Altcoins Talks - Cryptocurrency Forum

Local => Slovensky (Slovak) => Kryptomeny správy => Topic started by: mnixxo.crypto on September 23, 2019, 02:57:54 PM

Title: Štúdia: 50% obchodov s Bitcoinom je fake. Ktoré burzy sú “najčistejšie?”
Post by: mnixxo.crypto on September 23, 2019, 02:57:54 PM
zdroj: kryptonovinky.sk

Wash trading, čiže činnosť, ktorá vedie k realizácii falošných obchodov, kedy investor súčasne predáva a nakupuje rovnaké finančné zdroje, aby umelo zvýšil aktivitu na trhu (volume), je dlhodobým problémom obchodovania s kryptomenami. Najnovšia štúdia Blockchain Transparency Institute (BTI) však naznačuje, že situácia sa mierne zlepšuje.

Situácia sa zlepšuje

BTI po polroku vydala nové vydanie svojej štúdie, v ktorej sa venuje “wash tradingu“ resp. objemu “fake volume”. Oproti predchádzajúcim výsledkom došlo na burzách s kryptomenami k pokroku, keďže podiel wash tradingu na celkovom volume klesol.

,,Od začiatku roka 2019 sa wash trading u 40 najväčších búrz zredukoval o 35,7% percent. Proces zdieľania našich údajov s mnohými z týchto búrz priniesol vylepšené mechanizmy na identifikáciu wash trading obchodov, čo viedlo k ich poklesu,” informovala spoločnosť.

Zdá sa, že burzy sídliace v USA a Japonsku sú v tomto smere najdôveryhodnejšie. Najčistejšie údaje o obchodovaní reportujú podľa BTI Coinbase, Kraken, Poloniex a UpBit. Naopak burzy OKEx a Bibox z Južnej Kórey majú podľa BTI najväčší podiel na tejto nekalej praktike. ,,Dôvodom môže byť niekoľko faktorov, z ktorých sú hlavnými právne a regulačné normy v týchto krajinách. Prísnejšie regulačné rámce však nie vždy vedú k najčístejším burzám,” upozorňuje BTI.

(https://www.bti.live/wp-content/uploads/2019/09/newpic2.jpg)

Pohľad na jednotlivé kryptomeny

Zaujímavým zistením je, že na 40 sledovaných burzách sú objemy obchodovania s bitcoinom stále až z 50% falošované. Altcoiny sú na tom ešte horšie – Ethereum má 75% falošných obchodov, XRP 55% či Litecoin 74%. Väčšina falošných obchodov pochádza z búrz OKEx, Bibox a Houbi.

Až 80% fake volume má trading s Ethereum Classic, Monero a Dash. Naopak menej než 25% fake volume sa eviduje u Binance Coin, LEO a Maker Dao.

Vplyv na cenu bitcoinu

Spoločnosť Bitwise Asset Management, ktorá sa touto témou zaoberala v súvislosti so svojou žiadosťou o schválenie Bitcoin ETF, vidí v týchto záveroch aj pozitíva. Americkú komisiu pre cenné papiere a burzu (SEC) sa totiž snaží presvedčiť, že cenu bitcoinu neovplyvňujú neregulované burzy, ktoré falšujú svoje volume (vraj až 95% celkového volume trhu) a teda v skutočnosti nemajú zásadný vplyv na cenotvorbu bitcoinu. Naopak na regulovaných burzách sa odchýlka v obchodovanej cene bitcoinu neustále zmenšuje.