hicbir devletin durduramayacagi. Eger uzun vadeli yatirimci iseniz (3-4 yil ve ustu) ve siklikla kripto alim satimi yapip kar yapma stratejiniz yoksa, bugunku cokusten dolayi bence endiselenmenize cok da gerek yok. Bitcoin, Etherium, Solana gibi bircok kriptonun ve altcoinin birkac yil icinde bugunku kat be kat ustunde olacagina eminim. Ancak bu sirada Bitcoin'in ya da Etherium'in sizi zengin yapacagini falan da zannederseniz yanilirsiniz, cunku Bitcoin'i diyelim ki onceden 30 bin dolar seviyelerinden aldiysaniz ve BTC'nin fiyati 4-5 sene icinde sozgelimi 300 bin Amerikan Dolari bile olsa, ilk basta yatirdiginiz parayi yalnizca 10'a katlamis oluyorsunuz. Bu kazanc tabii ki kulaga hos gelebilir, ama bence kimseyi zengin ya da emekli yapmaya yetmez. Cogunuzun bana katilacagi uzere asil firsatlar altcoinlerde.

Uzun vadede 50, 100 ve hatta daha fazla kat artacagini dusundugum altcoinler hakkindaki arastirmalarimi ve dusuncelerimi zaman buldukca ilerideki gunlerde sizlerle paylasmayi umuyorum.

Size en buyuk tavsiyem, yatirim olarak elinizde Tether (USDT) tutmayin, cunku Tether'in sonu cok da iyi gorunmuyor ve su anda COK RISKLI bir yatirim.

Umarim marketteki bu cokus sizi cok etkilememistir, ancak etkilediyse bile keyfinizi cok bozmayin. IBM'in eski genel baskani Ginni Rommetty'nin cok sevdigim bir sozu var; "Growth and comfort do not coexist". Elimden geldigince Turkce cevirisi su: "Gelisim ve komfor ayni anda bir arada bulunmazlar". Su anda komforsuz gunlerden geciyoruz, ancak bu gunler de gececek. Yakinda yeniden paramiza para katmaya devam edecegiz ve kripto sisteminin dunyada daha da yayginlasmasini ve finansal sistemi temelden degistirmesini hep birlikte izleyecegiz.

Sevgiler ve selamlar arkadaslar. Kendinize ve kriptolariniza cok iyi bakin.

Cucurucu
« Last Edit: December 05, 2021, 08:15:46 PM by cucurucu »

Altcoins Talks - Cryptocurrency Forum

This is an Ad. Advertised sites are not endorsement by our Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise Here

Offline trendcoin

• Moderator
  • Legendary
  • *
  • *
  • *
  • Activity: 3445
  • Mixero: Privacy by XMR (Monero) bridge
  • Last Active: April 17, 2024, 10:39:28 PM
    • View Profile

• Total Badges: 27
    Fifth year Anniversary Fourth year Anniversary 10 Posts
Re: 3 Aralik 2021 Kripto market cokmesinin kimsenin farkedemedigi sebebi
« Reply #1 on: December 05, 2021, 06:14:00 PM »
öncelikle hoş geldin cucurucu! yorumun çok uzun (ve eminim ki aynı oranda kalitelidir), durumumuz olmadığı için -şimdilik- okuyamadım (eski bir kötü espri :d) ama daha sonra kesinlikle vakit ayırıp okuyacağım. :)

konu da özgün bir değerlendirme olduğu için ana bölüme taşıdım, tekrar hoş geldin, iyi forumlar dilerim.
░░░░░░░░░░░░░░░░░█████████████
░░░██████░░░░░░░░█████████████
░░░░░░░░░░░░░░░░░█████████████
░░░░░░█████████░░█████████████
░░░░░░█████████
░░░░░░█████████
░░░░░░█████████░░░░█████████
░░░░░░░░░░░░░░░░░░░█████████
████░░░░░░░░░░░░░░█████████
████░░░░░░░░░░░░░░█████████
██████████████████████████████
█████████▀▀███▀▀░░▀▀▀█████████
███████▀░░█▀░░░░▄▄▄▄▄▄▄███████
██████░░░██░░▄█▀▀░░░░░▀▀██████
█████░░░░█░░███████▄▄▄░░░▀████
███░██░░░█▄████████▄░▀█▄░░░███
███░░██░░░███████████░░▀█▄░███
████░░▀██▄▄████████░██░░░█▄███
█████░░░░░▀▀▀▀▀▀██░░██░░░█████
███████▄▄▄▄▄▄▄█▀░░░▄█░░░██████
████████▀▀▀▀░░░░░░██░░▄███████
██████████▄▄▄▄▄████▄██████████
██████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████
.
MIXERO.IO
.
██████████████████████████████████████████████████████████████████████████████████
████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
████
..
..
..
..
..
..
..
..
███████▀▀██░▀█████████████████
████████░░█░█▀▀░██████████████
████████░░▀░░░▄███████████████
██████▀░░░░░░░░░▀██████░▀█████
████▀░░░░░░░░░░░░░██▀▀█▄░░████
████░░░░░░░░░░░▄████▄░▀██░░███
████░░░░░░░░░▄██▀░▄██░░██░░███
█████░░░░░░▄██▀████▀░░██░░████
███████▄▄▄████▄░░░░▄██▀░░█████
███████████░░▀▀▀██▀▀▀░░▄██████
██████████████▄▄▄▄▄▄██████████
..
..
..
..
████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
████
██████████████████████████████████████████████████████████████████████
.
MIX.NOW
.
██████████████████████████████████████████████████████████████████████
████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
████
█████████████
█████████████
░░░░░░░░░██████
█████████████░░░░██░░░██████
█████████████░░░░░░░░░██████
█████████████
█████████████░░█████████
░░░░░░░░░░░░░░░█████████
░░░░░░░░░░░░░░░█████████
░░█████████░░░░█████████
░░█████████
░░█████████░░░██░░░░░░░░░░████
░░█████████░░░░░░░░░░░░░░░████

Offline cucurucu

• 1st Step
  • *
  • Activity: 2
  • Last Active: December 05, 2021, 08:17:45 PM
    • View Profile

• Total Badges: 6
    First Post Second year Anniversary One year Anniversary
« Reply #2 on: December 05, 2021, 08:17:45 PM »
Bilgi icin tesekkurler trendcoin. Durumu daha kisa sekilde aciklayamadim :)
Selamlar.

Offline hasyurt

• Legendary
  • *
  • *
  • Activity: 2650
  • Coinomize.biz
  • Referrals: 3
  • Last Active: Today at 02:51:24 PM
    • View Profile

• Total Badges: 24
    Fifth year Anniversary 2500 Posts Fourth year Anniversary
« Reply #3 on: December 06, 2021, 09:13:22 PM »
Ben yukarıdan aşağıya kadar okudum ama tether ile ilgil olan bu durum ilk defa ortaya çıkmıyor.. yakında her şey düzelir.. tether olayı ara ara gündeme gelecektir..ben en çok tether in dabit bir miktar da kalmamasını lazım olduğu zaman basılması beni rahatsız ediyor. Piyasa bir kez daha altcoinler olarak final yapsın ben ondan sonra çoğu paramı komple çekeceğim cryptodan.
Hoşgeldin hocam bu arada.

Offline ustcoin

• Legendary
  • *
  • *
  • Activity: 1645
  • Last Active: April 02, 2024, 11:32:22 PM
    • View Profile

• Total Badges: 22
    Fourth year Anniversary Third year Anniversary 10 Posts
« Reply #4 on: December 07, 2021, 05:58:24 PM »
Bugün itibariyle piyasa biraz düzeldi gibi ama btcnin belki bir seviyeye kadar gelmesi gerekir ki altlar yeniden  canlansın.. özellikle son zamanlarda raca cok konuşuluyor çoğu feno tarafından ve bir sürü borsaya girdi ama yine de dogru düzgün bir atraksiyon yok hala. Daha bugün okex borsasına girdi ama fiyat yönünden gereken tepki verilmedi bence.

Offline umityesil

• Jr. Member
  • *
  • Activity: 87
  • Last Active: April 04, 2024, 10:21:42 AM
    • View Profile

• Total Badges: 12
    Third year Anniversary Second year Anniversary Topic Starter
« Reply #5 on: January 07, 2022, 04:53:54 PM »
Şimdide düşüşü kazakistana bağladılar ama buradan dönmezse hiç iyi olmayacak. Yeni ATH geçtik. 52 binleri hızla görmek gerekiyor :(

Offline ustcoin

• Legendary
  • *
  • *
  • Activity: 1645
  • Last Active: April 02, 2024, 11:32:22 PM
    • View Profile

• Total Badges: 22
    Fourth year Anniversary Third year Anniversary 10 Posts
« Reply #6 on: January 07, 2022, 06:33:09 PM »
Şimdide düşüşü kazakistana bağladılar ama buradan dönmezse hiç iyi olmayacak. Yeni ATH geçtik. 52 binleri hızla görmek gerekiyor :(

Askerde bir komutan bahane göt gibidir herkeste bulunur derdi. Bu iş aynen öyle oldu. Nereye inse bir bahane yok Rusya yok Kazakistan yok fed . Ne yapalım aq düşüyor işte.😄

Altcoins Talks - Cryptocurrency Forum

« Reply #6 on: January 07, 2022, 06:33:09 PM »

ETH & ERC20 Tokens Donations: 0x2143F7146F0AadC0F9d85ea98F23273Da0e002Ab
BNB & BEP20 Tokens Donations: 0xcbDAB774B5659cB905d4db5487F9e2057b96147F
BTC Donations: bc1qjf99wr3dz9jn9fr43q28x0r50zeyxewcq8swng
BTC Tips for Moderators: 1Pz1S3d4Aiq7QE4m3MmuoUPEvKaAYbZRoG