Altcoins Talks - Cryptocurrency Forum
Local => Slovensky (Slovak) => Kryptomeny správy => Topic started by: mnixxo.crypto on January 13, 2020, 08:46:27 AM
-
zdroj: kryptonovinky.sk
Portál CryptoSlate publikoval zaujímavý článok, ktorý opisuje spôsob, ako môžu bitcoinove veľryby (takto sú označovaní účastníci na trhu, ktorí vlastnia veľké množstvo BTC) pomerne jednoducho manipulovať s cenou Bitcoinu.
Článok sa odvoláva na zistenia krypto-influencera Albyho Ja, ktorý tvrdí, že mu tieto informácie poskytla pod podmienkou zachovania anonymity jedna zo spomínaných bitcoinových veľrýb. Celkom úprimne – nedokážeme otvoriť, či si rozhovor s veľrybou náhodou len nevymyslel, no nič to nemení na tom, že postup, akým sa dá manipulovať cena, je pre veľryby pomerne jednoduchý.
Anonymná veľryba najprv upozornila, že na manipuláciu ceny Bitcoinu je potrebné vlastniť pri súčasnej veľkosti trhu s kryptomenami prostriedky aspoň v hodnote 100 miliónov dolárov. Tie je nutné rozdeliť na niekoľko búrz. Hlavnou myšlienkou je vytvoriť ilúziu, že dopyt po danej kryptomene stúpa alebo klesá.
Stratégiou veľryby je umiestňovať veľké objednávky na rôzne burzy bez toho, aby ich chcela naozaj realizovať. Vďaka jej aktivite sa však ostatní investori dozvedia o zvýšenom záujme o obchodovanie daného assetu a o náraste počtu objednávok, ktoré čakajú na vyplnenie. Na základe toho budú veriť, že ostatní účastníci trhu sa budú snažiť kupovať alebo predávať za určitú cenu. Títo investori preto umiestnia svoje nákupné alebo predajné objednávky v rovnakom cenovom rozpätí, v ktorom ich umiestnila veľryba.
Trh sa vďaka tomu zväčša posúva práve v smere, v ktorom sú zadávané veľké objednávky veľryby. V tomto okamihu však veľryba svoje obchodné príkazy (objednávky) zruší, čo však neplatí o príkazoch ostatných investorov, ktorých objednávky sa začnú realizovať. Nedostatočný tlak na nákup alebo predaj bude tlačiť trh opačným smerom, čo bude mať za následok straty pre investorov a obrovské zisky pre danú veľrybu.
Anonymná veľryba priznala, že niekedy naozaj realizuje svoje veľké objednávky. Keď sa to stane, trh má tendenciu výrazne rásť alebo klesať. Podstatný býčí alebo medvedí signál, ktorý tým vyvolala, má za tendenciu spúšťať takzvané “FOMO” (strach z premeškanej príležitosti), kedy do trhu vstupujú ďalší investori, ktorí sa obávajú, že zmeškajú príležitosť naskočiť do trhu a zviesť sa na vlne úspechu.
Tento typ obchodného správania obvykle posúva cenu kryptomeny ešte ďalej smerom, ktorým sa vydala. Keďže väčšina účastníkov má nastavené obchodné príkazy na longy alebo shorty (podľa typu trendu), veľryba zarába vďaka vopred nastaveným príkazom pre predaj. Trh nakoniec dosiahne bod vyčerpania, ktorý má za následok retenciu. To má za následok veľké zisky pre veľrybu, ktorá už opustila trh, a veľké straty pre investorov, ktorí naskakovali vo fáze FOMO.
Portál Cryptoslate konštatuje, že aj keď je manipulácia s trhom neetická a nezákonná, je bežnou praxou a to nielen u trhu s kryptomenami. Maloobchodní investori preto musia čím skôr pochopiť, ako tieto postupy veľrýb fungujú, aby chránili svoj kapitál.
Aj vzhľadom na manipuláciu trhu veľrybami stále platí, že najlepšou formou investície do Bitcoinu je “HODL“ (dlhodobé držanie), respektíve pravidelný nákup v rovnakých intervaloch za rovnakú sumu, čím sa nákupná cena BTC priemeruje. Vyhýbanie sa krátkodobým obchodom je zároveň najlepšou stratégiou, ako sa vyhnúť riziku, že prerobíte vďaka manipulácii trhu veľrybami.