До недавнього часу Федеральний орган фінансового нагляду Німеччини (BaFin) класифікував біткойн як фінансовий інструмент, однак берлінський суд не погодився з такою класифікацією та вирішив, що криптовалюти не відповідають такому визначенню, згідно з законом про банківську діяльність Німеччини (KWG).
Берлінський апеляційний суд у вересні відхилив кримінальну справу проти оператора місцевої торгової біткойн-платформи. Німецькі правоохоронні органи заарештували адміністратора, який надавав послуги для торгівлі фінансовими інструментами, такими як біткойн, не отримавши дозвіл BaFin. Окружний суд засудив обвинуваченого у наданні фінансових послуг, проте апеляційний суд Берліна скасував рішення, в якому говорилося, що BaFin неправильно тлумачить правовий статус біткойна.
Як повідомляє Mondaq, 4-те відділення кримінальних справ Апеляційного суду Берліну (Criminal Division of Berlin Court of Appeal) своє рішення обґрунтовує тим, що німецькі регулятори застосували кримінальне законодавство до біткойна без синхронізації його з банківськими активами.
Посилаючись на розділ 1 (11) KWG, апеляційний суд зазначив, що ні центральний банк, ні будь-яка державна влада не випускають біткойн. Цифрова валюта не має загального визнання та стабільної цінності, яка б дозволила використовувати її для порівняння товарів або послуг. Тому він не може отримати статус облікових одиниць - або фінансових інструментів - це суперечить тому, що було введено в дію BaFin у травні 2018 року.
Рішення також висвітлює питання, пов'язані з продажем та придбанням біткойна у Німеччині. Суд, витлумачивши статтю 1 (32), постановив, що торгівля біткойном не підлягає виданню дозволів чи ліцензій, а отже - за статтею 1 (54) - не була кримінальним правопорушенням. Тільки через ці факти BaFin не міг притягнути до кримінальної відповідальності обвинуваченого.
Апеляційний суд також критикував фінансового регулятора за перевищення повноважень федеральних органів влади, заявивши, що відповідальність за кримінальні закони не є їхнім обов'язком.
Рішення суду поглибило невідповідність в тому, як кожна європейська країна тлумачить біткойн. Європейський Союз прийняв пропозицію в 2016 році, що дозволило забезпечити оподаткування криптовалютних фондів, інвестицій та прибутку. Проте положення не врегулювало жодного визначення криптовалют в цілому. Окремі країни Єврозони нагороджували біткойн юридичним статусом у своїх юрисдикціях, але цифрова валюта ніколи не досягала загальноєвропейської нормативної бази.
Нагадаємо, у вересні аналітичний центр Bruegel у своєму новому аналізі, написаному для засідання міністрів фінансів Європейського Союзу (ЄС), закликав країни-члени ЄС регулювати криптовалюти загальною політикою.
Йорг фон Мінквіц (Jörg von Minckwitz), президент Bitwala, банківського блокчейн-сервісу, який знаходиться за межами Німеччини, вважає, що кожна європейська країна повинна потрапити на ту ж саму сторінку, перш ніж відкрити перший біткойн-рахунок.
У минулому Bitwala неодноразово неодноразово висловлювалась за юридичну чіткість і регуляторні умови для створення рівних умов в ЄС. Оскільки оцифрування впливає на суспільство, незважаючи на кордони, це можна зробити лише в унісон. Сьогодні кожна країна ЄС має свою інтерпретацію, що призводить до регуляторного арбітражу на шкоду німецьким споживачам та новаторам.
BaFin, після рішення суду, не може накладати покарання на людей, які володіють або торгують криптовалютами, якщо тільки вони не об'єднаються з законодавцями для створення нових правових положень для зміни KWG.
Джерело
http://coinews.io/ua/category/3-b%D1%96tkojn/article/3373-berl%D1%96ns'kij-sud-zm%D1%96nju%D1%94-pravovij-status-b%D1%96tkojna-v-n%D1%96mechchin%D1%96