Чому інституційні інвестори йдуть за вашими криптовалютами
(https://cryptota.com.ua/wp-content/uploads/2019/01/20171011124701.jpg)
Останнім часом крипторинок активно розвиває інфраструктуру для інституційних інвесторів. Все частіше з’являються повідомлення про додання нових функцій для задоволення потреб інституціоналів. У свою чергу, це спровокує ріст ринку та збільшення волатильності криптовалют.
Зовсім нещодавно аудиторська компанія Великої четвірки KPMG опублікувала документ, у якому йдеться про те, що інституціонали повинні приєднатися до криптоіндустрії, щоб реалізувати її потенціал.
Інституційні інвестори йдуть за вашими криптовалютами
Термін “інституційні криптовалюти” звучить як оксиморон. Є щось іронічне в тому, що фінансові установи адаптують технологію, покликану покінчити з ними.
І все ж, ланцюжок подій, що сталися за останній місяць, дозволяє припустити, що, грубо кажучи, інституційні інвестори йдуть за вашими криптовалютами.
Як ставитися до цієї тенденції: з тривогою, захопленням або шоком, залежить від того, що ви чекаєте від криптовалют і блокчейн-технології. Ви хочете володіти незалежним контролем над своїми активами, а може, досягти більш ефективної та інклюзивної економіки, або просто стати неймовірно багатим?
Зрозуміло, що незабаром відбудеться незграбне, але неймовірно напружене зіткнення культур між ділками з Уолл-стрит і ходлерами криптосфери.
І в той час, як приплив інституційних грошей може на якийсь час підвищити ціни на криптоактиви, наслідком цього зіткнення стане ще більша, хоча і тимчасова невизначеність і волатильність на ринку.
Зберігання активів на інституційному рівні
Важлива частина цієї тенденції – новина про те, що компанія Fidelity буде пропонувати послугу торгівлі цифровими активами. Шостий за величиною в світі фонд управління активами анонсував проект, який відповідає виключно запитам великих інституційних інвесторів, в межах якого, що найбільш важливо, також буде послуга під назвою “зберігання активів на інституційному рівні”.
Для тих, хто вірить в філософію біткоїнів під назвою “Сам собі банк”, ідея зберігання активів третьою стороною прямо протилежна ідеалам “недовіри” до традиційних фінансових інститутів, що лежать в суті криптовалюти.
Але ця подія була неминучою. Якщо корпорації, перш за все, банки, гедж-фонди і брокери, а потім і нефінансовий бізнес, братимуть участь в криптоекономіці, тоді правила законів, комплаенсу, геджування і ризик-менеджменту, за якими всі вони працюють, майже вимагатимуть уникати ризику зберігання активів поза кастодіанами.
Скажемо прямо: світовий обсяг криптовалютних депозитів зростає, незалежно від того, чи ми говоримо про кастодіальні гаманці біржі Coinbase, або про інші централізовані біржі, які змішують приватні активи з будь-якими іншими.
Ключовий момент у тому, що такі послуги розробляють спеціально для гедж-фондів та інших професійних інвестиційних фірм ще більше регульовані організації, такі як Fidelity. Депозитарні банки типу State Street і Northern Trust також працюють над розвитком послуг професійного зберігання криптоактивів.
Водночас, деякі кастодіани, які починали як криптокомпанії, заслужили статус кваліфікованих депозитаріїв, що дозволяє їм залучати клієнтів з-поміж інституційних інвесторів, більш чутливих до питань комплаенсу. Список цих компаній включає BitGo, яка отримала такий привілей від влади Південної Дакоти у вересні, а також торговий майданчик Coinbase, що отримав аналогічну ухвалу від Департаменту фінансових послуг штату Нью-Йорк.
Тим часом, компанія Intercontinental Exchange (ICE), що володіє нью-йоркською фондовою біржею, готується запустити Bakkt, нову платформу з торгівлі біткоїн-ф’ючерсами. Основна відмінність нової платформи від ф’ючерсів, торгівля якими була запущена минулого року на чиказькій товарній біржі (CME) і чиказькій біржі опціонів (CBOE), полягає в тому, що Bakkt буде безпосередньо проводити операції, а не просто обробляти їх з використанням готівки. А це теж вимагатиме депозитарних та інших послуг.
Бувай ICO, привіт STO
Гонитва на служіння інституційним гравцям проходить на вильоті ICO-манії. Це сталося через різкий спад цін на токени, прив’язані до децентралізованих додатків. У свою чергу, падіння котирувань було викликано регулятивним “контрударом” з боку Комісії з цінних паперів і бірж (SEC) після того, як її члени затвердилися в тому, що багато, якщо не всі ICO порушили правила реєстрації цінних паперів.
Тепер на місці ІСО народжується нове слово – “STO”.
Це ідея пропозиції сек’юриті-токенів, токенів як цінних паперів. Багато в чому це набагато менш революційна ідея, ніж ICO. Багато ICO мають на увазі продаж “корисних токенів”, структура управління якими містить унікальну криптоекономічну модель нагородження і стимулювання певної поведінки в межах децентралізованих мереж. STO ж, навпаки, є криптовалютною версією традиційних активів типу облігацій або акцій.
І все ж, блокчейн-консорціум R3, заснований великими банками, вже називає сек’юриті-токени “третьою революцією блокчейну”.
Напевно, трохи іронічно, що група, заснована фірмами з Уолл-стрит, які знущалися з хайпу навколо ICO минулого року, тепер використовує мову гіпербол у відношенні до блокчейну. Але правда в тому, що STO здійснять великий вплив на галузь. Особливо в умовах більш ефективного управління цінними паперами завдяка смарт-контрактам, які потенційно можуть усунути андеррайтерів з системи взаємовідносин емітентів з інвестором.
Хоча, слід зазначити, що цей ефект відчують насамперед традиційні інвесткомпанії та інші акредитовані інвестори, які торгують на первинних ринках цінних паперів. STO зможуть зменшити вартість залучення капіталу і створити нові моделі для залучення коштів з боку “китів”.
Але це не буде засобом демократизації фінансової системи, на відміну від ICO з її прямим доступом до роздрібного ринку.
Інституційні рамки, неінституційна модель
У всіх цих подій є загальний зразок: нові кастодіальні і торгові послуги, які пропонують великі, регульовані організації в процесі підготовки до притоку на ринок нових цінних паперів, що використовують смарт-контракти та блокчейн-технологію для управління перекладами більш традиційних активів. Всі ці приготування спрямовані на очікуваний прихід інституційних інвесторів в криптоіндустрію.
Власники біткоїнів, ефіру та інших криптоактивів, які зможуть отримати потік вхідних ордерів від інвесторів з глибокими кишенями, з нетерпінням чекають цих змін тому, що очікують зростання цін на активи як наслідок.
Можливо, так і станеться, але “поїздкою з вітерцем” цей процес не буде.
І одна з причин в тому, що при всіх спробах вмістити квадратну фігуру криптовалюти в круглий отвір регульованих, посередницьких ринків капіталу, залишається одна фундаментальна суперечність, яку не так й просто вирішити.
Боси з Уолл-стрит люблять говорити про криптовалюти як про “новий клас активів”, який вони зможуть поставити в один ряд з акціями, облігаціями і товарами в портфоліо своїх клієнтів. Але, принаймні зараз на криптовалютному ринку все ще домінують роздрібні гравці. Це означає, що цей “клас активів”, якщо його можна так назвати, буде поводитись зовсім по-іншому.
Це відбувається тому, що, коли ви купуєте біткоїн, ефір, або інші криптовалюти, ви не просто купуєте частку нерухомості або вимогу про акціонерний капітал. Ви купуєте ідею.
І ця ідея, підкріплена вкрай мотивованою, захопленою, якщо не завжди раціональною, спільнотою, підтримує нову парадигму, згідно з якою всі старі фінансові інститути повинні зникнути з економіки.
Відчуваю, що аналітиків Уолл-стрит чекають важкі часи боротьби з цією суперечністю. Буде багато сюрпризів. А сюрпризи створюють коливання на ринку.
https://cryptota.com.ua/chomu-instytutsijni-investory-jdut-za-vashymy-kryptovaliutamy/