Незважаючи на відсутність законодавчого регулювання криптовалютного ринку, в Україні йде розробка одразу двох цифрових активів.
З 2016 року Національний банк країни запустив дослідницький проект по впровадженню електронної гривні (е-гривні), а криптовалютна біржа Kuna з серпня 2017 року приступила до розробки національного стейблкойна під робочою назвою «криптогривня». На думку регулятора, е-гривня може дозволити мінімізувати транзакційні витрати на переказ грошей від одного учасника платіжного ринку України іншому і одночасно проводити їх з практично миттєвою швидкістю.
Пілотний проект тестування інноваційного платіжного рішення в рамках започаткованого проекту Нацбанком Cashless Economy стартував у червні 2017 року.
У січні 2018 року НБУ уточнив, що розробляє е-гривню на базі блокчейну, платіжний токен, а не власну криптовалюту.
За словами радника голови Асоціації українських банків Олексія Куща, електронна гривня буде перебувати на рахунках в банках, але зараховуватися на електронні гаманці, а блокчейн дозволить захистити її від шахрайства, хакерських атак і незаконного зняття з рахунків. Також він підкреслив, що е-гривня стане зобов'язанням Нацбанку, яке можна буде придбати за готівку.
У серпні 2017 року засновник української криптовалютної біржі Kuna Михайло Чобанян запропонував альтернативний проект національної криптовалюти під робочою назвою «криптогривня». Тоді повідомлялося, що open-source проект дозволить напрацювати експертизу «для запуску національної криптовалюти від національного банку».
У листопаді 2018 року Kuna повністю переглянула юридичну модель свого сертифікату, який раніше передбачалося забезпечувати гривневими запасами трейдерів на власних гаманцях біржі. Проте таку модель валюти було переглянуто. Представники Kuna повідомляють, що криптогривня стане першим українським стейблкойном, що дозволить нівелювати ризик волатильності ціни. Крім того, прив'язка до курсу гривні, за їхніми словами, буде більш зрозуміла для ринку.
На першому етапі токен працюватиме на платформі Етереуму (стандарт ERC-20). Механізм емісії та її обсяг будуть розкриті у публічній пропозиції та White Paper проекту під час запуску.
Криптогривня буде мати властивості різних видів токенів залежно від транзакції, в якій вона буде застосовуватися. У здійсненні платежів - властивості платіжного сертифіката, у можливості отримати додаткові сервіси для власників монети - utility. У певних транзакцій криптогривня буде security-токеном,
- розповіла команда біржі.
На відміну від е-гривні, криптогривня отримає ширшу сферу застосування. Новий токен буде мати схожість зі швейцарською монетою WIR, випущеною в 1934 році, яка дає можливість здійснювати взаєморозрахунки, а також є інструментом взаємного кредитування та забезпечення зобов'язань учасників системи.
Криптогривню можна використовувати як альтернативу традиційним платіжним засобам: в онлайн-покупках, умовному депонуванні, при видачі позик, тим самим знизивши обсяги готівкових платежів. Також вважатиметься повноцінним інструментом обміну на крипторинку і інструментом біржового трейдингу. Крім того, криптогривня дасть можливість новачкам увійти на крипторинки за допомогою зрозумілої для них цифрової валюти, без негайного входу через інші альткойни,
- повідомили розробники.
Представники Kuna підкреслили, що випуск і обіг токена буде здійснюватися в рамках правового поля, а сама монета зможе функціонувати ще до прийняття закону про регулювання криптовалют.
Очікується, що повноцінна комерційна експлуатація токена почнеться в 2019 році. Спочатку криптогривня буде торгуватися на біржі Kuna, потім її лістинг буде можливий на будь-яких інших біржах і обмінниках. Протягом року після його запуску біржа Kuna сподівається отримати 1 млрд грн.
Джерело:
http://coinews.io/ua/category/1-kripto/article/3574-v-ukra%D1%97n%D1%96,-okr%D1%96m-e-grivn%D1%96-v%D1%96d-nbu,-z%E2%80%99yavit'sya-stejblkojn---kriptogrivnya