follow us on twitter . like us on facebook . follow us on instagram . subscribe to our youtube channel . announcements on telegram channel . ask urgent question ONLY . Subscribe to our reddit . Altcoins Talks Shop Shop

This is an Ad. Advertised sites are not endorsement by our Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise Here Ads bidding Bidding Open

Author Topic: SPK Denetimi Bitcoin ve Altcoin’leri Nasıl Etkileyecek? İşte Tüm Detaylar…  (Read 4399 times)

Offline seje

• Legendary
  • *
  • Activity: 1381
  • Trade Count: (0)
  • Referrals: 0
  • Last Active: November 10, 2022, 07:04:41 PM
    • View Profile

• Total Badges: 22
    Badges: (View All)
    10 Posts First Post Fifth year Anniversary
SPK Denetimi Bitcoin ve Altcoin’leri Nasıl Etkileyecek? İşte Tüm Detaylar…

Av. Oğuz Evren Kılıç: SPK kripto para piyasasını sınırlı kapsamda denetleyebilir
Geçtiğimiz günlerde Sermaye Piyasası Kurulu’nun Bitcoin ve kripto varlıklara karşı gözetim, denetim ve düzenleme için harekete geçtiği aktardık. Bu haber Türk Bitcoin camiasınde geniş yankı buldu ve herkes düzenleyici kurumun denetim ve düzenlemelerinin ne kapsamda olacağını ve sektörü nasıl etkileyeceğini merak ediyor. Ankara Barosu Sermaye Piyasası ve Finans Hukuku Kurulu Başkanı Av. Oğuz Evren Kılıç ise konuya yönelik detayları paylaştı.

Oğuz Evren Kılıç’a göre, SPK’nın Bitcoin ve diğer kripto paralar üzerinde geniş bir denetim ve düzenleme yetkisi yok. Ancak kanunun belirlediği bazı sınırlar dahilinde sektörde denetim yapabilir. Ayrıca Oğuz Evren Kılıç, SPK’nın gözetim ve denetiminin kripto para piyasası için olumlu olacağını vurguluyor. Ünlü avukat açıklamalarının devamında SPK’nın Bitcoin ve kripto varlıklarına nasıl etki edebileceğini şu sözlerle açıklıyor:

StormGain
SPK, 6263 SAYILI SERMÂYE PİYASASI KÂNUNU’NDAN GÖREV VE YETKİSİNİ ALAN BİR KURUL. BU KÂNUN, ÜLKEMİZDEKİ SERMÂYE PİYASASININ TEMEL KÂNUNU. KÂNUN, SPK’YA SERMÂYE PİYASASINI YÖNETMEK VE DENETLEMEK HUSUSUNDA ÇOK GENİŞ VE GÜÇLÜ YETKİLER TANIYOR. BUNLARDAN BELKİ DE EN ÖNEMLİSİ, SPK’NIN TEBLİĞ ÇIKARTARAK PİYASAYI REGÜLE ETME GÜCÜNE SÂHİP OLMASI. EYLÜL 2019’DA SPK TARAFINDAN YAYINLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİREN “PAYA DAYALI KİTLE FONLAMASI TEBLİĞİ”, EN YAKIN TÂRİHLİ ÖRNEĞİ TEŞKÎL EDİYOR. KÂNUNA KASIM 2017’DE EKLENMİŞ KİTLE FONLAMASINA DÂİR HÜKÜMLER, SPK’NIN BU TEBLİĞİ İLE BİRLİKTE UYGULAMAYA KONULDU. KRİPTO PARA PİYASASI ÜZERİNDE ETKİN BİR SPK YÖNETİMİNDEN VE DENETİMİNDEN BAHSEDEBİLMEMİZ İÇİN İSE ÖNCELİKLE GEREK 6263 SAYILI KÂNUNDA GEREKSE İLGİLİ DİĞER MEVZUATTA YASAL DÜZENLEMELERİN YAPILMASI LÂZIM. ASLINDA BİR HUKUKÇU OLARAK GÖRÜŞÜM ODUR Kİ ÜLKEMİZDE KRİPTO PARALAR İLE İLGİLİ AYRI BİR YASANIN ÇIKARTILMASI LÂZIM. ÇÜNKÜ BU KONU SON DERECE KARMAŞIK, MULTİDİSİPLİNER VE DİĞER KONVANSİYONEL SERMÂYE PİYASASI ARAÇLARINDAN ÖNEMLİ FARKLILIKLAR İÇEREN BİR KONU. BU NEDENLE KRİPTO PARA PİYASASINI DÜZENLEYEN YENİ BİR KÂNUN GEREKİYOR. BÖYLE BİR KÂNUNUN ÇIKARTILMASI, KRİPTO PARA PİYASASI BAZINDA ÜLKEMİZİ KÜRESEL ÇAPTA ÖNCÜ VE BELİRLEYİCİ BİR KONUMA DA TAŞIYACAKTIR. HÂLİHAZIRDAKİ MEVZUAT ÇERÇEVESİNDE HENÜZ KRİPTO PARA OLGUSUNUN HUKUKEN TANIMLANMAMIŞ OLMASINDAN ÖTÜRÜ, SPK’NIN KRİPTO PARA PİYASASI ÜZERİNDE DOĞRUDAN BİR YÖNETİM VE DENETİM YETKİSİ YOK. FAKAT KÂNUNUN ÇİZDİĞİ BÂZI SINIRLARIN İHLÂL EDİLMESİ DURUMUNDA SPK’NIN DOLAYLI OLARAK VE MÜNFERÎDEN BİR DENETİM İMKÂNI DOĞABİLİR.

Popüler Türk Analistten Bitcoin Fiyat Uyarısı
“SPK’nın bugün itibârı ile Bitcoin piyasasındaki işleyişe etkin müdâhalesi mümkün değil!”
Ankara Barosu Sermaye Piyasası ve Finans Hukuku Kurulu Başkanı Av. Oğuz Evren Kılıç, açıklamalarının devamında SPK’nın sektöre ne gibi kısıtlamalar getireceği ve bunun borsalara olan etkilerini değerlendiriyor:

KURUL’UN BUGÜN İTİBÂRI İLE KRİPTO PARA PİYASASINA YÖNELİK BİR TEBLİĞ İLE MÜDÂHALE ETME İMKÂNI YOK ÇÜNKÜ AZ ÖNCE DE BAHSETTİĞİM ÜZERE, ÜLKEMİZDE KRİPTO PARA OLGUSU HUKUKÎ BİR TANIMA VE ÇERÇEVEYE BAĞLANMIŞ DEĞİL. MEVZUAT YAZILIMA BENZER. NASIL Kİ YAZILIMIN İÇİNDE BİR DEĞER ATAMAK İÇİN ÖNCELİKLE KODUN İÇİNDE O DEĞERİ TANIMLAMANIZ GEREKİYORSA, HAKKINDA HUKUKÎ DÜZENLEME YAPILACAK OLAN “ŞEYİ” ÖNCELİKLE HUKUKÎ BİR TANIMA VE ÇERÇEVEYE OTURTMANIZ GEREKİR. KRİPTO PARANIN HUKUKÎ TÂRİFİ VE ÇERÇEVESİ ÇİZİLMEDEN, SPK’NIN BU KONUDA KENDİ BAŞINA BİR DÜZENLEME YAPMASI MÜMKÜN DEĞİL. BUNDAN DOLAYI, SPK’NIN BUGÜN İTİBÂRI İLE KRİPTO PARA PİYASASINDAKİ İŞLEYİŞE ETKİN MÜDÂHALESİ MÜMKÜN DEĞİL. SPK, SÂDECE 6263 SAYILI YASANIN İHLÂLİNİN SÖZ KONUSU OLDUĞU MÜNFERİT DURUMLARDA GÖREV VE YETKİSİ ÇERÇEVESİNDE OLAYLA SINIRLI OLARAK MÜDÂHALEDE BULUNABİLİR.

Son Dakika: Önde Gelen Bir Türk Bitcoin Borsası Daha Kepenk İndiriyor!
Ünlü avukat: SPK denetimi Bitcoin ve altcoin piyasasına fayda sağlar!
SPK denetimi ile ilgili çarpıcı açıklamalara imza atan Av. Oğuz Evren Kılıç, SPK’nın gözetim ve denetiminin Türk Bitcoin ve kripto para piyasasına olumlu ve olumsuz etkilerini sıralıyor:

REGÜLE EDİLMİŞ BİR PİYASA, HER ZAMAN GÜVEN UYANDIRIR. GÜVEN, EKONOMİNİN, PİYASANIN VAROLUŞUNUN TEMELİDİR. KURUMSAL YATIRIMCININ DA KÜÇÜK YATIRIMCININ DA PİYASAYA YOĞUN KATILIM GÖSTERMESİNİN ANAHTARI, PİYASANIN REGÜLE EDİLEREK GÜVENCE ALTINA ALINMASIDIR. SÂDECE BİR HUKUKÇU OLARAK DEĞİL, ÇOK AKTİF BİR KRİPTO PARA PİYASASI YATIRIMCISI OLARAK DA AYNI FİKİRDEYİM: HEM KÜRESEL HEM ÜLKESEL ÖLÇEKTE KRİPTO PARA PİYASASININ REGÜLE EDİLMESİ HERKESİN YARARINADIR. VE BU REGÜLASYON İŞİ, ÇOKÇA KONUŞULDUĞU GİBİ ZOR DA DEĞİL. PİYASANIN ETKİN DENETİMİNİ SAĞLAYACAK HER TÜRLÜ TEKNOLOJİK, HUKUKÎ VE EKONOMİK MEKANİZMA MEVCUT. YAKIN ZAMANDA HEM KÜRESEL HEM ÜLKESEL ÖLÇEKTE KRİPTO PARA PİYASASININ REGÜLE EDİLMEYE BAŞLANACAĞINI VE ASIL BÜYÜMENİN BUNUN ARDINDAN YAŞANACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM. REGÜLASYON KONUSUNDA ÖNCÜ OLACAK ÜLKELER, DİĞER ÜLKELERE LİDERLİK EDECEK VE PİYASADAKİ ASLAN PAYINI ÜLKELERİNE ÇEKECEK. ÜLKEMİZİN REGÜLASYON KONUSUNDA ÖNCÜ OLMASINI ÇOK ARZU EDİYORUM. ÜLKEMİZİN REGÜLASYON KONUSUNDA ÖNCÜ ÜLKE OLMASI DEMEK, BU REGÜLASYONLARLA BİRLİKTE DÜNYANIN HER NOKTASINDAN ÜLKEMİZE MİLYARLARCA DOLARIN AKIP GELMESİ DEMEK OLUR. ÜLKEMİZDEKİ KRİPTO PARA BORSALARI KÜRESEL DEVLERE DÖNÜŞÜR VE TÜRKİYE ÇOK BÜYÜK BİR TÂRİHÎ FIRSATI DEĞERLENDİRMİŞ OLUR.

https://kriptokoin.com/spk-denetimi-bitcoin-ve-altcoinleri-nasil-etkileyecek-iste-tum-detaylar/

Altcoins Talks - Cryptocurrency Forum

This is an Ad. Advertised sites are not endorsement by our Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise Here Ads bidding Bidding Open

Offline madenci_34

• Hero Member
  • *
  • Activity: 972
  • FRX: Ferocious Alpha
  • Last Active: April 30, 2021, 03:58:01 AM
    • View Profile

• Total Badges: 22
Kripto paraya gelene kadar düzenlenmesi gereken bir sürü şey var. Son senelerde bir yenilik getirildi vergilerde ve iş güvenliğinde. Bu firmalara ekstradan iş gücü gerektiriyor ve ekstradan para ödemeleri gerekiyor. Adamlar e-faturaya geçtiler şimdi de 5000 TL üzeri için başka bir uygulama yaptılar. E faturaya geçmeyenler gidip gibin sitesinden fatura kesim işlemi yapacak sonrasında dönüp tekrardan Kendi programlarına iş diyecekler bu faturayı, iki kez işlem yapacaklar yani. Neden altyapılı programlarla koordineli çalışmıyorlar önce program altyapısını oluşturmuyor lar sonrasında da bu yasaları getirmiyorlar bilemiyorum saçma sapan işler işte. Veya bunlar çok mu zor onu da bilmiyorum. Gerçi adamlar e-devlet uygulamasına geçtiler hala tam olarak onu kullanmıyorlar geçmiş uygulamalar ile alakalı evraklar isteniyor e devletimiz vardı neye yarıyor bu o zaman diyemiyorsun. Konuları çorba yaptım ama demek istediğim özetle şu ki eğitim ve vergi de düzenlenecek o kadar çok şey var ki bitcoin'e lütfen el atmasınlar. Çünkü bu dediğim iki alandaki çıkarttıkları her uygulama işleri daha çok karıştırıyor daha fazla iş yükü daha fazla para harcanması anlamına geliyor firmaları perişan ediyor öncelikli olarak sistem oturtmak bir sistemi uygulamak üzerine kesin deneyim sahibi olup ondan sonrasında kripto dünyasını denetlemeye kalkışsınlar.

Offline stil3tto

• Sr. Member
  • *
  • Activity: 539
  • homt.net
  • Last Active: January 26, 2023, 10:45:54 AM
    • View Profile

• Total Badges: 18
SPK'nın bu yönde nasıl bir denetim yapacağını veya yapabileceğini anlayamadım. Kimi denetleyecek, borsaları mı?

Borsalar üzerinde işlem gören emtialar hakkında bilgileri var mı, neyini denetleyecekler acaba.

Umarım bilgisiz denetmenlerden saçma sapan kararlar çıkmaz.
HOMT